زمان انتشار : ۶ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۱۲:۳۱ | کد خبر : 454948 |

ویژه‌برنامه‌ی دسترسی جهانی به اطلاعات برگزار می‌شود

شفقنا رسانه– دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با همکاری کمیسیون ملی یونسکو در ایران مراسم گرامیداشت «روز بین‌المللی دسترسی جهانی به اطلاعات» را با حضور معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌کند.

به گزارش دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها، کنفرانس عمومی یونسکو در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۵ میلادی با تصویب قطعنامه‌ای ۲۸ سپتامبر را به‌عنوان روز بین‌المللی دسترسی همگانی به اطلاعات تعیین کرد.

امسال نخستین سالی است که در جهان بدین مناسبت مراسمی برگزار می‌شود. تعیین این روز (۲۸ سپتامبر) به‌عنوان ~روز بین‌المللی دسترسی جهانی به اطلاعات} پس از مدت‌ها بررسی در چارچوب نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

از منظر حقوقی دسترسی همگانی به اطلاعات به «حق آگاهی» افراد مربوط است که خود بخشی از حق آزادی بیان افراد محسوب می‌شود و در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر (۱۹۴۸) مورد تأکید قرار گرفته است.

طی ده سال گذشته، گرایش جهانی به سمت تدوین و تصویب قوانینی جهت حمایت از آزادی اطلاعات و یا دسترسی عمومی به اطلاعات گسترش یافته و هم‌اکنون در بیش از ۱۰۰ کشور قوانینی در این زمینه به تصویب رسیده و به موقع اجرا درآمده است.

دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با گرامیداشت این روز، یکشنبه ۱۱ مهر ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ نشستی با حضور خانم استر کیش‌لاروش مدیر دفتر زیرمنطقه‌ای یونسکو در تهران، دکتر نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، دکتر حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر نصراله جهانگرد معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات، خانم دکتر محد ثه محب‌حسینی مدیرگروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو در ایران و دکتر حسن نمکدوست‌تهرانی روزنامه‌نگار در سالن نشست های دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها برگزار می‌کند.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here