زمان انتشار : ۸ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۷:۰۵ | کد خبر : 454940 |

تحلیل روزنامه‌ها از هدیه شهرداری به مجلس/تیتر شعاری «آفتاب یزد»

شفقنا رسانه- دیدار حسن روحانی با مردم قزوین و توزیع کارت هدیه شهرداری در مجلس، تیترهای صفحه یکِ روزنامه‌های امروز بودند.

انتقادی‌ترین صفحۀ امروز را شاید وطن امروز بست؛ تیتر، نقل قولی از رئیس جمهور، که روزنامه به کنایه آن را انتقاد جدید روحانی نامید: «چرا شکر نعمت نمی‌کنید؟!» عکس هم چهره و ژست پیروزمندانه رئیس جمهور را نشان می‌دهد که کنایۀ تیتر را بیشتر می‌کند و البته فریدون، برادر رئیس جمهور هم پشت سر او نشان داده شده است؛ کسی که وطن امروز بارها عکس یک را به او اختصاص داد و درباره‌ی عملکرد اقتصادی‌‌اش سؤالاتی را مطرح کرد. علاوه بر این، در تیترهای فرعی، به عدم پیگیری فاجعه منا، تفاوت آمار بیکاری دولت با آمار واقعی، واگذاری ۹۵۰ مدرسه دولتی به بخش خصوصی، و تخلف در سازمان محیط زیست پرداخت و از آن‌ها انتقاد کرد.

jaaar-com-vatanemrooz

در میان روزنامه‌های حامی دولت، آفتاب یزد عکس بهتری را انتخاب کرد چراکه هم جمعیت بیشتری را نشان می‌دهد و هم یکی از کلیدی‌ترین شعارها، درباره رأی‌آوری روحانی در انتخابات آینده به خوبی در آن نمایان است: «تکرار می‌کنیم، روحاتی تا سال ۱۴۰۰».اگر چه اشتباه حرفه‌ای روزنامه این است که عین همین شعار را به عنوان تیتر انتخاب کرد و علاوه بر این که شعاری‌ترین تیتر امروز بود، نکته‌ی جدیدی هم در تیتر نسبت به عکس نداشت.

jaaar-com-aftab-e-yazd

شهرداری، امروز نه فقط به واسطه اتهام‌های مالی و واگذاری‌های غیرقانونی و فروش تراکم، بلکه برای کارت‌های هدیه‌ای که به مجلس فرستاد به تیترهای اصلی آمد. شرق از «جنجال کارت‌های هدیه شهرداری» نوشت اما اشاره‌ای به مبلغ ۵۰۰ هزارتومانی آن نکرد. در زیرتیتر، علت احتمالی این کارت‌ها را هم بیان کرد و توضیح داد چون پرونده شهرداری و وظیفه تحقیق و تفحص از آن، به کمیسیون عمران مجلس رسیده است، کارت‌های هدیه هم به آن سرازیر شده‌اند. همزمان، روزنامه تیتر دیگری درباره انتخابات شورای شهر که وظیفه نظارت بر شهردار را دارد، کار کرد و از ورود بی‌سابقه جامعه روحانیت مبارز به این انتخابات خبر داد؛ انتخاباتی که احتمالا از سوی افکار عمومی، جدی‌تر گرفته خواهد شد و مشارکت بیشتری در پی خواهد داشت.

jaaar-com-shargh

هفت صبح، امروز با شش یادداشت به تغییر مفهوم زیبایی بین جوانان و نوجوانان پرداخت. اما به جای بررسی دقیق‌تر و گفت‌وگو با جامعه‌شناسان و کارشناسان یا حتی انتشار نتایج تحقیق‌های احتمالی در این زمینه به همین یادداشت‌های نقادانه وضع موجود بسنده کرد. در حالی که چنین رسانه‌ای می‌تواند گزارش‌هایی بنویسد از آنهایی که نگرش متفاوتی به زیبایی دارند و همان طور که توجه یادداشت‌نویسان روزنامه جلب شده هواداران جراحی‌های زیبایی بهتر و عمیق‌تر بررسی شوند. طرحی سنتی از زنی با لباس محلی، هم نشان نمی‌دهد رویکرد روزنامه در برخورد با موضوع چیست و آیا زیبایی آرمانی مورد نظر روزنامه چنین تصویری است یا نه. در تیتر اصلی این یادداشت‌ها از «معصومیت» صحبت شده که مفهومی مرتبط به زیبایی نیست و بیشتر به توضیح شخصیت و روحیات افراد برمی‌گردد تا جسم آنها.

jaaar-com-haft-e-sobh

یکی از ضعیف‌ترین عکس‌های امروز، از آنِ روزنامه همدلی بود. موضوع، مربوط به تلاش مخالفان دولت برای دوقطبی‌سازی و نمایش اختلاف در جریان اصلاحات و مشخصا میان روحانی و هاشمی بود اما عکس، با گرافیکی نه چندان حرفه‌ای، چهره روحانی را به رنگ قرمز نزدیک کرد و چهره هاشمی را به رنگ آبی، تا این دوقطبی‌سازی را نشان دهد. به نظر می‌رسد کیفیت دو عکسی که در کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند باهم متفاوت هستند، و علاوه بر آن، علت انتخاب تِم‌های آبی و قرمز، که بیشتر یادآور دوقطبی فوتبال است، مشخص نیست.

jaaar-com-hamdeli

صدای اصلاحات، در کنار سرمقالۀ محمدزارع فومنی، کسی که خود را درون جریان اصلاحات می‌داند اما بارها علیه این جریان سخن گفته، طرح گرافیکی قرار داد درباره‌ی وعده‌های انتخاباتی با تاریخ مصرف کوتاه که بعد از انتخابات هم فراموش می‌شوند. آنچه نمایش داده شده، مردی است که قرار است نماد مردم باشد اما شمایلی نزدیک به حیوان دارد و روی زمین، به دنبال اشیاءای می‌گردد که او را به صندوق رأی می‌رساند و اشیاء هم قرار است نماد وعده‌های انتخاباتی باشند. نه نشانی از قدرت تفکر و حق انتخاب و انسانیتِ رای‌دهندگان در تصویر دیده می‌شود و نه حتی نشانه‌ای از دموکراتیک بودن انتخابات و ماهیت صندوق رأی در ایران. و به همین دلیل طرح موهن به نظر می‌رسد در حالی که روزنامه می‌توانست بهتر مفهوم مورد نظر خود را برساند. طرح ایرانی نیست و احتمالا به برخی رویکردهای انتخاباتی به صورت عام و نه در ایران پرداخته است اما پیش از این در بعضی رسانه‌ها هم منتشر شده و با یک جستجوی ساده اینترنتی قابل دستیابی است.

jaaar-com-sedayeeslahat

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here