زمان انتشار : ۱۰ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۳:۱۹ | کد خبر : 454937 |

خانه‌ی مطبوعات کشور؛ آشنا در استان‌ها، غریبه در پایتخت

شفقنا رسانه – حدود دو سال از تأسیس «خانه مطبوعات کشور» می‌گذرد، خانه‌‌ای که اگرچه طبق اساسنامه تشکلی فرهنگی، صنفی و غیر انتفاعی معرفی شده اما حداقل در تهران فعالیت‌هایش آن‌قدر پر رنگ نبوده که توجه رسانه‌ها را به خود جلب کند و بجز اخبار کوتاه و کم شمار، اطلاعاتی درباره‌ی اهداف و فعالیت‌‌های آن وجود ندارد. همان طور که سایت اصلی خانه به‌روز نیست و بعضی از اخبار اصلی آن مربوط به مراسم روز خبرنگار سال ۱۳۹۴ است. شفقنا رسانه  در نشستی با حضور فریدون معتمدیان، مدیرمسئول نشریه بیستون و مدیر عامل خانه مطبوعات کشور و وحید نیشابوری، مسئول کمیته حقوقی خانه مطبوعات کشور اهداف و فعالیت‌های خانه را بررسی کرد.

مستقل از سایر انجمن‌های روزنامه‌نگاری

وحید نیشابوری، با اشاره به تاریخچه‌ی خانه مطبوعات کشور گفت: اقدام به تاسیس خانه مطبوعات در ابتدا از بعضی استانهای پیشرو در عرصه مطبوعات کشور شروع شد. مثلا در استان کرمانشاه  با توجه به قدمت بیش از صد سال در عرصه رسانه‌ای پس از سال‌ها فعالیت در سال ۱۳۷۸ به فکر تأسیس یک تشکل صنفی افتاد که این تشکل یک سال بعد از آن رسماً به ثبت رسید.

او ادامه می دهد: از سال ۱۳۹۳ با نظر معاونت مطبوعاتی و برای انسجام بخشی به خانه های مطبوعات در سراسر کشور، اساسنامه ای تیپ برای تمامی استان‌ها ارسال شد و در اغلب استانها پس از رأی‌گیری و تصویب این اساسنامه، با اجرا آن موافقت بعمل آمد و بر اساس آن خانه های مطبوعات در تمامی استان ها دارای اساسنامه ای واحد شدند.

در دی ماه همین سال و با اهداف تعریف شده مندرج دراساسانامه جدید، با حضور نمایندگان خانه های مطبوعات اکثر استانهای کشور خانه مطبوعات کشور که نماینده تمامی خانه های مطبوعات استانهای مختلف می باشد شکل گرفت و رسماً با انتخاب هیئت مدیره فعالیت خود را آغاز کرد.

dscf4196

در تهران اما چندان خانه‌ی مطبوعات شناخته شده نیست، اگرچه جلسات آن در پایتخت برگزار می‌شود اما به گفته‌ی نیشابوری و معتمدیان به تازگی انتخابات خانه‌ی مطبوعات استان تهران نیز برگزار و فعالیتش را آغاز کرده است.

آموزش، مهم‌ترین اولویت

نیشابوری درباره‌ی ارتباط این تشکل با دیگر صنف‌ها هم می‌گوید: خانه مطبوعات کشور کاملا مستقل است و هیچ ارتباطی با سایر انجمن‌های روزنامه‌نگاری ندارد و مهم‌ترین اولویت این تشکل حمایت از اهالی مطبوعات و رسانه ها در ابعاد مختلف و آموزش است.

فریدون معتمدیان هم توضیح می‌دهد: اگرچه خانه مطبوعات کشور عمر زیادی ندارد و در همان سال‌های آغازین هم با مشکلاتی مواجه شده است، اما برای نهادینه کردن خود در این دو سال حرکت‌های خوبی انجام داده است. امیدواریم پایه‌های محکم‌تری در سال‌های بعدی با رویکرد ساختارسازی و بسترسازی‌های لازم در این زمینه انجام شود.

او درباره‌ی خط مشی این تشکل می‌گوید: این تشکل از زمان شکل‌گیری به هیچ عنوان وارد بحث‌های سیاسی نشده و طرفدار جناح خاصی هم نبوده است. شاید بعضی از اعضای این خانه خود دارای یک سری افکار سیاسی بوده‌اند ولی سعی شده موضع‌گیری این افراد در این خانه و اهداف آن دخالت داده نشود و این هم برای تشکل کشوری و هم استانی صدق می‌کند.

معتمدیان هدف اصلی این خانه را حمایت از صنف‌ و آموزش‌ روزنامه‌نگاری می‌داند و می‌گوید: اصلی‌ترین دغدغه ما در این تشکل بحث آموزش است که این قضیه در استان‌ها فراگیرتر بوده است. لذا به همین منظور دوره‌های فشرده تربیت مدرس با همکاری دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با حضور نمایندگانی از سراسر استان های کشور برگزار کردیم تا این افراد بعد از این آموزش‌ها بتوانند مشکلات حداقلی خبرنگاران در استان خود را حل کنند.

او معتقد است بحث ارتقای سطح مطبوعات در کشور و استان‌ها در دو سطح کمی و کیفی باید بررسی شود. معتمدیان توضیح می‌دهد: بیشترین توجه به کیفیت این کار بوده است و ما به شدت به بحث روزآمدی نیروی انسانی تأکید و توجه داریم. بخشی از مسائل مربوط به ارتقای وضعیت رسانه‌ها مربوط به اقتصاد مطبوعات است که رفع اینها از توان اقتصادی خانه مطبوعات خارج است. به همین خاطر رسالت اصلی و بیشترین توانمندی این  تشکل، نشان دادن مسیر درست است تا نیروهای رسانه را تربیت کند، از طرفی نیز بدنبال این هستیم تا بتوانیم درباره‌ی معیشت روزنامه‌نگاران حمایت‌های مالی هر چند اندکی را فراهم سازیم.

مدیر مسئول نشریه «بیستون» در همین راستا به اقدام دیگر خانه مطبوعات کشور یعنی ایجاد یک صندوق قرض‌الحسنه برای اعضای خانه مطبوعات اشاره می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر هیئت مدیره موقت این صندوق شکل گرفته و قرار شده هر کدام از همکاران در خانه مطبوعات استان‌ها مبلغی را بعنوان سهم آورده در نظر بگیرند و معاونت مطبوعاتی نیز متعهد شده معادل آن آورده مالی را واریز نماید تا با این سرمایه صندوق قرض الحسنه خانه مطبوعات کشور شکل بگیرد و بر اساس سازو کار تعریف شده به اعضا تسهیلات با بهره کم اعطا شود.

نیشابوری هم با تایید صحبت‌های معتمدیان درخصوص مشکلات اقتصادی رسانه‌ها معتقد است:  مبحث اقتصاد رسانه یکی از مباحث جدی در بحث رسانه ها در تمام دنیا است و متاسفانه در این خصوص در کشور ما آنطور که باید کاری نشده است و در واقع توجه به این مبحث جدی گرفته نشده ، به همین دلیل است که هم اکنون اغلب نشریات کشور با مشکل اقتصادی مواجه هستند. از طرفی باید به این موضوع نیز توجه داشت که  زیرساخت‌های توسعه‌ی اقتصادی رسانه‌ها نیز ضعیف است.

dscf4392

او راهکار را در شرایط فعلی و در کوتاه مدت حمایت‌های مالی دولت می‌داند و می گوید: اکثر رسانه‌های ما نوپا و در حال رقابت با غول‌های بزرگ رسانه‌ای هستند. با توجه به هجمه های گسترده رسانه ای  و فرهنگی که هم اکنون بر کشور ما وارد است و بنیه مالی ضعیف رسانه های کشور یکی از راه های رفع مشکل حمایت و کمک های مستقیم و غیر مستقیم دولت می باشد.

از طرف دیگرمی توان با ترغیب بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در رسانه ها نسبت به رفع بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی آنها گام برداشت.البته درهمین راستا لازم است برای ورود به مبحث اقتصاد رسانه، نظرات کارشناسان امر را نیزجویا شد.

حمایت از صنف، چگونه؟

معتمدیان می‌گوید: این تشکل سعی کرده به اتفاقات مربوط به حوزه‌ی رسانه واکنش نشان دهد. مثلا در جریان توهین نشریه شارلی ابدو فرانسه، خانه مطبوعات کشور بیانیه‌ای محکمی را صادر کرد.

نیشابوری هم یکی از وظایف اصلی خانه مطبوعات چه در سطح کشوری یا استانی را حمایت‌های حقوقی از رسانه‌ها و اهالی خانه مطبوعات می‌داند و می‌گوید: تشکیل هیئت‌های حل اختلاف رسانه‌ای یکی از این راه کارهای عملی برای حل بسیاری از اختلافات در حوزه رسانه ها است که خوشبختانه در بعضی از استان ها مورد توجه قرار گرفته است.این هیئت به عنوان مرحله مقدماتی پیگیری پرونده حقوقی یک رسانه،می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای ایفا کند. هدف اصلی از تشکیل چنین نهادی ختم به خیر شدن اختلافات داخلی رسانه‌ها است و اعضای این هیئت هم اغلب از پیشکسوتان اهالی رسانه‌ هستند.

این ایده هنوز در همه‌ی استان‌های عضو خانه‌ی مطبوعات کشور اجرایی نشده است.

نیشابوری که مثل معتمدیان عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات استان کرمانشاه هم است، این استان را در این زمینه پیشرو می‌داند و می‌گوید: ایده اولیه این هیئت در استان کرمانشاه کلید خورد و خوشبختانه با شکل‌گیری این هیئت بسیاری از پرونده‌های کوچک مطبوعاتی و اختلافات اهالی مطبوعات با یکدیگرسرانجام خوبی داشته است.

اما بجز اینها خانه‌ی مطبوعات به عنوان یک تشکل صنفی آیا حمایت های دیگری هم از خبرنگاران دارد؟ خانه‌ی مطبوعات کشور برای آنچه در مجلس برای خبرنگار روزنامه ایران اتفاق افتاد، واکنشی نشان نداد، اما چرا؟ نیشابوری می‌گوید: با توجه به اساسنامه و طبق اهداف تعریف شده، خانه قصد ندارد وارد جنجال‌های سیاسی شود. هر چند این موضوع از طرفی یک موضوع صنفی است ولی ریشه این اتفاق به سیاست هم برمی‌گردد چون بالاخره پای یک نماینده مجلس در میان بوده است.

dscf4228

او ادامه می‌دهد: هرگونه موضع‌گیری در خصوص این اتفاق امکان داشت شائبه‌ی جبهه‌گیری سیاسی ایجاد کند. به همین خاطر دامن زدن به این موضوع را مناسب رویکرد خانه مطبوعات نمی‌دانیم.

معتمدیان هم می‌گوید: صنفی بودن خانه مطبوعات به معنی حمایت از اهالی رسانه‌ای و مطبوعات است. خانه به عنوان یک ساختارساز تشکیل شده است که قرار است مسیر درست را پیش روی اهالی رسانه و مطبوعات بگذارد. به همین خاطر بیشترین تلاش ما در فضای خانه مطبوعات این بوده که بزرگداشت‌ها را با تلاش هر چه بیشتر و بهتر برگزار کنیم.

او خانه مطبوعات را به عنوان فراگیرترین و دموکراتیک‌ترین تشکل‌ها می‌داند و می‌گوید: خانه مطبوعات یک تشکل حساب شده و بزرگ است چرا که بر اساس یک انتخابات کاملا مشخص و دقیق بوده و نزدیک به ۶ هزار نفر عضو خانه مطبوعات در کل کشور است. پرداختن به چنین مسائل حاشیه‌ای نه جزو اولویت‌های ما است و نه در توان ما.

اما در همین روزهای اخیر چند رسانه فیلتر شده‌اند. واکنش خانه مطبوعات به این مسئله چه بوده است؟ آیا در این زمینه اصولا برنامه‌ای دارد؟ نیشابوری توضیح می‌دهد: اصولا اهداف تعیین شده خانه های مطبوعات طبق اساسنامه موجود تشکلی صنفی و غیرسیاسی است و ورود به مباحث سیاسی به هر شکل و عنوان خارج از وظایف این خانه می باشد. این تشکل به هیچ عنوان نباید سیاسی شود و باید از این جنجال ها به دور باشد تا بتواتند به وظایف ذاتی خود که همانا حمایت های صنفی و آموزش  است، بپردازد.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here