زمان انتشار : ۱۶ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۵:۴۸ | کد خبر : 453873 |

معاون سردبیر«هفت صبح»: رسانه‌ها در انتخابات از فضای اعتدال دور نمی‌شوند

شفقنا رسانه- محمدجواد ترابی درباره‌ی فضای رسانه‌ها در ایام انتخابات می‌گوید: کانون تبلیغاتی انتخابات در رسانه‌ها خیلی داغ نیست و فکر نمی‌کنم قبل یا بعد از انتخابات ریاست جمهوری اتفاق خاصی برای رسانه‌ها بیفتد که فضا از اعتدال دور شود.

معاون سردبیر روزنامه «هفت صبح» درباره‌ی فضای رسانه‌ها در زمان انتخابات به شفقنا رسانه می‌گوید: با توجه به این که در کشور ما یک رئیس جمهور معمولا برای دو دوره انتخاب می‌شود، بعید می‌دانم رئیس جمهور عوض شود. از طرفی دیگر هنوز کاندیدها آن طور که انتظار می‌رفت معرفی نشده‌اند، برای همین فعلا تب و تاب آن چنانی را نمی‌توان در فضای سیاسی جامعه دید.

او با اشاره به انتخابات شورای شهر توضیح می‌دهد: اما یکی از تغییراتی که بر روی رسانه‌ها می‌تواند تأثیرگذار باشد، انتخابات شورای شهر است که این انتخابات می‌تواند تأثیر خود را در فضای سیاسی پایتخت بگذارد. به نظرم برای روزنامه همشهری اتفاقات بسیاری می‌افتد چرا که در صورت تغییر شهردار می‌توان تصور کرد این نهاد رسانه‌ای دچار تغییراتی از لحاظ مدیریتی شود.

ترابی ادامه می‌دهد: ولی بعید است خود بدنه همشهری یا گروه مجلات  تغییرات اساسی کنند چرا که هر شهرداری سعی می‌کند از ابزار رسانه‌ای نهایت بهره را ببرد. ولی فکر نمی‌کنم قبل یا بعد از انتخابات ریاست جمهوری اتفاق خاصی برای رسانه‌های ما بیفتد که فضا از اعتدال دور شود.

تأثیرگذاری تلگرام و اینستا لایو

او با اشاره به اهمیت رسانه‌های نوین توضیح می‌دهد: در این میان نمی‌توان از تأثیرگذاری فضای مجازی چون تلگرام و اینستا لایو چشم‌پوشی کرد چرا که این ابزارها در مناسبت‌های سیاسی و اجتماعی، در سالی که گذشت  بارها مورد استفاده قرار گرفته‌اند و تأثیرگذاری آنها کاملا روشن است.

معاون سردبیر «هفت صبح» ادامه می‌دهد: اگر اینستاگرام و تلگرام تا قبل از انتخابات فیلتر نشوند، حتما در انتخابات تأثیرگذار خواهند بود چون ابزارهایی هستند که بسیار کاربر دارند و مورد توجه هستند. هر چند این فضا غیرقابل کنترل است ولی نمی‌توان پیش بینی کرد شبکه‌های اجتماعی در سال آینده با همین وضعیت فعلی خواهند ماند یا جزء پدیده‌هایی می‌شوند که فقط در آینده از آنها به عنوان خاطره یاد می‌شود.

ترابی می‌گوید: حال باید دید پدیده اینستا لایو و پخش زنده مناظره‌ها یا بحث‌های مرتبط به انتخابات از طریق این ابزار چه تأثیری بر رسانه‌های رسمی  می‌گذارند چرا که این رسانه‌ها محدودیت‌های زیادی دارند ولی رسانه‌های مجازی یا غیر رسمی فاقد محدودیت و خط قرمز هستند و به همین خاطر تأثیرگذاری آنها بسیار  سریع‌تر و شدیدتر از دیگر رسانه‌ها خواهد بود.

او با اشاره به این که فعالیت رسانه‌های مجازی به شدت بر فضای روزنامه‌نگاری هم تأثیرگذار بوده است، می‌گوید: با شدت گرفتن  فعالیت در کانال‌های تلگرامی، فضای مطبوعات، قالب‌های خبری خود را تغییر داده است. در حال حاضر رسانه‌های چاپی ما عموما به صورت گزارش و مصاحبه بسته می‌شوند و دیگر کسی خبر چاپ نمی‌کند، چرا که خبر در روزنامه‌ها دیگر سوخته است. تنها مروری بر اخبار نوشته می‌شود.

روزنامه هفت صبح از سوم اردیبهشت سال ۱۳۹۰ با مدیرمسئولی علی مزینانی و سردبیری آرش خوشخو منتشر شده است. خوشخو در حال حاضر مدیرمسئولی و سردبیری این روزنامه را برعهده دارد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here