زمان انتشار : ۱۴ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۴:۵۷ | کد خبر : 453892 |

«انتخابات» و «طبیعت» در روزنامه‌های بعد از تعطیلات

شفقنا رسانه- یک روز پس از سیزده بدر، تعدادی از روزنامه‌ها با حال و هوای روز طبیعت منتشر شدند اما بیش از آن، فضای مطبوعات، انتخاباتی بود. اگرچه عکس‌های اصلی از سیزده بدر انتخاب شدند اما تیترهای مهم، به انتخابات اختصاص داشتند.

همشهری، ایران، شهروند و چند روزنامه دیگر، عکس‌های اصلی خود را از همنشینی مردم با طبیعت، اغلب در فضاهای شهری بویژه پارک‌ آب و‌ آتش و دریاچه شهدای خلیج فارس کار کردند. در واقع روزنامه‌هایی که توزیع سراسری دارند، تنها بازتاب سیزده بدر در پایتخت شدند و به طبیعت بکر دیگر شهرها و‌ مناطق ایران بی‌اعتنا بودند. شهروند، حتی تلاش نکرد تا تصویری عمومی‌تر انتخاب کند و عکسی را کار کرد که برج میلاد در آن نمایان باشد، پل طبیعت هم در پس‌زمینه عکس روزنامه ایران مشخص است و‌ همشهری هم بر یکی از آخرین پروژه‌های شهرداری، دریاچه شهدای خلیج فارس دست گذاشت و با تیتری که تنه به تبلیغات می‌زند، نه درباره‌ی روز طبیعت بلکه درباره‌ی تهران به مثابه «مقصد جدید گردشگری ایرانیان» نوشت. تیتر و‌ روتیتر روزنامه ایران از عبارات غیرخلاق بود:«ایرانیان در آغوش طبیعت» و «”سیزده” سال ۹۶ هم “بدر” شد». شهروند اگرچه تیتر جذابی انتخاب نکرد:«آشتی به جای قهر با طبیعت» اما محور گزارش خود را، پویش‌های محیط‌زیستی و پیوستن داوطلبان به این پویش‌ها برای پاکسازی طبیعت قرار داد و با استفاده از مصاحبه، اطلاعات دقیق‌تری درباره عملکرد و فعالیت این پوپش‌ها در روز گذشته به مخاطب داد.

در این میان، انتخاباتی‌ترین صفحه را روزنامه اعتماد بست که به دو انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر پرداخت و تیتر جذابی انتخاب کرد:«شور شوراها، معادله پاستور» و هم تیترهای مطالب دیگر مرتبط به این موضوع: آن‌ها که آمدند و نیامدند/ نبرد درون‌جناحی اصولگرایان/تمام زنان یک روستا. مطالب داخلی اما آن طور که از تیترها برمی‌آید پرمایه نیستند؛ وضعیتی مشابه روزنامه‌های دیگر از تعطیلات برگشته. علاوه بر آن، روزنامه عکس حرفه‌ای و نمادینی را هم کار کرد از ترافیک دیدارهای دیپلماتیک و تجاری و البته سرمایه‌گذاری روس‌ها در ایران.

آفتاب یزد هم از جمله روزنامه‌هایی بود که به انتخابات شورای شهر پرداخت اما فقط به نام‌نویسی‌ها و بررسی اسامی و سوابق آن‌ها پرداخت و نگاهی وسیع‌تر به کل معادلات سیاسی هردو‌ انتخابات که بریکدیگر اثرگذار هستند، نداشت. اما روزنامه از نیکولاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا  استفاده کرد که گفته می‌شود مردم در دوران کاری او تجربه قحطی شدید را داشته‌اند و با بررسی «برنامه‌های اقتصادی محافظه‌کاران مترصد پاستور» این تیتر را کار کرد:«نیکولاس مادورو، تئوریسین انتخاباتی اصولگرایان».

روزنامه آرمان امروز هم برای پرداختن به سخنان حسن روحانی در روزهای اخیر، روتیتری بی‌ربط انتخاب کرد. روتیتر، بر «نوروز پرمشغله آقای رئیس‌جمهور» تاکید کرده اما نه در تیتر و‌ نه در زیرتیترها، هیچ اشاره‌ای به سخنرانی‌ها  و سفرهای حسن روحانی یا علت پرمشغله نامیدن رئیس‌جمهور نشده است و تنها، نقل قول‌هایی هستند که از توطئه گفته‌اند. عکس هم تاحدودی انتخاباتی است و رنگ بنفش و ژست پیروزمندانه روحانی را در خود دارد. در نقطه مقابل، روزنامه وقایع اتفاقیه هم از «پرکاری دولت در تعطیلات» نوشت اما در روتیتر، استدلال خود را هم آورد و از افتتاح چند پروژه‌ در استان‌های تهران، خراسان جنوبی، کردستان و ‌گیلان خبر داد.

سخنرانی رهبری انقلاب اسلامی هم در تیترهای وطن امروز، کیهان و اطلاعات جای گرفت. وطن امروز، یکی از متفاوت‌ترین عکس‌ها را انتخاب کرد. اطلاعات و کیهان اما همان عکس‌های همیشگی از سخنرانی در حرم امام رضا(ع) را کار کردند. در تیترها هم عباراتی تقریبا یکسان کار کردند:«کشور بن بست ندارد، راه‌حل مشکلات، مدیریت انقلابی و‌کارآمد است». این روزنامه‌ها البته به این نکته توجه نکردند که زمان انتشار این مطلب یکم فروردین بوده است و رسانه‌های مختلف پیش از این درباره‌ی این موضوع نوشته‌اند.

انتهای پیام

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here