زمان انتشار : ۱۲ بهمن ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۶:۰۵ | کد خبر : 454252 |

«آتش‌نشانان» تیتر یک شدند

شفقنا رسانه بدرقه پیکر آتش‌نشانان در میان جمعیت میلیونی، و همچنین آغاز دهه‌ی فجر و مطالبی در این زمینه از تیترهای اصلی روزنامه‌های امروز بودند. آغاز دهه‌ی فجر بیشتر درر لوگوها نمود داشت و هر رسانه‌ای یک یا چند مصاحبه یا گزارش با زاویه دید خود به صفحه اول آورد.
واژه‌های «بهشت» و «شهر»، بیش از هر واژه دیگری در انتخاب تیتر بعضی روزنامه‌ها برایی تشییع پیکر آتش‌نشانان مشترک بود؛ دو واژه‌ای که دو رویکرد را یکی کمی عرفانی و ‌دیگری کاملاً متعلق به رویدادهای جهان مادی. درباره بهشت، شاید بهتر بود روزنامه‌ها موضوع را زمینی‌تر می‌دیدند و برای مثال همراهی جمعیت را به مثابه یک کنش جمعی، که نمونه‌اش در ماه‌های اخیر در بدرقه آیت الله هاشمی دیده شد، بررسی می‌کردند. وقایع اتفاقیه نوشت:« دست به دست تا بهشت». جوان هم با همین نگاه، از «بدرقه شهدای خدمت تا بهشت» نوشت و البته از عدم حضور رئیس‌جمهور انتقاد کرد.

اعتماد، ایران، شهروند و چند روزنامه دیگر اما از اشک شهر و بدرقه روی شانه‌های شهر نوشتندد و بیش از حد تیترهایی مشابه را به کار گرفتند. محل قرارگیری تیتر شهروند هم خوب نیست و نقطه‌های سفید تیتر در سرهای جمعیت گم شده است. اگر روزنامه عکس را ازتیتر خالی می‌کرد یا کمی کادر عکس را بازتر می‌کرد، عکس می توانست جلوه‌ی بیشتری پیدا کند. چرا که جمعیت، تابوت‌ها و ماشین آتش‌نشانی در عکس وجود دارد و موضوع را به خوبی بیان می‌کند و حتی تضاد رنگی سیاهی جمعیت و قرمزی ماشین آتش‌نشانی خوب نشسته است اما به خاطر توجه نکردن به محل تیتر، این فضا از دست رفته است. عکس روزنامه اعتماد هم همین مشکل را دارد. ضمن این که بخشی که تابوت و ماشین آتش نشانی را نشان می‌دهد، آن قدر رنگ‌های متنوعی دارد که لباس آتش‌نشانان خوب در آن دیده نمی‌شود و عکس شبیه مراسم‌های دیگر است. در حالی که در این خبر موضوع آتش نشانان یکی از عناصر اصلی خبر است. در هیچ کدام این روزنامه‌ها اما خبری از گزارش میدانی یا یادداشت تحلیلی درباره روال پیگیری حادثه نیست و فقط روزنامه ایران در تیتری فرعی، از چمران رئیس شورای شهر تهران نقل کرد که «بررسی حادثه پلاسکو نیاز به تشکیل کمیته موازی ندارد»؛ اشاره‌ی او به کمیته حقیقت‌یاب پیشنهاد یکی از اعضای شورای شهر است. چمران معتقد است با وجود سه کمیته ملی، حقوقی و رسیدگی، دیگر نیازی به کمیته حقیقت‌یاب نیست. نه روزنامه ایران بلکه اغلب روزنامه‌ها هم هیچ نقد و تحلیلی نسبت به این موضوع حداقل در صفحه یک، مطرح نکرده‌اند.

وطن امروز، ایران و همشهری عکس‌هایی مشابه را انتخاب کردند که کادرهای آنها کمی با هم متفاوت است. تیترهای کوتاه، جلوی نمایش عکس را نمی‌گیرد. با ااین حال چراغ قرمز خیابان در هر سه عکس دیده می‌شود و توجه مخاطب را به جای تمرکز برماشین آتش‌نشانی به سمت شکل سیاه بزرگ چراغ در عکس می‌برد. عکس همشهری از این نظر که چراغ قرمز آن منطقه را در حاشیه کادر قرارداده است، عکس بهتری است. اگرچه ایران و همشهری هر دو از فضای ساختمانی اطراف استفاده کرده‌اند، اما تیتر همشهری صرف نظر از معنای آن، چون کوتاه‌تر است بهتر دیده می‌شود. در روزنامه وطن امروز هم تیتر به جای کنار چراغ، روی آن قرار می‌گرفت، کار بهتری می‌شد.

روزنامه جمهوری اسلامی یکی از بهترین عکس‌ها را انتخاب کرد. عکسی بدون عناصر غیرلازم و تیتر در جای مناسب. تنها اشتباه این روزنامه در انتخاب اندازه‌ی عکس است و این که عکس های دیگر امروز، جلوه‌ی این عکس را مخدوش کرده است. روزنامه باید بین خبرها و عکس‌ها اولویت‌بندی کند. چند عکس هم اندازه و پخش آنها در صفحه اول انتخاب درستی نیست و باعث می‌شود انتخاب‌های درست تیتر و عکس هم دیده نشود.

آفتاب یزد همین عکس جمهوری اسلامی را در قطع مناسب انتخاب کرد که عناصر اصلی موضوع در آن به خوبی دیده می‌شود. ماشین آتش‌نشانی، تابوت‌ها و جمعیت زیاد. تیتر اما خوب نیست و نامفهوم است: «بدرقه مدافعان مردم». زیرتیترهای سفید هم چندان مشخص نیست.

یکی از بدترین عکس‌ها را صبح نو انتخاب کرد. شلوغ، پر از بنر، سردرگم و بدون تمرکز بر عناصر اصلی با فضای آبی آسمانی که بخش زیادی از عکس را به خود اختصاص داده است.

چند روزنامه هم در تیترهای فرعی به این موضوع پرداختند. روزنامه قانون هم غیر از عکس یک‌ که به مصاحبه با فرزند یکی از آتش‌نشانان اختصاص داشت، تیتر اصلی دیگرش را درباره موضوعی انتخاب کرد که بعید است مهم‌ترین موضوع و نقل قول روز گذشته بوده باشد. اظهارنظری از حسن عباسی خطاب به کسانی که آنها را «انقلابیون لیبرال» دانسته و گفته است: «انقلابی نیستید». انتخاب نقل قول به عنوان تیتر یک، یا باید محتوای مهمی درخود داشته باشد یا گویندهٔ آن فردی تاثیرگذار و‌ جریان‌ساز باشد. در حالی که موضوعات مهم و نقل‌قول‌های دیگری هم در روز گذشته وجود داشته یا کار تولیدی دیگری در رسانه، انتخاب چنین تیتر یکی عجیب است.

از معدود روزنامه‌هایی که امروز در تیتر یک و با فونتی بزرگ، درباره آمریکا نوشت، روزنامه کیهان بود. روزنامه تلاش کرده است انگاره‌ای که از ترامپ به عنوان مخالف برجام ساخته شده برهم بزند. تیتر، از «دفاع تمام‌قد ترامپ از برجام» در گفت‌وگوی تلفنی‌اش با پادشاه عربستان ملک الفیصل خبر می‌دهد؛ موضوعی که با این قطعیت و زاویه، در روزنامه دیگری مطرح نشد.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here