زمان انتشار : ۱۶ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۸:۴۱ | کد خبر : 453868 |

سیاست در روزنامه‌ها/ پیگیری «ادمین‌های تلگرامی» تا تقویت گمانه‌زنی‌های انتخاباتی

شفقنا رسانه- ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری هفته‌ی دیگر آغاز می‌شود و فضای مطبوعات کم کم وارد فضای رقابتی و اعلام کاندیداها شد‌ه‌اند. شفقنا رسانه تلاش می‌کند صفحه سیاسی تعدادی از روزنامه‌های وابسته به جناح‌های مختلف را تا زمان انتخابات بررسی کند. بازتاب اخبار و تحیل‌های روز تا جهت‌گیری‌های رسانه‌ای این صفحات درباره‌ی کاندیداهای احتمالی یکی از مهمترین‌ مباحث این مطلب است. امروز روزنامه‌ها هر کدام سعی کرده‌اند با انتخاب تیترها و مطالب مختلف حمایت خود را از فرد و جناح مورد نظر اعلام کنند.

ایران

روزنامه ایران، امروز در گزارشی به بازتاب سخنان نوبخت در نشست خبری پرداخت. انتخابات، برنامه دولت برای تحقق شعار امسال، امنیتی شدن فضای رسانه‌ها و بودجه ۹۵ بدون کسری، مباحثی بودند که نوبخت آنها را مطرح کرده است.

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی در صفحه اول روزنامه در یاداشتی به موضوع جوانان و انتخابات می‌پردازد. این یادداشت تحلیل بسیار خوبی از نگرش جوانان به هر دو جناح را بیان می‌کند و به  خلاء جوان‌های با کفایت در هیئت دولت می‌پردازد.

هم چنین پیگیری پرونده بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح طلبان توسط فراکسیون امید دیگر مطلبی است که روزنامه ایران در صفحه سیاسی خود به آن پرداخته است. روزنامه در یکی دیگر از صفحات خود مصاحبه پایگاه خبری «انتخاب» با عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان را نقل می‌کند. عبدالله ناصری عملکرد چهار ساله روحانی را مثبت ارزیابی می‌کند و گمانه‌زنی‌ها بر سر کاندیداتوری رئیسی را یک جنگ روانی از طرف اصولگرایان می‌داند.

اعتماد

نامه‌ی الیاس حضرتی و مصاحبه‌ی محمدرضا عارف به رئیس مجلس برای آزادی مدیران کانال‌های تلگرامی و بازتاب سخنان نوبخت با تیتر «دولت نگران امنیتی شدن فضای مطبوعات است»، خبرهایی بودند که اعتماد در صفحه سیاسی خود به انعکاس آنها پرداخت.

همچنین جزئیات بررسی صلاحیت‌ها در هیئت‌های نظارت بر انتخابات شورای شهر گزارش دیگری است که روزنامه به آن پرداخته است. کم و کیف انتخابات و رد و پذیرش افرادی که قبلا سبقه فعالیت‌های سیاسی داشته‌اند، محورهای اصلی این گزارش است که درگفت‌وگو با سه نماینده مجلس که دو نفر از آنها عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات و یک نفر رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان تهران نوشته شده است. این مطلب از این منظر که می‌تواند پاسخگوی نیازهای مخاطبان درباره‌ی چگونگی تأیید صلاحیت افراد و مبنای این ارزیابی‌ها باشد، مطلب خوبی است.

فردا پنج شنبه قرار است نامزد نهایی اصولگرایان مشخص شود و امروز اعتماد در ادامه‌ی مطالب روزهای قبلی در صفحه‌ی احزاب خود گزارشی از گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی انتخاب نهایی اصولگرایان نوشته است و از کاندیداهای احتمالی که معرفی می‌شوند، نام برده است. آذر منصوری در مصاحبه‌اش با اعتماد ادعا کرده است اجماع اصولگرایی با هیچ نامزدی ممکن نیست، روحانی را پیروز میدان می‌داند و کاندیداتوری رئیسی را به نفع روحانی ارزیابی می‌کند.

شرق

روزنامه شرق هم به انعکاس نامه نماینده‌ها و رئیس فراکسیون امید برای بازداشت مدیران تلگرامی پرداخته است. همچنین در صفحه دیگر گزارشی از نشست خبری سخنگوی دولت است که مباحث مربوط به انتخابات و انتقادها به یارانه‌ها است.

محسن غرویان در گفت‌وگو با شرق حمایت حوزه‌ی علمیه را از روحانی اعلام کرده و ورود رییسی و بقایی را به انتخابات به چالش کشیده است. روزنامه‌ها اگر بتوانند با انعکاس حرف‌های جناح‌های مختلف دیگر منبع اطلاعاتی بهتری برای مخاطب فراهم کنند، استقبال مخاطبان از رسانه‌ی خود را می‌توانند افزایش دهند.

جوان

روزنامه جوان، امروز در نیم تای صفحه سیاسی خود با یادداشتی از محمد اسماعیلی به تحلیل برنامه‌های دولت یازدهم و مطالبه مردم از انتخابات پیش رو پرداخته است. در این تحلیل به اخلاق انتخاباتی اشاره شده و این که نباید نمایندگان در جهت تخریب هم برآیند اما نویسنده با جملاتی طعنه‌آمیز کارنامه دولت روحانی را بررسی کرده است که روش حرفه‌ای نیست و می‌توانست با ادبیات مناسب‌تر و بهتری نقد خود را بیان کند.

وطن امروز

روزنامه وطن امروز در گزارشی به انعکاس صحبت‌های بذرپاش در جمع نیروهای جبهه مردمی ایلام پرداخته و در مقدمه این گزارش دولت روحانی را «کهنسال» خطاب کرده است. روزنامه، عملکرد و وعده‌های دولت یازدهم را با کنایه‌های فراوان مورد انتقاد قرار داده است که با توجه به فعالیت انتخاباتی بذرپاش چنین پرداخت‌هایی دور از انتظار نیست.

صبح نو

ایده نامزد پوششی موضوعی بود که امروز در روزنامه صبح نو به آن پرداخته شد. صبح نو این ایده را به‌عنوان ضربه‌گیری برای دولت روحانی در نظر گرفت و نامزدهای پوششی احتمالی و نسبت آنها با دولت و ارکان دیگر را بررسی کرد. اگرچه استفاده از صفت‌ها و استعاره‌ها در نوشته‌ها می‌تواند گاهی مطلوب باشد و خلاقیت نویسنده را در تحلیل وقایع نشان دهد اما استفاده‌ی بیش از حد خواندن متن را سخت می‌کند. رسانه باید در نظر بگیرد که مخاطب او عام است و باید ساده و صریح مطلب خود را به او انتقال دهد.

آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد هم مانند دیگر روزنامه نشست خبری سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران را پوشش داد و با انتخاب تیتر «بقایی باید به بسیاری از سؤالات جواب دهد» خواستار توضیح بقایی در خصوص افزایش یارانه شد.

این روزنامه در مطلبی دیگر ادعا کرده برخی اقدامات اصول‌گرایان باعث خانه‌نشینی عده‌ای شده است. در این تحلیل دو نکته را در جناح اصول‌گرایان مهم می‌داند و معتقد است آنچه «شانه خالی کردن از هزینه‌های تحمیلی» و «فرافکنانه برخورد کردن با واقعیت‌های صریح» خوانده است، پاشنه آشیل این گروه می‌تواند باشد. به همین خاطر در یک تحلیل کلی به این نتیجه می‌رسد که با وجود این دید در بین اصول‌گرایان تکلیف دیگر نامزدهای این جناح مشخص است. آفتاب یزد در این تحلیل روحانی را پیروز میدان و احتمال کاندیدا شدن رئیسی را برای گرم شدن تنور انتخابات می‌داند.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here