زمان انتشار : ۱۷ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۳:۳۶ | کد خبر : 453864 |

تحلیل «ئآوات»: مطالب تولیدی اولویت انتخاب تیتر و عکس یک باشد

شفقنا رسانه نشریه ئآوات (هفته نامه فر هنگی-اجتماعی استان کردستان) به درخواست شورش عزیزی سردبیر این نشریه در شفقنا رسانه بررسی شد:

صفحه اول هر نشریه در هر قطعی دریچه‌ی آشنایی مخاطب با رسانه است، به همین دلیل مهم است چینش تیتر و عکس‌ها چگونه باشد. اگر بخواهیم شماره ۲۲ این نشریه – ۲۳ اسفند ۱۳۹۵- را بررسی کنیم، رسانه چندان موفق عمل نکرده است. تیتر یک اگرچه به موضوع مهمی اشاره کرده است که در مطبوعات کمتر به آن توجه می‌شود اما در پرداخت ضعیف است. کاهش آمار تصادفات جاده‌ای به نسبت آمار سوانح هوایی و مشابه آن کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و رسانه می‌توانست به جز خبر کوتاه و رسمی دریافتی، گزارش ویژه‌ای هم درباره‌ی این موضوع داشته باشد یا جدولی را تهیه کند که تفاوت آماری بیشتر به چشم مخاطب بیاید یا از اینفوگرافی استفاده کند. و در کنار آن گزارش ویژه‌ای درباره‌ی مهمترین عوامل این تصادفات جاده‌ای در استان داشته باشد. تیتر یک رسانه بویژه در یک هفته‌نامه باید از مهمترین مطالب تولیدی رسانه باشد. هفته‌نامه‌ها از آنجا که فرصت بیشتری برای پرداخت اطلاعات دارند باید تحلیل و گزارش‌های خوب تولیدی را بیشتر مورد توجه قرار دهند.

عکس و تیتر یک مطلب باید در کنار یکدیگر کمک کنند تا مفهوم مورد نظر رسانه بهتر به مخاطب منتقل شود. عکس یک این نشریه برای مطلبی مرتبط به «چهارشنبه سوری» انتخاب شده اما با تیتر همخوان نیست. ترکیب «چهارشنبه سوزی» در تیتر هم پیش از این تکرار شده است و نشریه می‌توانست از ترکیب‌ها و عبارتهای جدیدتری استفاده کند. تیترهای اصلی صفحه اول درباره‌ی موضوعاتی است که اتفاقا نشریه کمتر به آنها پرداخته است. اگر قرار است مخاطب را با تیتری به نشریه جذب کنیم باید خوراک مناسب هم برای او تدارک ببینیم. این در حالی است که «ئآوات» یک موضوع را به صورت پرونده‌ای دنبال کرده اما تیترهای فرعی را به مهمترین تولیدی‌های خود اختصاص داده است که انتخاب درستی نیست.

گرافیک نشریه بویژه صفحه اول هم باید بازنگری شود. یکی از اشتباهات رایج صفحه‌بندی نشریات استفاده‌ از کادرهای زیاد در صفحه‌آرایی است. هر چه تفکیک مطالب مختلف بدون استفاده از کادرها باشد، صفحه‌بندی حرفه‌ای‌تر است و باید عکس و تیترها طوری در کنار هم قرار بگیرند که مخاطب به راحتی بتواند تشخیص دهد کدام عکس و تیتر یا متن به هم مرتبط است.

در محتوای کلی، نشریه یک موضوع یعنی زنان سرپرست خانوار را انتخاب کرده و بیشتر به آن پرداخته است. با توجه به این که زمان انتشار آن هم در روزهای پایان سال و نزدیک به جشن‌های نیکوکاری است، موضوع خوب است اما در مطالب نشریه هیچ مصاحبه‌ای با زنان سرپرست خانوار یا گزارشی از وضعیت آنها دیده نمی‌شود. اگرچه «ئآوات» تلاش کرده است تا از ظرفیت‌های پژوهشی و علمی استان استفاده کند و از آنها یادداشت‌ و تحلیل بگیرد که این نکته‌ی مثبتی است اما نبض موضوعات اجتماعی در گزارش‌های میدانی می‌زند که به واسطه‌ی بازتاب ایده‌ها و زندگی واقعی مردم برای مخاطبان جذابیت بیشتری دارد. در واقع این تحلیل‌ها در کنار گزارش‌ها و مصاحبه‌ها و با رویکرد محلی و نه کلی‌گویی می‌تواند پرونده‌ای مؤثر باشد. همچنین باید رویکرد و نگاه متفاوت می‌تواند جذابیت این مضووع را برای مخاطب بیشتر کند. حتما در استان کردستان زنان زیادی وجود دارند که توانسته‌اند برای خود کسب و کاری داشته باشند. رسانه می‌تواند بدون آن که مطلب سمت و سوی تبلیغاتی بگیرد، با هدف ایجاد انگیزه در سایر زنان بویژه زنان سرپرست خانوار آنها را به سمت توانمندتر شدن سوق بدهد و به آنها و دیگران کمک کند تا به جای یک قربانی و نقش منفعل، آنها را در جایگاه یک انسان فعال و توانمند تعریف کنند.

یکی از نکات مهم در پرداختن به موضوعات مختلف این است که محتوا قالب ارائه به مخاطب را هم تا حدی تعیین می‌کند. تک مصاحبه‌ی موجود در نشریه می‌توانست به صورت گفتار یا مصاحبه‌ی خبری آماده شود. برای آن که مصاحبه‌ای در قالب سؤال و جواب و به همراه لید منتشر شود، شاید به بیش از سه پرسش نیاز باشد تا رفت و برگشت اطلاعات در آن دیده شود. همچنین باید توجه کرد چه قدر وجود سؤال‌ها در تنظیم مطلب لازم و ضروری است. سؤال اول باید به گونه‌ای نوشته شود که مخاطب بدون خواندن لید هم متوجه موضوع شود. ضمن این که همیشه باید به اجزای لید و تناسب حجم لید با متن مصاحبه هم توجه کرد. مهمترین وجه مثبت مصاحبه، سوژه آن یعنی توانمندسازی این زنان است.

اگر همه‌ی مطالب مشترک در کنار هم قرار می‌گرفتند، می‌توانست به مخاطب دید بهتری بدهد. تیترها هم می‌توانست متنوع‌تر انتخاب شود. در تیتر تمامی مطالب مربوط به زنان سرپرست خانوار، این سه کلمه تکرار شده است: (زنان سرپرست خانوار از گروه‌های آسیب پذیر جامعه، زنان سرپرست و مشکلات پیش‌رو، زنان سرپرست خانوار، رنج‌های ناتمام زنان سرپرست خانوار، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و …). در حالی که این تیترها می‌توانستند متنوع‌تر باشند و در بعضی از مطالب روتیتر یا زیرتیتری هم به آن اضافه شود.

این نشریه به دو زبان کردی و فارسی است و به همین دلیل صفحه هشتم نشریه هم به نوعی مشابه صفحه اول است که انتخاب‌ مطالب آن هم از مطالب کردی نشریه است. نکاتی که درباره‌ی صفحه اول نوشته شد، در این بخش هم باید مورد توجه قرار گیرد.

با توجه به این که در نشریه تبلیغ وجود دارد و دو صفحه هم «گزارش آگهی» است، شاید نشریه بتواند تعداد صفحات را بیشتر کند. همچنین در بالای صفحه سوم و ششم باید حتما عنوان «گزارش آگهی» درج شود تا مخاطب دقیق‌تر متوجه تفکیک مطالب تبلیغاتی و غیرتبلیغاتی شود.

 

پی‌دی اف این نشریه را اینجا بخوانید.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here