زمان انتشار : ۱۷ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۵:۰۵ | کد خبر : 453863 |

«زلزله مشهد» و «انصراف‌ انتخاباتی» در روزنامه‌ها

شفقنا رسانهزلزله مشهد و تحرکات سیاسی بویژه در جریان اصولگرا، تیترهای اصلی امروز را تعیین کردند. در هفته‌های منتهی به انتخابات، حاشیه‌ها تبدیل به متن می‌شوند و هر حرکت کوچک و بزرگی از دولت، می‌تواند به تیتر اصلی روزنامه‌های منتقد و مخالف بدل شود. شمارهٔ امروز وطن امروز از جمله روزنامه‌هایی بود که با استفاده از تیترهایی صریح، سراسر به نقد دولت پرداخت. عکس اصلی، واکنش عباس آخوندی به یک خبرنگار را شکار کرده و از آنجا که ایسنا این عکس را پس از انتشار از خروجی خود برداشت، عکس با همان برچسب در صفحه اول دیده می‌شود. دیگر تیترها «کو دیپلماسی؟»، «دولت بی‌حال میلیون‌ها بیکار» و همچنین نقل قولی از محمدباقر قالیباف:«جایگزینی رئیس‌جمهوری فعلی برای کشور ضروری است». این نقل قول اما در همشهری به شکل دیگری بازتاب پیدا کرد و روزنامه در یکی از تیترها مطلبی درباره‌ی واکنش‌ها به بیانیه‌ی انصراف قالیباف از کاندیداتوری ریاست جمهوری منتشر کرده است. برخورد وزیر راه و‌ شهرسازی، در کیهان هم بازتاب پیدا کرد اما در عکس و ‌تیتری فرعی، و روزنامه گزارش اصلی خود را به پیش‌بینی رئیس‌جمهور آینده و آرایش نیروهای سیاسی اختصاص داد.

آفتاب یزد، شرق و ایران هم رویدادهای اصولگرایان را پوشش دادند. روزنامه ایران، بی‌آنکه به صورت مستقیم از وجود اختلاف و چنددستگی بنویسد، در تیترهای صرفا خبری و ظاهرا خنثی خود، به بازتاب جابه‌جایی‌ها و تغییرات در میان نامزدهای اصولگرا پرداخت و این که به کاندیدایی واحد نرسیده‌اند. ابراهیم رئیسی، بقایی به نمایندگی از تیم احمدی‌نژاد، میرسلیم با حمایت مؤتلفه، و جلیلی خارج از جمنا، نامزدهای این جریان سیاسی هستند. تیتر «روز داغ انتخاباتی» هم کلیشه‌ای و خنثی است و با توجه به این که روزهای بعد می‌تواند روزهای داغ‌تری از نظر تغییر و تحولات آرایش سیاسی هر دو جناح باشد، می‌توانست تیترهای دیگری بنویسد. آفتاب یزد و شرق، محور را رئیسی و احمدی نژاد قرار دادند و تیترهایی را درباره حمایت مصباح یزدی از رئیسی و نشست احمدی نژاد و ‌بقایی کار کردند. پرداخت شرق، هم در انتخاب طرح و هم تیتر، حرفه‌ای‌تر از آفتاب یزد بود و تیتر «رو به دوربین، پشت به واقعیت» هم گزینه‌ای خلاقانه برای موضع‌گیری درباره نشست خبری بقایی و احمدی نژاد بود.

اتفاق مهم دیگر، زلزله ۶ ریشتری در خراسان رضوی بود که ۲ کشته به همراه داشت و اغلب روزنامه‌ها، تیتری از صفحه اول خود را به آن اختصاص دادند اما برخی دیگر، عکس یک را هم از این زلزله انتخاب کردند. شهروند و هفت صبح، عکس‌هایی یکسان کار کردند اما هفت صبح عکس دوقلوی نجات یافته از این حادثه را هم روی تصویر اصلی انداخت که از نظر رنگ و عناصر، بسیار با یکدیگر ناهماهنگ بودند. تیتر هم بازی با نام فیلم ماجرای نیمروز بود که ازنظر محتوایی، ارتباطی با زلزله نداشت. پرداخت شهروند با تیتر سادهٔ «۳۰ ثانیه وحشت» و اطلاعاتی که از کشته‌ها و مجروح‌های حادثه داد، بهتر از هفت صبح به نظر می‌رسد.

روزنامه اعتماد در یکی از تیترهای فرعی، خبر از روایت اختصاصی روزنامه از سیستان و بلوچستان می‌دهد:«تصاویری واقعی از سرزمین افسانه‌ها». در متن این گزارش میدانی، خبرنگار با ادبیاتی توصیفی و گاه احساسی، کوشیده است تصویر دقیقی از سیستان و ‌بلوچستان ارائه دهد که معتقد است «مردمانش آن قدر آرامند و با چشمان‌شان گفت‌وگو می‌کنند که نیازی به فریاد و پر حرفی ندارند.»

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here