زمان انتشار : ۱۶ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۴:۵۵ | کد خبر : 453874 |

ذره‌بین روزنامه‌ها بر نامزدهای پوششی و احتمالی

شفقنا رسانه شش روز مانده به ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، روزنامه‌ها با اطمینان بیشتری از نام کاندیداهای جناح‌های مختلف می‌نویسند. با این حال، روزنامه‌هایی هم هستندد که تیترهای اصلی خود را از دل موضوعاتی غیر از انتخابات بیرون می‌کشند.

آرمان امروز، خبری را در تیتر اصلی‌اش کار کرد که دیگر روزنامه‌ها به آن نپرداخته بودند؛ عزم‌ پزشکیان برای کاندیداتوری، با هماهنگی حسن روحانی. روزنامه عکس نسبتا خوبی را هم برای این خبر انتخاب کرد اما اگر تیتر را روی عکسی کار نمی‌کرد، دستی که از بالا وارد کادر شده و پزشکیان را به صورت نمادین به خارج از مجلس یا به سوی پاستور راهنمایی می‌کند، بهتر دیده می‌شد.

کری خوانی سیاسی، کم کم در روزنامه‌ها آغاز شده است و هر کدام، معتقد به وجود تشتت و اختلاف رأی درونی در جناح مقابل است. کیهان،‌ به سراغ تیترهای دیروز در روزنامه‌های آفتاب یزد و ‌بهار رفت و با تکیه بر اظهارنظر معین:«مهم‌ترین رقیب روحانی، کارنامه اوست»، به این نتیجه رسید:«هراس و‌ آشفتگی اردوگاه اصلاح‌طلبان از کارنامه خالی دولت».

در نقطه مقابل، روزنامه اعتماد در یکی از زیرتیترهایش نوشت که خبر حذف مصطفی میرسلیم، کاندیدای حزب مؤتلفه، نخستین جرقه اختلاف در نیروی جمنا را زد. روزنامه، از ضرغامی، قالیباف، رئیسی، فتاح و بذرپاش هم به عنوان گزینه‌های اصلی اصولگرایان نام برد. وطن امروز، متعلق به مهرداد بذرپاش، زیرتیتر روزنامه اعتماد را تائید کرد چراکه به جای صفحه یک، پوستری تبلیغاتی طراحی کرد؛ لوگوی «جریان مردمی انقلابی جماران» که اعلام موجودیت کرده و نقل قولی شعاری و صریح از بذرپاش، که ادعا کرده است هدف انتخابات دوازدهم «نجات ملت از دولت کم‌کار و‌ خسته» است.

سرویس عکس صبح نو که اغلب انتخاب‌های خوبی دارد، امروز هم یکی از بهترین عکس‌ها را از حسن روحانی انتخاب کرد که یکدست، ساده و چشمگیر بود اما همپای عکس، نتوانست تیتر و موضوعی کنجکاوی‌برانگیز برای آن کار کند. این که روسیه آخرین سفر خارجی روحانی بود و او در ایام انتخابات در ایران می‌ماند، نه موضوع عجیبی است و نه حتی خبر محسوب می‌شود بلکه یادآوری است. یادآوری موضوعی در تیتر، اگر مخاطب را به تحلیل یا نکته تازه‌ای هدایت کند، می‌تواند انتخاب درستی باشد اما تیتر امروز صبح نو، که مربوط به مصاحبه روزنامه با سخنگوی وزارت خارجه است، هیچ نکته‌ای در خود نداشت.

یکی از تیترهای ساده اما خلاقانه امروز متناسب با سیاستگذاری روزنامه جوان برای تعریف جدید واژه «برجام» انتخاب شد که از سوی محمدجواد ظریف مطرح شد. چنان که در زیرتیتر توضیح داده شده، وزیر خارجه، برجام را مخفف برنامه جامع اقتصاد مقاومتی نامیده است و روزنامه، با کنایه به این گفته نوشت:«الف و میم اقتصاد مقاومتی با برجام جور شد!»

شهروند از معدود روزنامه‌هایی است که فعلا خود را از جریان نقل قول‌های هر روزه‌ی انتخاباتی، به دور نگاه داشته است و تیترها و‌ گزارش‌های صفحه اولش را خودش تعیین کند و نه جریان عمومی. با همین رویکرد هم یکی از گزارش‌های خواندنی، در روزنامه شهروند کار شد:«آخرین بازمانده»؛ گزارشی میدانی از روستای گوران در قشم و‌ آخرین نسل از لنج‌سازی در ایران، که در آن به خوبی از توصیف و همچنین مصاحبه استفاده شده است.

هفت صبح هم به سیاق همیشگی‌اش که کمتر تیترهای سیاسی را انتخاب می‌کند، امروز هم دو ‌گزارش از حضور بیش از حد انتظار برندهای خارجی در ایران و خرید ۶۰ هواپیمای بوئینگ کار کرد. توضیحات روزنامه درباره خرید هواپیماهای جدید و افزایش صد درصدی ظرفیت ناوگان هوایی کشور، که در قالب زیرتیتر قرار داشت، اگرچه طولانی بود اما اطلاعات مورد نیاز و مهم را به سادگی در اختیار مخاطب قرار داد.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here