زمان انتشار : ۱۴ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۰:۰۵ | کد خبر : 453885 |

نوروز فصل تعطیلی روزنامه‌ها نیست

شفقنا رسانه- روزنامه “ایران” که در نوروز امسال به صورت اینترنتی منتشر می‌شد، امروز در صفحه آخر خود درباره‌ی تعطیلی رسانه‌ها در ایام نوروز از بهروز غریب‌پور، کارگردان تئاتر و اسدالله امرایی، مترجم سوال پرسیده است:

پژمان موسوی – پرسش صریح، ساده و کوتاه است: «چرا روزنامه‌ها و مجلات چیزی در حدود ۲۰ روز از ۲۶ اسفند تا ۱۴ فروردین هر سال منتشر نمی‌شوند؟» همین پرسشِ به ظاهر ساده، تمامِ این سال‌ها به گره کوری در سپهر رسانه‌ای کشور تبدیل شده است و معلوم نیست چه کسی و در چه زمانی می‌خواهد این گره کور را باز کند.
تلاش امسال روزنامه ایران و یکی دو روزنامه دیگر برای انتشار یک روزنامه اینترنتی در ایام نوروز، گام کوچک اما بلندی بود برای باز کردنِ این گره کور. البته که روزنامه اینترنتی نه مخاطب روزنامه کاغذی را دارد و نه تأثیرگذاری‌اش را، اما تا زمانی که زیرساخت‌های انتشار روزنامه‌ها در ایام نوروز که مهم‌ترین آن سیستم توزیع است برطرف نشود، نه می‌توان و نه باید که توقع انتشار روزنامه‌ها در روزهای تعطیلات نوروزی را داشت اما همه اینها دلیل نمی‌شود که کانال‌های رسمی اطلاع‌رسانی به یکباره چیزی حدود ۲۰ روز مسدود شده و هیچ مرجع رسمی ای در سپهر رسانه‌ای کشور فعال نباشد. پرسش این است که آیا بواقع نمی‌توان تدبیری اندیشید که با شمارگانی پایین‌تر از روزهای کاری سال، روزنامه‌ای خواندنی و حرفه‌ای را به مخاطبان واقعی و همیشگی و نه گذری مطبوعات عرضه کرد؟ آیا نمی‌توان سیستم توزیع را برای انجام دقیق وظایفش و نظارت بر توزیع روزنامه‌ها در سراسر کشور در نوروز مجاب کرد؟ آیا نمی‌توان با تعیین کار به صورت شیفتی و نه دائمی، هم امکان حضور روزنامه نگاران در کنار خانواده هایشان و سفر را فراهم کرد و هم آنان را از رسالتشان بازنداشت و به این وسیله روزنامه‌ها را هم در چرخه اطلاع‌رسانی نگاه داشت؟ آیا نمی‌توان بواسطه فراغت بسیاری از مردم در این روزها و با انتشار روزنامه‌ها در نوروز، زمینه آشتی بخشی از روزنامه نخوان‌ها با روزنامه‌ها و تبدیل آنها به روزنامه خوانانی حرفه‌ای و دائمی را فراهم کرد؟ آیا این تعطیلی با رسالتِ آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی ما در تضاد نیست؟ اگر پاسخ به تمامی این پرسش‌ها هم منفی است، روزنامه اینترنتی که امکانی بالقوه برای حضور و فعالیت روزنامه‌ها در این تعطیلات طولانی در کنار مخاطبانشان است، چرا از این امکان عملی باید به سادگی گذشت؟خوب است به این پرسش‌ها یک بار دیگر فکر کنیم، شاید به ارائه یک راه حل عملی رسیدیم…

بهروز غریب پور، کارگردان تئاتر:
ما در شمار تنها کشورهایی هستیم که تعطیلات عجیبی داریم که شامل چاپ نشدن روزنامه هم می‌شود و همزمان با طولانی‌ترین تعطیلاتمان تئاتر و روزنامه و نشریاتمان به محاق می‌روند. امسال در بخش فرهنگی تقلایی را دیدم که تماشاخانه‌ها از هفته اول فروردین برنامه داشتند و روزنامه‌های اینترنتی هم کمابیش فعال بودند و حیف بود که روزنامه دولت چراغش خاموش باشد.تفاوتی نمی‌کند که روزنامه کلاسیک باشد و چاپ بشود یا مدرن باشد و اینترنتی:چراغ روشن بماند حتماً بهتر است ضمن اینکه چراغ مخالفان دولت روشن است و خاموشی روزنامه رسمی تبعات جبران‌ناپذیر دارد.به شما تبریک می‌گویم که خودتان را «به روز» کردید.

اسدالله امرایی، مترجم:
انتشار روزنامه اینترنتی در ایامی همچون نوروز، کاری بسیار ضروری و خوب به شمار می‌آید. اغلب روزنامه‌های ما تا به امروز جایی در شبکه‌های مجازی همچون تلگرام و… نداشتند و مردم هم با فقدان بزرگی در دسترسی به خبرهای قابل اعتماد روبه‌رو بودند. متأسفانه بارها مشاهده شده که خبر یا خبرهایی در فضای مجازی از دریچه‌ای غیر رسمی منتشر شده اما بعد از مدت کوتاهی کذب بودن آنها اثبات شده است؛حداقل از طریق انتشار روزنامه‌های اینترنتی می‌توان به مردم اطمینان داد که حتی در ایام تعطیل هم خوراک خبری آنان از طریق منابع موثق و شناسنامه دار منتشر می‌شود. انتشار خبرها باید از طریقی باشد که مخاطب اطمینان پیدا کند که یک رسانه مشخص مسئولیت انتشار آن را بر عهده دارد و چند ساعت یا چند روز بعد کذب بودن آن ثابت نمی‌شود. شاید در روزهایی مانند عید نوروز چاپخانه‌ها تعطیل باشند اما می‌توان از ظرفیت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به بهترین شکل ممکن برای اطلاع‌رسانی به مردم بهره گرفت. خود من شخصاً مدت‌هاست که خبرهای روزنامه ایران را در شبکه‌هایی نظیر توئیتر دنبال می‌کنم و تأکید دارم که تا به امروز جای چنین اقدامی خالی بوده است. از سوی دیگر امیدوارم با انتشار روزنامه‌های اینترنتی حداقل بخشی از مشکلات قانونی استفاده از شبکه‌های اجتماعی هم حل شود. در شرایطی که اغلب مسئولان کشور حساب‌های توئیتری و… دارند نمی‌دانم چرا باز هم اینقدر اما و اگر در ارتباط با استفاده از این ابزارهای نوین تکنولوژی مطرح می‌شود؟! اگر استفاده از شبکه‌های مجازی ایراد دارد پس چرا مسئولان از آن استفاده می‌کنند؟ اگر هم ایرادی ندارد که همه مردم باید حق استفاده از آن را داشته باشند. زمانی که تنها با یک فیلتر شکن ساده می‌توان به این شبکه‌ها دسترسی پیدا کرد دیگر ممنوع کردن آنها بی‌فایده است؛ باید به جای این کارها کاری کرد تا استفاده صحیح از آن میان مردم فرهنگسازی شود و به جای آن، محدودیت‌هایی برای کودکان و نوجوانان گذاشته شود. از همین رو تأکید دارد در چنین شرایطی رسانه‌های اینترنتی هم می‌توانند به اصلاح فضای فعلی کمک بسیاری کنند.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here