زمان انتشار : ۱۵ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۲:۲۹ | کد خبر : 453883 |

گمانه‌زنی روزنامه‌های اصلاح‌طلب درباره‌ی نامزد اصولگرایان

شفقنا رسانه- انفجار در قطاری در روسیه، آماده‌سازی فضا برای اعلام کاندیداتوری چهره‌های سیاسی و ادامه انتقادها از وضعیت اقتصادی، تیترهای اصلی روزنامه‌های امروز شدند.

در حالی که زمزمه کاندیداتوری مجدد محمود احمدی نژاد در انتخابات مطرح می‌شود، روزنامه آرمان امروز به سراغ یکی از نیروهای نزدیک به او، علی اکبر جوانفکر رفت و مصاحبه‌ای با او انجام داد‌ اما یکی از کم‌اهمیت‌ترین موضوعات را برای تیتر خود انتخاب کرد. واکنش جوانفکر، به برخورد رسانه‌‌ها به عکسی از رئیس‌ دولت دهم در روز درختکاری:«کاشت نهال با پیت حلبی، خاک را غنی‌تر می‌کند!» روزنامه خبر احتمال اعلام‌ کاندیداتوری احمدی نژاد را اما در درجه دوم اهمیت دید و در زیرتیتر کار کرد.

آفتاب یزد هم مصاحبه‌ای اختصاصی با مصطفی معین، درباره دیگر نامزد انتخابات، حسن روحانی انجام داد. تیتر و‌ زیرتیترها، که هم موضع معین را نشان می‌دهد و هم موضع روزنامه را، بیش از آنکه حمایتی باشند، هشداردهنده و تا حدی انتقادی هستند؛ تأکید بر شفافیت بیشتر در دولت، و این موضوع که مهم‌ترین رقیب روحانی، کارنامه کاری‌ خود او است. آفتاب یزد و آرمان امروز،‌ اگرچه هر دو مصاحبه‌هایی اختصاصی انجام دادند اما عکس‌های ضعیفی برای آن انتخاب کردند که رنگ، کادر و ژست یا داستان مشخصی در خود ندارد. روزنامه مطلبی هم درباره‌ی ثبت نام سخنگوی آتش‌نشانی در انتخابات شورای شهر نوشت که البته بیشتر بازنشر مصاحبه‌ای از او درباره‌ی نقدهای مطرح شده درباره‌ی ثبت نام او است و در کنار مصاحبه ای با یکی از آتش‌نشانان درباره‌ی این ادعای ملکی که ثبت نام در انتخابات به درخواست آتش‌نشانان بوده است.


اعتماد، امروز هم صفحه‌ی انتخاباتی‌تری بست. تیترها و زاویه نگاه هم جذاب و درست انتخاب شده‌اند؛ ۱۰۰ چالش پیش‌رو در سال ۹۶ که ازنظر روزنامه، بیکاری، بحران آب و اصلاحات ساختار اقتصادی از جمله این چالش‌ها هستند. ابراهیم رئیسی هم به عنوان گزینه احتمالی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری امسال، در روزنامه‌ها مطرح شد. روزنامه، عکس خوبی انتخاب کرده و سه تیتر مربوط به این کاندیدای احتمالی و رقابتش با روحانی را هم کار کرده است.

انفجار در متروی سن پترزبورگ روسیه، که برای چند ساعت به خبر اول رسانه‌های غربی تبدیل شد، در بسیاری از روزنامه‌های ایران هم بازتاب پیدا کرد. ایران و جوان، چند عکس از حادثه را به جای یک عکس، انتخاب کردند و با این کار، هم تصویر شفاف‌تری از رویداد دیروز به مخاطب دادند و هم موضوع را برای او، پررنگ‌تر و مهم‌تر کردند. انتخاب عکس‌ جوان بهتر است و کادرها و محتوای هر عکس تکمیل کننده‌ی یکدیگر است. در میان تیترهای خبری و‌ خنثی، جوان از معدود روزنامه‌هایی بود که تحلیل و تبیین خود را در قالب تیتر درآورد و این حادثه تروریستی را «انتقام شکست حلب» دانست، اگرچه خود روزنامه نیز نوشته است که تا زمان تنظیم گزارش، هیچ گروه تروریستی‌ای مسئولیت این حادثه را برعهده نگرفته است.

 

شرق و ‌وقایع اتفاقیه هم تک‌عکسی با تیتری خلاق اما کاملا خبری کار کردند: «شلیک به مغز روسیه» و «روسیه زیر تیغ». تنها با این تفاوت که وقایع اتفاقیه برخلاف اغلب روزنامه‌ها، به آمار ۱۰ کشته و ۵۰ زخمی  هم اهمیت داد و آن را در زیرتیتر خود آورد.

اقتصاد، یکی از بخش‌های حساس در دولت روحانی به شمار می‌آید که روزنامه‌های منتقد از جمله وطن امروز و کیهان، بویژه این روزها و نزدیک به انتخابات، بیش از پیش روی آن دست می‌گذارند. هر دو هم در تیترهایشان از ترکیب‌های «وضع موجود» و «سیاست‌های فعلی» استفاده کردند اما بی‌آنکه نامی از کاندیدای جایگزین به میان بیاورند، تنها ندای تغییر سر دادند. وطن امروز، عکسی هماهنگ ‌و نمادین کار کرد و با استناد به «کارشناسان و فعالان حوزه اقتصاد» که در صفحه‌ی اول مشخص نیست چه کسانی هستند، چنین نتیجه گرفت:«نه تولید، نه اشتغال!»

کیهان هم به روشی مشابه، این تیتر را برای آنچه «گزارش خبری تحلیلی» نامگذاری کرد، نوشت:«نگرانی آمریکا از رونق اقتصادی ایران در صورت تغییر وضع موجود». روزنامه درواقع تلاش کرده است با استفاده از آمریکاستیزی، دولت را نقد کند و از ضرورت تغییر برای رسیدن به رونق اقتصادی بگوید، بی‌آنکه فعلا جایگزینی را به مخاطبانش معرفی کند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here