زمان انتشار : ۳۰ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۷:۲۷ | کد خبر : 454853 |

«رسانه برای رسانه»/ روغنی‌ها: تحلیل رسانه‌ها با شناخت امکانات آنها می‌تواند تأثیرگذار باشد

شفقنا رسانه- یکی از مهمترین رسالت رسانه‌ها دیده‌بانی در حوزه‌های مختلف است. بسیار گفته و شنیده‌ایم که تأثیر اطلاع‌رسانی و تحلیل‌های رسانه‌ها در حوزه‌ی مورد بررسی بر جامعه‌ی مخاطب چه می‌تواند باشد و نمونه‌های کوچک و بزرگی از این تأثیرگذاری‌ها را می‌توان مثال زد. اما «رسانه برای رسانه» چه می‌تواند انجام دهد؟ تحلیل عملکرد و ساختار رسانه‌ای کشور چگونه می‌تواند بر بهبود فضای مطبوعاتی تأثیرگذار باشد؟ رسانه‌ای برای حوزه‌ی «رسانه» چه قدر می‌تواند به بازبینی دقیق‌تر و تخصصی‌تر قوانین و سازوکارهای مربوط به عملکرد رسانه‌ها کمک کند؟ اول آبان، سالگرد سومین سال رونمایی صفحه رسانه شفقنا است و اهمیت «رسانه برای رسانه» و راهکارهای افزایش تأثیرگذاری در این زمینه را با بعضی از مدیران مسئول و سردبیران به بحث گذاشته‌ایم.

محمدتقی روغنی‌ها، مدیر عامل مؤسسه مطبوعاتی ایران به بیان تأثیر صفحه رسانه در عملکرد رسانه‌ها پرداخت و گفت: قاعدتاً پایش کار هر مجموعه و هر حوزه کاری حرفه‌ای است و این رفتار می‌تواند در اصلاح روند حرکتی مجموعه‌ها بسیار مؤثر باشد. بعضی رسانه‌ها به دلیل پویایی سرعت و نقش خود در جامعه شاید بیشتر از سایر حرفه‌ها در معرض مخاطب قرار گیرند. چون موضوع سرعت از عواملی است که می‌تواند در خیلی از اوقات باعث ایجاد شائبه، مشکل و خطا در کار رسانه‌ها شود.

او ادامه داد: از طرف دیگر کثرت رسانه‌ها و رقابت ایجاد شده،  گاهی اوقات به روند نامطلوبی تبدیل می‌شود که می‌تواند بر رفتار رسانه‌ای تأثیر نامطلوب بگذارد. بنابراین تحلیل رفتار ما در حوزه رسانه‌ای در کشور طبیعتاً می‌تواند نقاط ضعف و قوت ما را به نحو مطلوبی نشان دهد. البته به شرطی که این بررسی و پایش پایه‌های لازم و علمی را داشته باشد و با دقت تحلیل محتوا شود و در آخر نتایج ان به صورت روشن و آشکار در اختیار رسانه‌ها و مدیران قرار گیرد تا آن‌ها را نسبت به روند کسب حقیقت آگاه و متوجه کند.

روغنی‌ها در پاسخ به این سؤال که برای بهبود صفحه رسانه شفقنا چه پیشنهادی دارید، گفت:  من فکر می‌کنم ارتباط نزدیک و گسترده‌تر با مدیران رسانه‌ها در این حوزه می‌تواند مفید و مؤثر باشد. شناخت بهتر کار هر کدام از رسانه‌ها و این که هر کدام چه اهداف، برنامه‌ها، ضعف‌ها ، قدرت‌ها و آرمان هایی دارند و نیز شناخت امکانات موجود رسانه‌ها چه از لحاظ سرمایه‌های مالی، انسانی و علمی آن مجموعه کمک زیادی به پیشبرد منطقی رویکرد صفحه رسانه می‌کند. این ارتباط بهتر با رسانه‌ها چون براساس واقعیت‌ها بنا نهاده شده است، می‌تواند تأثیر بیشتری داشته باشد و مورد توجه رسانه‌ها قرار گیرد.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here