زمان انتشار : ۱۲ بهمن ,۱۳۹۵ | ساعت : ۱۰:۵۴ | کد خبر : 454249 |

جلیلی: صداوسیما بیشتر به نشان دادن حوادث خوشایند تمایل دارد

شفقنا رسانه– احمد جلیلی، رئیس انجمن روانپزشکی ایران گفت: در رسانه ملی بیشتر به نشان دادن حوادث خوشایند تمایل دارند و این حوادث آن‌قدر برجسته می شود تا ما را تبدیل به افراد بی تفاوت کند.

به گزارش شفقنا رسانه، احمد جلیلی در نشست پیامدهای روانی-اجتماعی پوشش اخبار بحران در فضای مجازی با نگاهی به حادثه پلاسکو گفت: با پیدایش موبایل و فضای مجازی سیمای دنیا «ظاهر و باطن» عوض شده است. امروزه در خانه، مهمانی ها، کلاس و … سیمایی دیده شده که قبلا شاهد آن نبودیم به عبارتی همه این وسیله را در دست دارند و ارتباطات انسانی کمتر شده است.

او تأثیر حوادث را در دو شکل کلاسیک و مدرن بررسی و بیان کرد: شکل کلاسیک همان چیزی است که در رادیو، مجلات، روزنامه ها، تلویزیون و … وجود دارد و قوانین آن به یک شکل است. شکل مدرن آن چیزی است که در فضای مجازی وجود دارد و آسیب هایی است که از این طریق وارد می شود و باید مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس انجمن روانپزشکی ایران افزود: در قسمت کلاسیک معمولا وقتی این حوادث ناخوشایند رخ می دهد سازمان جهانی بهداشت و اداره سلامت و روان وزارت بهداشت ضوابط و قواعدی تنظیم کرده که رسانه، مجله، روزنامه، رادیو و تلویزیون، چه چیزهایی را باید رعایت کنند و مراقب چه چیزهایی باشند تا به مردم کمتر آسیب برسانند البته خیلی از اوقات رعایت نمی شود.

او اضافه کرد: در چند ماه گذشته کارهایی در این زمینه صورت گرفته است اینکه چه چیزهایی باید رعایت شود؟ اما اینجا با یک مشکل بزرگ روبه رو می شویم، این که اهالی خبر می گویند خبر خوب خبر نیست بلکه خبر باید بد باشد. خبر خوب جاذبه ای ندارد اما آنکه ساختمان پلاسکو آتش گرفت همه را پای تلویزیون، رادیو … میخکوب کرد. در اینجا مسئله سانسور نیست بلکه مسئله نفع جامعه است باید خبررسانی درست باشد ولی پیامدهای این خبرها را هم باید در نظر گرفت و این فقط مخصوص کشور ما نیست.

جلیلی گفت: نحوه تنظیم خبر به خاطر سلامت جامعه دارای ضوابطی است به عنوان مثال باید صحنه خودکشی را نشان ندهند، اسم طرف را نگویند، صحنه را برای مردم بازسازی نکنند و … . در چند ماه گذشته شاهد این بودیم که رسانه ها مورد خودکشی را با عنوان فوت نوشته بودند که خوشبختانه همکاران ما در گروه های خبری به این نتیجه رسیده اند که این مسئله به نفع مردم است تا گاهی در تنظیم اخبار دقت کنند و به نحوی می توان بر روی رسانه های کلاسیک غیر از رسانه ملی کار کرد.

او با اشاره به ممانعت رسانه های انگلیسی از بیان خبر خودکشی یک پروفسور و روانپزشک مشهور گفت: همانطور که متخصص مغز می تواند دچار سکته مغزی شود روانپزشک هم می تواند دچار افسردگی یا خودکشی شود ولی از دید مردم این فرد که باید کار او مبارزه با این بیماری ها و جلوگیری از خودکشی دیگران باشد، یک اثر ناامید کننده و مخرب دارد.

این روانپزشک به نشان دادن آتش سوزی ساختمان پلاسکو توسط صداوسیما اشاره کرد و افزود: نشان دادن ساختمان پلاسکو در حال سوختن در صداوسیما به مدت چند روز یعنی استمرار و تکرار استرس برای مردم سراسر کشور به مدت چند روز. ضرورت این کار چیست؟ یکی از آثار بد این کار بر سلامت مردم سیاسی کردن قضیه است. سیاسی شدن هر رویدادی به ضرر مردم است.

رئیس انجمن روانپزشکی ایران خاطرنشان کرد: خوشبختانه در رسانه های مکتوب دقت در تنظیم اخبار شروع شده است ولی در رسانه ملی نه تنها انجام نمی شود بلکه عکس آن صورت می گیرد و بیشتر به نشان دادن حوادث خوشایند تمایل دارند و این حوادث آنقدر برجسته می شود تا ما را تبدیل به افراد بی تفاوت کند.

به گزارش شفقنا رسانه، او اضافه کرد: در فضای مجازی ما با دشواری زیادی در مسائل خودکشی، پلاسکو و نیز سایر بحران ها روبه رو هستیم. به عبارتی آگاهانه یا ناآگاهانه نحوه پوشش خبری یا اطلاع رسانی به طریقی است که به سلامت مردم ضربه می زند.

او با مقایسه گذشته و پررنگ شدن نقش فضای مجازی در زمان حال گفت: از آنجا که خبر بد خبر واقعی است هر چه سوز قضیه را بیشتر کنند شاید از نظر کار خبررسانی موفق تر باشند اما این کار عواقبی دارد. اگر چند سال پیش این ساختمان می ریخت آثار تخریب روانی بر مردم مسلما کمتر بود و فروریختن آن در دی ماه امسال آسیب روانی بیشتری دارد که بیشتر سبب اضطراب، افسردگی، ناامیدی و تکرار این رویداد در رویا و بیداری برای شاهدان و افرادی که فیلم آن را از دور دیده اند می شود.

این روانپزشک با تاکید بر لزوم آموزش خبرنگاران  در بحران ها تصریح کرد: نکته ای درباره افرادی مثل خبرنگاران که به اجبار از نزدیک با اینگونه حوادث سروکار دارند وجود دارد معمولا این افراد باید آمادگی داشته باشند. سربازانی که آموزش خوب می بینند کمتر دچار عوارض روانی می شوند و این درباره خبرنگاران هم صدق می کند. باید در تربیت خبرنگار و آموزش آنها برای روبه رو شدن با اخبار ناخوشایند برنامه ای داشته باشیم و نیز باید مرتب به افرادی که در صحنه هستند با انجام دادن کارهایی مثل دور کردن آنها از صحنه، صحبت کردن با همکاران و تخلیه خود و …  رسیدگی کرد. به قیمت از دست رفتن این همه سرمایه و افراد با ارزش ما وارث این حادثه پلاسکو هستیم.

جلیلی با اشاره به اینکه مسئولان کوتاهی در عملکرد خود را به پای غافلگیری می گذارند، گفت: کی قرار است این غافلگیری تمام شود و چه وقت قرار است درس بگیریم تا در آینده آسیب کمتری ببینیم، گویی تنها کاری که می شود کرد دست به دعا شدن است.

نشست اینترنت و جامعه با موضوع پیامدهای روانی و اجتماعی پوشش اخبار بحران در فضای مجازی با نگاهی به حادثه پلاسکو سه شنبه بعدازظهر در دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران به همت انجمن ایرانی ارتباطات و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here