زمان انتشار : ۱۲ بهمن ,۱۳۹۵ | ساعت : ۱۱:۳۹ | کد خبر : 454247 |

غفلت روزنامه‌ها از روز تاریخی بازگشت امام

شفقنا رسانه– سی و هشت سال پیش روز ۱۲ بهمن سالگرد روزی که امام خمینی(ره) بعد از حدود ۱۵ سال تبعید به ایران برگشت و ده روز پس از آن انقلاب اسلامی پیروز شد. اما به نظر می‌رسد روزنامه‌ها برنامه‌ای برای پرداختن به این روز مهم تاریخی نداشتند.

روزنامه ایران نیم تای صفحه گزارش خود را به این واقعه اختصاص داده و با روتیتر «روایتی ناتمام از یک روز تاریخی» و تیتر «آن روز در برج مراقبت فرودگاه مهرآباد چه گذشت؟» نگاه جدیدی به موضوع داشته است. روایت کارکنان برج مراقبت فرودگاه مهرآباد ۱۲ بهمن ۵۷، کاری نو و جذاب برای مخاطب است. این روزنامه همچنین در صفحه تاریخ خود، گذری به دوران پیش از انقلاب و روز ورود امام خمینی (ره) به ایران پس از ۱۵ سال دوری و تبعید از نگاه پژوهشگران و روزنامه‌نگاران دارد. صفحه‌ای درباره‌ی یادمان دکتر حبیبی یکی از همراهان امام در آن سفر تاریخی هم مطلب دیگر این روزنامه بود.

روزنامه اعتماد در صفحه اول نوشته‌ای از احمد خرم درباره‌ی «نخستین فجر بدون هاشمی» منتشر کرده است: ٣۶۵ روز پیش در فرودگاه امام، این کشور هنوز آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را داشت تا دهه فجر را با سخنرانی او آغاز کند. در صفحه آخر هم از زبان سیدعلی میرفتاح به روزهای باشکوه، جشن های بی شکوه می‌پردازد اینکه انقلاب اسلامی در این جشن‌های موسوم دهه فجر، مظلوم است و غریب. یادداشت دیگری هم از علی شکوهی در همین صفحه است با عنوان تأملی بر انقلاب اسلامی.

وطن امروز علاوه بر سرمقاله‌ای با عنوان « انقلاب اسلامی و مسئله اکنون» و یادداشت دیگری در همین صفحه در صفحه‌های داخلی مطلبی دارد درباره‌ی آنچه مهم‌ترین حوادث منجر به فرار شاه و پیروزی انقلاب اسلامی دانسته شده است. اما انتشار آن در روز ۱۲ بهمن خیلی مناسب به نظر نمی‌رسد. مطلبی که دو هفته پیش از این هم می‌توانست منتشر شود.

روزنامه فرهیختگان هم در فقط در صفحه ۹ خود مطلبی درباره‌ی تیترهای روز ۱۲ بهمن در روزنامه‌های آن زمان پرداخته است. مطلب نکته‌ی جدید در خود ندارد و پیش از این بارها درباره‌ی آن نوشته شده است.

روزنامه شهروند تنها در صفحه آخر خود با نمایش تصویری از صفحه اول روزنامه اطلاعات در ۱۲ بهمن ۵۷ با تیتر تاریخی امام آمد و یک جمله در این باره بسنده کرده است.

روزنامه کیهان هم تنها در صفحه اول خود، همان تصویر تاریخی امام در لحظه پیاده شدن از هواپیما را چاپ کرده و دهه فجر را تبریک گفته است. یادداشت روز هم مطلبی درباره ی پیروزی انقلاب اسلامی است با عنوان: «خمینی و خامنه‌ای؛ معمای قدرت هوشمند».

روزنامه‌ جمهوری اسلامی هم عکسی مشابه کیهان به صفحه اول آورد و در صفحات داخلی خبری درباره‌ی مراسم‌هایی که ستاد دهه‌ی فجر قرار است برگزار کند. مطلبی طولانی هم از مصاحبه حجت‌الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه با خبرآنلاین و تیتری درباره‌ آیت الله هاشمی در روزنامه امروز منتشر شده است که به حوادث پس از انقلاب اسلامی با نگاه ویژه به تأثیر آیت‌الله هاشمی پرداخته است.

شرق هم گفت‌وگویی با همسر دکتر حبیبی داشته است با تیتر «مسافر پرواز ۵۷» که در بخش‌هایی از این گفت‌وگو درباره‌ی همین سفر تاریخی صحبت شده است.

صبح نو هم علاوه بر یادداشتی از حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا زائری، گزارشی دارد از سرودهای خاطره‌انگیز انقلاب.

روزنامه همشهری هم مصاحبه‌ای با یکی از مبارزان دوره‌ی انقلاب داشت و عکسی تاریخی از آبان ۵۷ سهم صفحه‌ی اول بود.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here