زمان انتشار : ۷ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۵:۲۷ | کد خبر : 454946 |

مناظره‌ی آمریکایی‌ها، واکنش‌ روزنامه‌ای ایرانی‌ها/ مبهم‌ترین و حاشیه‌ای‌ترین تیتر امروز

شفقنا رسانه- بامداد سه شنبه، اولین مناظره دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد و روزنامه‌های صبح چهارشنبه، آن را در عکس و تیتر یک، پوشش دادند و برخی، یادداشت و تحلیلی هم با آن همراه کردند. اگر در آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اغلب رسانه‌های ایران به وضوح، اوباما را به مک کین، رقیب انتخاباتی‌اش ترجیح می‌دادند، این بار سخنان و سابقه هردو نامزد در ایران‌ستیزی، کار را برای موضع‌گیریِ اغلب روزنامه‌ها دشوار کرد.

با این حال، روزنامه‌هایی بودند که در پوشش مناظره، کفه ترازوی یک سو را سنگین‌تر دیدند. روزنامه اعتماد بیش از دیگر روزنامه‌ها تکلیف‌اش را با کلینتون و ترامپ روشن کرده بود و از نامزد دموکرات در برابر جمهوری‌خواه، حمایت کرد. هم تیتر و هم یکی از یادداشت‌های اصلی، تاکید را بر پیروزیِ هیلاری کلینتون در این مناظره گذاشتند. در زیرتیتر هم استدلال روزنامه این بود که ترامپ، فی‌البداهه می‌جنگید اما واژه‌ای که برای بیانِ آمادگیِ کلینتون استفاده شد، چندان انتخاب درستی نبود: «نامزد دموکرات‌ها مهیا بود». مهیا، اسم مفعول است و به معنای تهیه شده، و به همین دلیل اغلب درباره آنچه تهیه شده به کار می‌رود و نه به معنای آمادگیِ یک انسان.

jaaar-com-etemad

وطن امروز هم که تا پیش از این مشخص نبود موضع‌اش در برابر انتخابات آمریکا چیست، در اولین مناظره، هم به دلیل نقل قولی که از ترامپ و کلینتون انتخاب کرد و هم زیرتیترش، تاحدودی نامزد جمهوری‌خواه را پیروز مناظره دانست. روزنامه، به نقل قول‌های ایران‌ستیزِ ترامپ هیچ اشاره‌ای نکرد و فقط از کلینتون نقل کرد: «هسته‌ای ایران را تخته کرده‌ایم». کارکرد دومِ این نقل قول البته نقد عملکرد دولت روحانی بود. زیرتیتر هم از پیشتازی جمهوری‌خواه در نظرسنجی‌ها خبر داد. حتی انتخاب عکس هم به گونه‌ای بود که گویی ترامپ برای وطن امروز اولویت داشت چراکه چهره‌ او به صورت تمام، در عکس مشخص است و فوکوسِ دوربین روی اوست اما کلینتون در حاشیه قرار گرفته، تقریبا پشت به دوربین و البته تار(فلو) است.

jaaar-com-vatanemrooz-2

ناشیانه‌ترین رویکرد را عصر اقتصاد به مناظره داشت؛ استفاده از حالاتِ نامعمولِ صورت افراد در عکس یا طرح، ترفندی بسیار قدیمی و نخ‌نما شده برای تخریب افراد در بولتن‌های سیاسی است که اغلب هم تلاشی است برای سرپوش گذاشتن بر ضعف محتوا و فقدان استدلال. عصر اقتصاد، امروز با انتخاب لحظاتی از مناظره، از همین ترفند استفاده کرد و با صفحه‌بندی غیراستانداردی که نشانه‌هایش را در دیگر بخش‌های صفحه هم می‌توان دید، طرحی از کره زمین را در میان دو عکس کلینتون و ترامپ قرار داد و در تیترش، بر تاثیر مناظره روی بازارهای جهانی نوشت.

jaaar-com-asr-e-eqtesad

شهروند مانند بسیاری دیگر از روزنامه‌ها، وجه اشتراک دو نامزد را در اظهارنظر علیه ایران مهم دید و همراه با طرحی حرفه‌ای، از «رقبای ایران‌ستیز» نوشت. دو موضوع مهمِ دیگری که روزنامه به آن‌ها توجه کرد، پاسخ احمدی نژاد به توصیه رهبری انقلاب بود و البته خبر محکومیت مالی او. روزنامه، هوشمندانه این دو خبر را در ستون چپ صفحه، پشت سر یکدیگر قرار داد تا بهتر دیده شوند؛ نامۀ «نامزد نمی‌شوم» در کنار اظهارنظر رئیس فراکسیون شفاف‌سازی و انضباط مالی درباره محکومیت ۱۲ هزار میلیارد تومانی احمدی نژاد.

jaaar-com-shahrvand

روزنامه ایران اما نه به سخنان نامزدها علیه ایران توجهی نشان داد و نه پیروزی یکی بر دیگری. روزنامه دولت، سهم خود را از مناظره برداشت و فقط در بیان اهمیت توافق برجام، تیتری را به نقل از ترامپ نوشت: «برجام، ایران را به قدرتی بزرگ تبدیل می‌کند». درواقع روزنامه، در پوشش مناظره و انتخاب تیتر، دروازه‌بانی را نه علیه هیچ‌کدام از نامزدها بلکه در حمایت از دولت روحانی و به نفع آن انجام داد.

jaaar-com-iran

مبهم‌ترین تیتر امروز را شاید بتوان در روزنامه حمایت دید، تیتری فرعی در سمت چپ بالای صفحه که مربوط به گزارش اختصاصی روزنامه درباره تورم است. تیتر این گونه انتخاب شده است: «موانع احساس تورم تک‌رقمی در سفره مردم» که بسیار گنگ و مبهم است و از نگارش درستی برخوردار نیست. گزارش تلاش دارد به این موضوع بپردازد که چرا با وجود اینکه طبق اعلام بانک مرکزی، نرخ تورم تک‌رقمی شده اما هنوز مردم، ثبات قیمت‌ها را در سفره‌های خود و سبد روزانه‌شان حس نمی‌کنند.

jaaar-com-hemayat

یکی از حاشیه‌ای‌ترین تیترها را هم آفتاب یزد در پایین سمت راست صفحه قرار داد. نقل قولی از مصاحبه محمد هاشمی با ایرنا درباره آیت الله هاشمی که گفته بود: «هاشمی در این سن پله‌ها را سریع بالا می‌رود». انتخاب تیتر برای صفحه یک، قاعدتا معیارهایی دارد که «اهمیت»، یکی از اصلی‌ترینِ آن‌هاست اما به نظر می‌رسد گاهی، فیلترِ تیترها برای ورود به صفحه، بیش از آن که اهمیت را درنظر بگیرد، جذابیت و عامه‌پسند بودن را ملاک قرار می‌دهد. حتی اگر استدلال روزنامه برای انتخاب این تیتر در صفحه اصلی، موضوع رد صلاحیت آیت الله به علت کهولت سن و خلع سلاح کردنِ مخالفانش باشد، باز هم تیتر نگاهی بسیار ساده‌انگارانه به موضوع دارد.

jaaar-com-aftab-e-yazd

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here