زمان انتشار : ۳۰ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۷:۲۰ | کد خبر : 454854 |

«رسانه برای رسانه»/ قربان‌زاده: دیدبانی رسانه‌ها سطح ژورنالیسم کشور را ارتقا می‌دهد

شفقنا رسانه یکی از مهمترین رسالت رسانه‌ها دیده‌بانی در حوزه‌های مختلف است. بسیار گفته و شنیده‌ایم که تأثیر اطلاع‌رسانی و تحلیل‌های رسانه‌ها در حوزه‌ی مورد بررسی بر جامعه‌ی مخاطب چه می‌تواند باشد و نمونه‌های کوچک و بزرگی از این تأثیرگذاری‌ها را می‌توان مثال زد. اما «رسانه برای رسانه» چه می‌تواند انجام دهد؟ تحلیل عملکرد و ساختار رسانه‌ای کشور چگونه می‌تواند بر بهبود فضای مطبوعاتی تأثیرگذار باشد؟ رسانه‌ای برای حوزه‌ی «رسانه» چه قدر می‌تواند به بازبینی دقیق‌تر و تخصصی‌تر قوانین و سازوکارهای مربوط به عملکرد رسانه‌ها کمک کند؟ اول آبان، سالگرد سومین سال رونمایی صفحه رسانه شفقنا است و اهمیت «رسانه برای رسانه» و راهکارهای افزایش تأثیرگذاری در این زمینه را با بعضی از مدیران مسئول و سردبیران به بحث گذاشته‌ایم.

حسین قربان‌زاده، مدیر مسئول روزنامه همشهری، بررسی عملکرد رسانه‌ها توسط رسانه را مطلوب دانست و گفت: هر پایشی، ارزیابی، دیدبانی و نظارتی را مثبت می‌بینم که با رویکرد مثبت و اصلاح انجام شود.

قربان‌زاده با تبریک سالگرد صفحه رسانه شفقنا به بیان پیشنهادات خود برای بهبود صفحه رسانه پرداخت و گفت: در این فضا هرچه‌قدر خلاء‌ها، کمبودها و نقایص رسانه را بیشتر رصد کنید و راهکاری برای اصلاح و رفع این کمبودها و خلاء ها داشته باشید، این صفحه و رویکرد شما می‌تواند در این زمینه مفید باشد. تا جایی که ممکن است تلاش کنید سطح پرداخت رسانه‌ای به موضوعات را توسط رسانه‌های موجود ارتقاء ببخشید و با دیده‌بانی، پایش، استفاده از نظر کارشناسان و دعوت اصحاب رسانه آنها را به این مسیر سوق دهید که مطالعه و دقت داشته باشند تا روند تعاملی و پیشرفت رسانه‌ها برای تأثیرگذاری بهتر در دل جامعه اتفاق بیفتد.

مدیرمسئول روزنامه همشهری ادامه داد: به عبارتی صرف نظر از این که شما به عنوان یک رسانه عملکرد رسانه‌های دیگر را دنبال می کنید، باید خود رسانه‌ها هم این دیدبانی، نقد و بررسی را برای رسانه خود داشته باشند. قطعا در این زمینه کمک اهالی رسانه مفید است. به عبارتی رسانه‌ها برای محاسبه و ارزیابی خود، بخشی را در نظر بگیرند. در ساده‌ترین شکل آن ستون‌هایی داریم که واکنش مردم را نسبت به موضوعات رسانه منتشر می‌کنند و این مسئله می‌تواند به صورت تخصصی‌تر ارتقاء پیدا کند.

قربان‌زاده خلاء‌ها و نقایص در رسانه‌ها را دارای درجات مختلف دانست و گفت: بعضی از این خلاء ها و نقایص، کلان و مربوط به حوزه سیاست گذاری هستند و به راهبرد اساسی این حوزه در نظام جمهوری اسلامی در حوزه معاونتی برمی‌گردد و چالش‌هایی است که باید به صورت کلان به آن فکر کرد. برخی دیگر از این خلاء ها به گونه‌ای هستند که مدیران رسانه‌ها می‌توانند به آن رجوع، و با هماهنگی هم برای رفع آن‌ها تلاش کنند و تفاهمی نانوشته یا نوشته برای ارتقاء این موضوع در قالب فضاهای غیردولتی و غیرحاکمیتی ایجاد کنند. این سواد رسانه‌ای برای اهل رسانه می‌تواند به صورت آموزش‌ها و آگاهی‌بخشی‌هایی در جلسات یا بولتن‌ها و محافل خبری منتشر می‌شود، سطحی از ارتقاء را در ژورنالیسم کشور فراهم کند و به تبع آن مردم هم از این ارتقاء کیفی بهره‌مند می‌شوند. این گونه ما شاهد تیتر و عکس‌های یکسان در مطبوعات نیستیم و این تحول، تحولی کیفی خواهد بود.

مدیرمسئول روزنامه همشهری بیان کرد: لازمه‌ی ارتقاء این سطح کیفی توجه رسانه به رسانه قبل از توجه رسانه به جامعه است؛ مانند نمونه کاری که شفقنا رسانه انجام می‌دهد و قبل از توجه به جامعه به رسانه توجه می‌کند ولی این کار باید به صورت کامل‌تر صورت بگیرد. قطعاً این کار برای همه اهل فن مفید است و ما هم دوست داریم در این زمینه همکاری کنیم.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here