زمان انتشار : ۱۳ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۸:۱۰ | کد خبر : 453893 |

سردبیر «اعتماد»: رسانه‌ها به انتخاب آگاهانه کمک می‌کنند

شفقنا رسانه– سردبیر روزنامه اعتماد با اشاره به نقش رسانه‌ها برای آگاهی بخشی درباره‌ی نامزدهای ریاست جمهوری می‌گوید: بدون شک همه‌ی رسانه‌ها با هر گرایشی باید امنیت و آرامش عمومی و وفاق و اتحاد ملی را سر لوحه فعالیت‌های خود قرار دهند و در کنار آن با تشریح، نقد و بررسی برنامه‌های نامزدها به انتخاب آگاهانه آنان کمک کنند.

جواد دلیری با بیان این که انتخابات مهمترین مجرای عملی شدن دموکراسی و معیاری برای ارزیابی میزان نقش‌آفرینی  مردم در نظام‌های سیاسی امروزی است، به شفقنا رسانه می‌گوید: انتخابات، چارچوب و ابزاری است که از طریق آن اراده مردم در شکل‌گیری نهادهای سیاسی و تعیین متصدیان اعمال قدرت سیاسی به ظهور می‌رسد و از این طریق، مردم در عرصه‌های تصمیم‌گیری، اجرا و نظارت در اداره‌ی کشور، نقش‌آفرینی می‌کنند. در مبارزات انتخاباتی، رسانه‌های جمعی،  مجموعه ‌ای از  پیام‌های ترغیبی و اطلاعاتی را درباره‌ی موضوع‌های سیاسی در اختیار رأی‌دهندگان قرار می‌دهند.

او ادامه می‌دهد: در واقع شاید بتوان گفت، میزان محرک‌های رسانه‌ای، ویژگی تعیین کننده مبارزات انتخاباتی است. بنابراین  انتخابات را می‌توان تنها عامل اصلی اعتلای اعتدال و مدارای سیاسی دانست، زیرا کانال مستقیمی برای مشارکت شهروندان در تعیین رهبران و سیاست‌های نظام است.

سردبیر روزنامه اعتماد دخالت در تعیین سرنوشت سیاسی را نیازمند آگاهی و اطلاعات می‌داند و می‌گوید: رسانه‌ها از جمله مطبوعات به عنوان ابزار آگاه‌سازی مردم نقش اساسی در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و متقاعد سازی مخاطبان در زمان انتخابات دارند.

او ادامه می‌دهد: روزنامه‌ها با انتشار گزارش‌ها و مقالات خبری در خصوص انتخاب نامزدهای انتخاباتی و برنامه‌های آنان  باعث آگاهی مخاطبان از فضای انتخابات می‌شوند و لازمه‌ی حکومت مردم‌سالار انتخابات آگاهانه‌ای است که بخش  عظیمی از اشاعه‌ی این آگاهی بر عهده‌ی رسانه‌ها از جمله مطبوعات است. از این رو فکر می‌کنم رسانه‌ها در قبل از انتخابات بر ایجاد فضای رقابتی و شور انتخاباتی تلاش کنند.

دلیری با اشاره به انتخابات شورا و ریاست جمهوری که توامان با هم برگزار می‌شود، نقش رسانه‌ها را پر رنگ‌تر می‌داند و توضیح می‌دهد: بدون شک رسانه‌های محلی نقش پررنگ‌تری را به دلیل انتخابات شوراهای شهر و روستا ایفا خواهند کرد و روزنامه‌ها و رسانه‌های سراسری توجه خود را به انتخابات ریاست جمهوری معطوف خواهند کرد. بدون شک همه‌ی رسانه‌ها با هر گرایشی باید امنیت و آرامش عمومی و وفاق و اتحاد ملی را سر لوحه فعالیت‌های خود قرار دهند و در کنار آن با تشریح، نقد و بررسی برنامه‌های نامزدها به انتخاب آگاهانه آنان کمک کنند.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here