زمان انتشار : ۷ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۸:۱۸ | کد خبر : 454943 |

عذرخواهی مشروط «یالثارات»

شفقنا رسانه– مدیر مسئول هفته‌نامه یالثارات با انتشار یادداشتی فقط از قوه قضاییه عذرخواهی کرد. این نشریه نوشته است: این اقرار و اعتراف، بدهکاری و عذرخواهی به احدی جز دستگاه قضای نظام اسلامی نیست؛ زیرا مقاله موصوف هرگز متعرض هیچ شخص حقیقی یا حقوقی نشده اما در عین حال هر کس گمان می‌کند در آن مقال تعرضی به وجهه و آبروی او روا شده، شرعاً و قانوناً مجاز به طرح شکایت و اقامه دعواست.

به گزارش ایلنا؛ هفته گذشته در جشن منتقدان سینمایی اعلام شد؛ مانی حقیقی، ترانه علیدوستی و اصغر فرهادی از نشریه یالثارات برای  نگارش یک مقاله توهین‌آمیز به قوه قضاییه شکایت کرده‌اند. امروز مدیر مسئول یالثارت با نگارش یادداشتی فقط برای یکی از مطالب متعددی که در توهین به سینماگران منتشر کرده است؛ تنها از قوه قضاییه عذرخواهی کرده است و نوشته: “اگر کسی فکر می‌کند به وی توهین شده می‌تواند برود و شکایت کند…”

متن کامل یادداشت مدیر مسئول یالثارات به شرح زیر است:

امروزه روز، در شرایطی هستیم که هیچ ملاحظه‌ای موجب چشم بستن بر فساد سرریز شده در عرصه سینما و فیلمسازی نیست بلکه به عکس، تقلای بیهوده و جد جهد حامیان فساد در سینما، بیش از گذشته حساسیت برانگیز و به تبعان مقابله برانگیز شده و قطع ریشه‌های فاسد و مجازات مشروع مفسدان را ایجاب خواهد کرد.

در این فرآیند طولانی اما ضروری، اگر چه شأنیت برخورد با دستگاه قضاست قانوناً اما مقابله انقلابی گسترده همچنان اصل است و این محاکم قضایی هستند که می‌توانند در این مقابله سهیم و در صورت احراز لیاقت و اهتمام لازم، ایفاگر نقش اول باشند. کارکرد سینمای کنونی، جز مواردی استثنایی، مصداق تباهی و به هلاکت کشاندن نسل است و طبعاً حکم آن از دیدگاه مبانی مکتب واضح است و آشکار. و همگی مکتب باوران انقلابی، در قبال احکام مسلم شرعی مکلف و مسئولند و قطعاً در زمره چنین افرادی، هستند کسانی که با پذیرش پرداخت هزینه لازم، در افشا و تنبیه سرپنجه‌های فساد تردید نکنند؛ چراکه وزانت انقلاب و آبروی نظام اسلامی، بازیچه مفت و رایگان نااهلان نیست.

اینجانب به عنوان مسئول نشریه صریحاً اقرار دارم، اشتباه کرده‌ام در انتشار مقاله‌ای باعنوان «سونامی آلبالوهای جنسی چگونه به سینما آمد» در صفحه ادب و هنر یالثارات مورخ ۹۵/۰۶/۱۰. هرچند این اشتباه در خروج از کلی گویی و صرفاً منحصر در برخی جملات آن مقال بوده باشد. زیرا شأن ذاتی نظام مقدس جمهوری اسلامی، بسی برتر و منزه‌تر از آن است که در فضای آن، نشریه‌ای از خط قرمز حیای نوشتاری-ولو اندک-عدول کند، هر چند انگیزه‌اش هشدار نسبت به ورطه عفونت بار زشتی فساد سر ریزه شده و نهی از منکر باشد. چه آنکه بیان هر واقعیتی، الزاماً مطابق حیا و شرم نیست.

نکته مهم در این میان، اما آنکه، لازمه این اقرار و اعتراف، بدهکاری و عذرخواهی به احدی جز دستگاه قضای نظام اسلامی نیست؛ زیرا مقاله موصوف هرگز متعرض هیچ شخص حقیقی یا حقوقی نشده اما در عین حال هر کس گمان می‌کند در آن مقال تعرضی به وجهه و آبروی او روا شده، شرعاً و قانوناً مجاز به طرح شکایت و اقامه دعواست، اگر چه قصاص قبل از جنایت و هوچی‌گری محفلی و رسانه‌ای با اغراض خاص نه مفید است و نه مؤثر که در همه حال نکوهیده و جز دفع فاسد به افسد نیست.

قابل تذکر است خطایی که ذکر آن رفت، در عین حال احیاناً در مقایسه با کسانی که به‌رغم مسئولیت در این عرصه، به جای نهی از منکر، تبلیغ منکر می‌کنند و هم آنهایی که آگاهی به منکر دارند، و نهی آنان مؤثر و مفید خواهد افتاد اما نگرانند مبادا بر دامن کبریاشان گردی نشیند و حتی آحاد مردمانی که همه روزه صدای تظلم‌خواهی به جان آمدگان از فساد اجباری را می‌شنوند، اما خم به ابرو نمی‌آورند. باید گفت: این خطا از صد صواب اولی‌تر است. چه آنکه قاعدان عافیت‌طلب، اساساً ورودی در این وادی ندارند تا لازم باشد غبار ره بنشانند.

و کلام آخر آنکه دایره تحمل و نجابت حتماً محدود به حدی معین است و رد ستمگری در تعاملات اجتماعی در همه حال مقرون بر نفی ستم‌پذیری است.

عبدالله اسفندیاری (بازرس خانه سینما) در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ با اشاره به اینکه  خانه سینما همچنان حامی هنرمندان است؛ گفت: همانطور که پیش از این در اطلاعیه  هیات مدیره خانه سینما آمده بود؛ ما در حمایت از هنرمندان و سینماگران از هر شکایتی حمایت می‌کنیم.

او ادامه داد: اصل شکایت درخصوص نشریه یالثارات توسط اصغر فرهادی، ترانه علیدوستی و مانی حقیقی انجام شده است و ما به‌صورت طبیعی پشیبانی قانونی خود را انجام می‌دهیم و امیدواریم این شکایت به نتیجه برسد.

اسفندیاری درباره اینکه مدیر مسئول یالثارات فقط از قوه قضاییه عذرخواهی کرده است و نه هنرمندان؛ گفت: ما در کنار هنرمندانی که از این نشریه شکایت کردند؛ قرار داریم زیرا این نشریه باید آزردگی‌هایی که به وجود آورده را برطرف کند و نه تنها باید عذرخواهی کند بلکه باید خسارت‌هایی که به افراد و همچنین ارزش‌های نظام اسلامی وارد شده را جبران کند.

او افزود: نباید وضعیت به شکلی باشد که انگار گروهی یا نشریه‌ای فراتر از  قانون هستند و نمی‌توان از آنها شکایت کرد و در هر کاری خودمختار هستند.

اسفندیاری ادامه داد:  بیشترین ضرر این‌گونه کارها و مطالب به ارزش‌های اسلامی و انقلابی است زیرا این کارها تحت نام ارزش‌ها انجام می‌شود و وقتی نام نشریه‌ای یالثارات است یعنی زیر نام امام حسین (ع) و حضرت مهدی (عج) و تحت نام ولایت این کارها را می‌کند و اصولا هر کسی که خودش را منتسب به مسائل دین می‌کند؛ باید بسیار مراقب اعمال و رفتار خود باشد و  این کارها را نباید انجام بدهد.

بازرس خانه سینما تاکید کرد: شکایت هنرمندان از این نشریه همچنان به قوت خود باقی است و پشتیبانی قانونی و صنفی از هنرمندان توسط خانه سینما همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here