زمان انتشار : ۱۵ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۶:۰۲ | کد خبر : 453875 |

تحلیل صفحات سیاسی روزنامه‌ها؛ تردید و تلاش کاندیداهای احتمالی

شفقنا رسانه با نزدیک شدن به دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا، رسانه‌ها اولویت خود را به این موضوعات اختصاص می‌دهند و هر کدام با توجه به سیاستگذاری‌ها و وابستگی‌های خود مطالبی را تولید یا بازنشر می‌کنند. شفقنا رسانه تلاش می‌کند صفحه سیاسی تعدادی از روزنامه‌های وابسته به جناح‌های مختلف را تا زمان انتخابات بررسی کند. بازتاب اخبار و تحیل‌های روز تا جهت‌گیری‌های رسانه‌ای این صفحات درباره‌ی کاندیداهای احتمالی یکی از مهمترین‌ مباحث این مطلب است. اگرچه هنوز فضای رسانه‌ها کاملا انتخاباتی نشده است و احتمالا از هفته‌ی دیگر که ثبت‌نام کاندیداهای ریاست‌جمهوری شود و گمانه‌زنی‌ها رد یا تأیید شود، فضای متفاوتی را در رسانه‌ها شاهد خواهیم بود. بررسی روزنامه‌های ۱۵ فروردین را در ادامه می‌خوانید:

اعتماد

زهرا ساعی، نماینده‌ی تبریز در مجلس دهم و سیاستمدار اصلاح‌طلب در یادداشت خود در روزنامه‌ی اعتماد به بیان نکاتی در زمینه‌ی انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری می‌پردازد. مطلب بعدی این روزنامه با تیتر «اگر سندی علیه من دارید منتشر کنید» درباره‌ی اظهارات حمید بقایی است که از اواخر سال گذشته اعلام کاندیداتوری کرد و کاندیدای مورد حمایت محمود احمدی‌نژاد است. اعتماد در صفحه احزاب هم با محمدجواد حق‌شناس درباره‌ی تمهیدات شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهر و روستا به گفت‌وگو می‌پردازد. او می‌گوید: «اعضای شورای عالی سیاستگذاری در قضاوت لیست انتخاباتی باید منافع ملی را در نظر بگیرند».

این روزنامه همچنین گزارشی درباره‌ی آخرین تحولات انتخاباتی اصولگرایان با محوریت برنامه‌ی اعلام کاندیداتوری رئیسی با عنوان «هفته‌ی تصمیم‌گیری محافظه‌کاران» دارد. روزنامه به مقایسه سابقه اجرایی حسن روحانی و ابراهیم رئیسی می‌پردازد و می‌نویسد: روحانی با سابقه ۴ ساله در ریاست جمهوری بر تمامی جزئیات امور اجرایی وقوف پیدا کرده است ولی رئیسی این سابقه را ندارد؛ این موضوع علاوه بر وجهه‌ی منفی می‌تواند وجهه‌ی مثبتی هم داشته باشد، چراکه همانند روحانی عملکرد او مورد نقد قرار نمی‌گیرد.

اعتماد در مطلب دیگری با بیان این پرسش که آیا این دو نفر رقیب هم می‌شوند، باز هم درباره‌ی رقابت انتخاباتی احتمالی روحانی و رئیسی توضیح می‌دهد: اصولگرایان به دنبال کاندیدایی هستند که سابقه‌ی شکست در انتخابات را نداشته باشد و در مقابل تکلیف اصلاح‌طلبان هم معلوم است و حسن روحانی به عنوان کاندیدای مورد حمایت آن‌ها است. این روزنامه در ادامه پیش‌بینی می‌کند مناظره‌ی رئیسی و روحانی جالب و دیدنی باشد.

مطلب بعدی اعتماد درباره‌ی انتقادات قالیباف به عملکرد دولت است که این روزها درباره‌ی موضوعات اقتصادی هم مواردی را مطرح کرده است. روزنامه تحلیل کرده است: شهردار تهران که دیگر باید شانس تصدی کرسی ریاست جمهوری را به همشهری مشهدی خود واگذار کند، همچنان به همان شیوه‌ی مواضع قبلی خود ادامه می‌دهد و منتقد دولت است.

جوان

روزنامه جوان، روزنامه‌ی منتقد دولت در تیتری با عنوان «امروز دشمنان ما کسانی هستند که به مردم وعده دروغ می‌دهند» به بازتاب سخنرانی ۱۲ فروردین قالیباف در نقد عملکرد دولت می‌پردازد. در یکی دیگر از مطالب خود به تحلیل سخنان و هشدارهای رهبری انقلاب اسلامی درباره‌ی رابطه با غرب می‌پردازد. روزنامه در کنار این مطالب، عملکرد دولت روحانی را هم نقد می‌کند و در آخر می‌نویسد: اگر قوای سه‌گانه و دستگاه‌ها و نهادهای مختلف به مطالبات مردمی رهبری توجه داشتند، امروز کشور هزینه سرسام‌آور ناشی از توافق یکجانبه هسته‌ای را تحمل نمی‌کرد.

روزنامه همچنین گزارشی از نشست نامزدهای جبهه مردمی نیروهای انقلاب با اقشار مختلف را دارد که این نامزدها به نقد  عملکرد دولت می‌پردازند و می‌گویند به نفع نامزد نهایی کناره‌گیری خواهند کرد.

شرق

روزنامه شرق گزارشی درباره دعوت‌نامه‌ی اخیر احمدی‌نژاد برای شرکت در نشست خبری دارد و با بیان سابقه‌ای از نحوه‌ی پاسخگویی او به خبرنگاران پیش‌بینی می‌کند، این نشست خبری نه به قصد پاسخگویی به عملکرد هشت ساله بلکه دفاع انتخاباتی از بقایی و حمله به دولت حسن روحانی است.

همچنین در یادداشتی از بهرام گل زاده حوادث و رخدادهای پسابرجام و توافق هسته‌ای را نقطه عطف تحولات سال ۹۵ می‌داند و معتقد است دولت از گردنه حساس با وجود موانع و مشکلات داخلی و خارجی و سنگ‌اندازی‌ها به بهترین شکل ممکن عبور کرده است و در ادامه به بیان مشکلات اصلی دولت می‌پردازد.

گزارش بعدی شرق درباره احتمال کاندیداتوری رئیسی و دلایل اصولگرایان است. این روزنامه به یادداشت خبرگزاری آریا درباره تایید رئیسی و مزیت های او و توانایی در جذب بدنه ایدئولوژیک منتقد و مخالف روحانی اشاره می‌کند که براساس این تحلیل او می‌تواند شکاف درون جبهه جمنا را ترمیم کند.

حجت‌الاسلام فاضل میبدی هم در مطلب دیگری از این روزنامه به ارزیابی کارنامه دولت یازدهم می‌پردازد و ویژگی بارز روحانی در سیاست ورزی را تعامل با جهان خارج می‌داند و آن را با سیاست ورزی دولت نهم و دهم مقایسه می‌کند. میبدی همچنین بازشدن فضای کشور را هم از ویژگی‌های دولت روحانی می‌داند و به فضای بسته دولت نهم و دهم انتقاد می‌کند.

تحلیل سیاست خارجه در دو وجه کودک و بالغ؛ یادداشتی درباره‌ی انتقاد از ثبت‌نام‌کنندگان شورای شهر با عنوان «بحران ثبت نام در رقابت‌های سیاسی»؛ برجام و تلاش مخالفان دولت برای شکست روحانی در انتخابات با استفاده از این موضوع از جمله مطالب دیگر این روزنامه است.

صبح نو

در گزارشی به بازتاب سخنان نامزدهای احتمالی جمنا در نشست با اقشار مختلف می‌پردازد. در این نشست آقایان قاسمی، حاجی بابایی، زاکانی، بذرپاش و ضرغامی توانستند در مراسم روز گذشته جبهه مردمی پاسخگوی نمایندگان اقشار مختلف جامعه شدند. اگرچه مکاتباتی با آقایان قالیباف، رئیسی، جلیلی، فتاح و نیکزاد از نامزدهای جبهه مردمی شده بود با این حال امکان حضور در نشست پیدا نکردند. نامزدهای حاضر در نشست گفته بودند که اگر جزو ۵ نفر اول نباشیم، کناره گیری می‌کنیم.

صبح نو همچنین در مطلب دیگری به بازتاب سخنان محمد باقر قالیباف، شهردار تهران پرداخته است که در سالروز یک روز ملی دولت را نقد کرده و گفته: «در ۱۲ فروردین قرار ما این بود که دولت ما، دولت حامی مستضعفان و پابرهنگان و خدمتگذار به محرومان باشد. قرار ما این بود که قسط و عدل در جامعه برقرار باشد، مسیر پیشرفت در کشور فراهم شود و دولتی داشته باشیم که هم در جهان اسلام و هم در دنیا نمونه باشد. قرار ما  این نبود که مسئولان به تنهایی برای مردم تصمیم‌گیری کنند». او در ادامه مشکلات اقتصادی را ناشی از عمل نکردن دولتمردان به حرف امام (ره) و رهبری و آرمان‌های انقلاب می‌داند.

گزارش بعدی صبح نو با عنوان «وقتی اقتصاد نفتی دستاورد برجام می شود!» در انتقاد از عملکرد دولت یازدهم است و معتقد است اقتصاد ایران هنوز نفتی است و بخش غیر نفتی در آن گم است. با توجه به این‌ که گفته می‌شود این نشریه نزدیک به محمدباقر قالیباف از کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری است، این مطالب هم به نوعی می‌تواند انتخاباتی تلقی شود.

وطن امروز

وطن امروز، هم در خبری با اشاره به سخنان روز دوشنبه روحانی در دیدار نوروزی با برخی مدیران اجرایی درباره‌ی تأثیرات برجام، ادعا می‌کند برجام ناکارآمد است و می‌نویسد: «اظهارات روحانی و ادعای او مبنی بر این که توافق هسته‌ای موجب برداشته شدن سایه تهدید علیه ایران شده است، تکرار همان مواضع جنجالی دولتی‌هاست که همزمان با اثبات ناکارآمدی برجام، مطرح شده بود. پس از آنکه وجوه مختلف ناکارآمدی برجام در بهبود وضعیت معیشتی آشکار شد، اعضای کابینه حسن روحانی در راستای ایجاد مقبولیت برای عملکرد دولت در مذاکرات هسته‌ای، مدعی حمله قریب‌الوقوع نظامی در صورت نبود برجام شدند!»

محمد زعیم زاده در یادداشتی با عنوان «ترس و تردید از قرار گرفتن در مرز واقعیت» به سخنان حمیدرضا جلالی پور مبنی بر اینکه وضع دولت در نظر سنجی‌ها مطلوب نبوده، اشاره می‌کند. روزنامه اقدامات اخیر دولت از جمله رایگان شدن برق بهمن‌ماه خوزستانی‌ها به خاطر وضعیت گرد و غبار این استان را به خاطر ترس دولت از آمار ها می‌داند و در آخر تفسیر می‌کند: به نظر می‌رسد در میان خوش‌خیالی برخی مشاوران جناب روحانی، برخی دیگر به شدت نگران اوضاع هستند. اما همان اندکی هم که در مرز واقعیت قرار دارند، در موضع انفعال هستند و راهی مؤثر برای عبور از این شرایط نمی‌شناسند.

وطن امروز هم گزارشی از نشست اقشار بیست و هشت گانه جبهه مردمی با کاندیداهای منتخب دارد. روزنامه همچنین نامه‌ای منتشر و ادعا کرده است ۵۱۰ فرزند شهید از مهرداد بذرپاش برای کاندیداتوری در انتخابات دعوت کرده‌اند.

ایران

علی خرم، دیپلمات پیشین در گفت‌وگو با ایران روزنامه رسمی دولت درباره‌ی دستاوردهای برجام معتقد است این دستاوردها با اهداف سیاسی نادیده گرفته می‌شوند. او در بخشی از سخنان خود می‌گوید: «بدون شک یکی از مهم‌ترین رخدادهای سیاست خارجی در عمر چهار ساله دولت یازدهم حل و فصل منازعه هسته‌ای با جهان و دستیابی به توافقی بود که از مشکلات اقتصادی و سیاسی ایران با قریب به اتفاق بازیگران بین‌المللی گره‌گشایی کرد.» روزنامه ایران البته در مطالب دیگر خود به انتخابات پرداخته بود که اغلب تولیدی روزنامه نبودند.

همشهری

مطالب حوزه‌ی سیاسی همشهری البته بسیار نیست با این حال انتخاب‌ مطالبی مثل نقد دولت در سخنرانی قالیباف با توجه به این که روزنامه همشهری وابسته به شهرداری تهران است، طبیعی به نظر می‌رسد.

در ستون گزیده‌ها در صفحه سیاست تحلیلی از غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز انتخاب شده است که او با اشاره به تأثیر رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آرای روحانی پیش‌بینی می‌کند بعد از رحلت آیت‌الله، آرای روحانی کمتر خواهد شد. همچنین محمد مهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادعا کرده است دولت روحانی در طول مناظرات و سفرهای استانی خود ۴۴۶ وعده به مردم داده که اکثر آن‌ها محقق نشده‌اند.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here