زمان انتشار : ۱۷ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۰:۱۲ | کد خبر : 453858 |

سیاست در روزنامه‌ها/ «تحلیل عملکرد “جمنا”» و «بایکوت پدیده “راستگو”»

شفقنا رسانه- ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری هفته‌ی دیگر آغاز می‌شود و فضای مطبوعات کم‌کم وارد فضای رقابتی و اعلام کاندیداها شد‌ه‌اند. شفقنا رسانه تلاش می‌کند صفحه‌ی سیاسی تعدادی از روزنامه‌های وابسته به جناح‌های مختلف را تا زمان انتخابات بررسی کند. بازتاب اخبار و تحیل‌های روز تا جهت‌گیری‌های رسانه‌ای این صفحات درباره‌ی کاندیداهای احتمالی یکی از مهمترین‌ مباحث این مطلب است.

ایران

ایران در صفحه سیاسی گزارشی درباره‌ی بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی دارد. گزارش با مروری بر اظهارنظرهای وزیر اطلاعات، نوبخت و پیگیری نمایندگان فراکسیون امید که یکی از آنها در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها تأکید کرده اگر پیگیری‌ها به نتیجه نرسد از چهار وزیر اطلاعات، ارشاد، کشور و دادگستری سؤال خواهد شد.

یکی دیگر از مطالب این روزنامه درباره بیانیه‌ی قالیباف است، که اگرچه اغلب آن را بیانیه‌ی انصراف او دانسته‌اند اما بعضی از نزدیکان او معتقدند پیام قالیباف به درستی درک نشده است. روزنامه در ادامه دو نکته یعنی فروریختن ساختمان پلاسکو، و پرونده واگذاری املاک موسوم به «املاک نجومی» و نارضایتی عده‌ای از مدیریت او را از دلایل عدم تمایل او به شرکت در انتخابات دانست. گمانه‌زنی برای شرکت رئیسی در انتخابات از مباحث دیگر این گزارش است که البته امروز با اعلام رسمی کاندیداتوری رئیسی، تحلیل‌های انتخاباتی روز شنبه متفاوت‌تر و یقینی‌تر خواهد شد.

اعتماد

روزنامه اعتماد هم گزارشی با دو تیتر «انصراف از کاندیداتوری» و «حمله به روحانی» دارد که با بیان دلایل کناره‌گیری قالیباف معتقد است او هیچ‌گاه شخصیت محبوب و شماره یک اصولگرایان نبوده است و تجربه دوشکست در کارنامه او، انتقاد از مدیریت او بر شهر تهران و پرونده‌ی موسوم به «املاک نجومی» امتیاز منفی برای او محسوب می‌شود. روزنامه همچنین تحلیل می‌کند ظهور یک چهره شکست نخورده به نام ابراهیم رئیسی در مخیله اصولگرایان سبب شده تا محاسبات قالیباف که از چند ماه پیش با دستور حمله به دولت وارد گود انتخابات شده به هم بریزد و در آخر احتمال ماندن قالیباف در شهرداری تهران را هم صفر و آینده‌ی کاری او را نامعلوم می‌داند.

اواخر سال گذشته، شایعه شد معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه‌ای علیه دولت صحبت کرده است. اعتماد پاسخ مجید انصاری به سؤال خبرنگاران درباره‌ی پیگیری این مسئله منعکس کرده است:«ما به دنبال اقدام قضایی نیستیم اما اگر طبق قانون اصلاح نکنند اقدام حقوقی خواهیم کرد.»

مطلب بعدی اعتماد با عنوان «پنجشنبه سرنوشت‌ساز برای رئیسی» درباره این نوشته که اگر رئیسی در جلسه اصولگرایان حاضر شود و به جلسه هیئت نظارت بر انتخابات نرود، به معنی اعلام کاندیداتوری او است. امروز هم او بنا بر اخبار رسانه‌ها اگر چه در نشست جمنا حاضر نشد اما اولین کاندیدا در لیست نهایی اعلام شد و نماینده‌ی او به صورت رسمی اعلام کاندیداتوری کرد.

این روزنامه همچنین گزارش کوتاهی از کنفرانس خبری محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌ سابق دولت نهم و دهم با عنوان «نشست خبری یا میتینگ انتخاباتی!» دارد.

جوان

روزنامه جوان در مطلبی با نقد عملکرد دولت روحانی معتقد است هنوز تعریف منسجم و یکسانی از اقتصاد مقاومتی در بین مسئولان به‌ویژه دولتمردان وجود ندارد و هماهنگی لازم در بین دستگاه‌های اجرایی دیده نمی‌شود.

روزنامه همچنین در گزارشی با عنوان «زیر چتر انقلاب برای مردم» به معرفی جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) می پردازد و افق تشکیل آن را فراتر از یک انتخابات می‌داند. این جبهه امروز ۵ نامزد موردحمایت خود را معرفی می‌کند.

این روزنامه در گزارشی تحلیلی به مسئله تعویق طرح تحریم‌های تازه ایران در سنای امریکا تا زمان انتخابات می‌پردازد و معتقد است درجه اهمیت این انتخابات برای سیاستمداران آمریکایی همانند انتخابات سال ۹۲ است. گزارش بعدی جوان درباره دارایی مسئولان دولتی است . در این گزارش با بیان این که پنهان کردن دارایی مسئولان و عدم اعلام آن مشمول مجازات تعزیری و محرومیت از حقوق اجتماعی می‌شود، ادعا می‌کند لیست اموال چند وزیر دولت روحانی ارائه نشده است و می‌نویسد: «به نظر می‌رسد اموال مسئولان دولتی و برخی از وزرا هم جزو محرمانه‌های دولت است که این وزرا سعی می‌کنند در آستانه انتخابات از ارائه لیست اموال خود طفره بروند چراکه تأثیر منفی روی رأی مجدد مردم به روحانی خواهد داشت».

وطن امروز

روزنامه در گزارشی با عنوان «لات‌بازی در پاستور» با اشاره به نمونه‌هایی از برخورد این وزیر می‌نویسد: «وزیر دولت حسن روحانی در بدرفتاری با ارباب‌رجوع نمونه کم‌نظیر در تاریخ مدیریت در نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود». این روزنامه معتقد است مجلس باید این وزیر را به علت به کار بردن آنچه «ادبیات غیرمسئولانه» و «ایجاد نارضایتی عمومی از نظام» می‌خواند، توبیخ کند.

سخنان مهران مدیری در برنامه «دورهمی» سبب شد تا عده‌ای آن را در نقد دولت روحانی بدانند. حسین قدیانی در یادداشتی با عنوان «مدیری که نیست و مدیری که هست» می‌نویسد: «آن‌قدر به بهانه یک انتقاد، به این هنرمند گیر ندهید! بگذارید جماعت هنرمند در نقد جامعه آزاد باشند».

وطن امروز همچنین در صفحه آخر گزارشی درباره عملکرد وزیران دولت روحانی برای مبارزه با قاچاق دارد. در این گزارش روزنامه، دولت روحانی را دولت «بی‌حال» خطاب می‌کند و به یکی از صحبت‌های نمایندگان کمیسیون اقتصادی استناد می‌کند که ادعا کرده است وزرا اعلام کرده‌اند این قانون را اجرایی نمی‌کنند.

حقوق‌های نجومی، بیانیه قالیباف و سخنان پرویز سروری عضو شورای مرکزی جمنا درباره‌ی ورود منسجم در انتخابات شورای شهر از مطالب دیگر این روزنامه است.

شرق

این روزنامه در صفحه دوم گزارش کاملی از کنفرانس خبری محمود احمدی‌نژاد با تیتر دو بخشی «روبه روی دوربین» و «پشت به واقعیت» دارد. تکذیب شایعات درباره‌ی استعلامات نامزدهای شورای شهر از جانب علیرضا رحیمی، نماینده مجلس و عضو فراکسیون امید از مطالب دیگر این روزنامه است. شرق در گزارش دیگری با عنوان «واکنش اعضای دولت به شایعه‌سازی‌ها» به موضوعات مطرح‌شده در نشست دیروز هیئت دولت می پردازد. واکنش وزیر ارتباطات و وزیر بهداشت به صداوسیما درباره احتمال کاندیداتوری آن‌ها، بحث مذاکرات با عراق درباره ریزگردها و واکنش آخوندی به سؤال یک خبرنگار از موضوعات این گزارش بود.

گفت‌وگوهایی با علی تاجرنیا، از اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت؛ سعید لیلاز، از اعضای حزب کارگزاران؛ غلامعلی دهقان، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه و عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی درباره‌ی مهم‌ترین چالش‌های پیش روی دولت روحانی و پیشنهاد راهکار از مطالب دیگر این رسانه بود که مصاحبه شوندگان اثبات عزم جدی برای اصلاح رویکردها، تبیین سناریوهای مختلف برای بررسی صلاحیت روحانی، حفظ آرامش سیاسی، توضیح دستاوردهای دولت برای مردم ‌به‌ دور از اغراق توسط تیم اطلاع‌رسانی دولت را از جمله راهکارها دانسته‌اند.

سید حسن رسولی، عضو هیئت‌رئیسه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هم در گفت‌وگو با شرق از استراتژی اصلاح طلبان برای بایکوت آنچه پدیده «راستگو» در انتخابات دانسته، صحبت کرده است و اشاره‌اش به یکی از اعضای انتخابات قبلی شورای شهر است که الهه راستگو در لیست اصلاح‌طلبان قرار داشت و پس از حضور در شورا به اصولگرایان پیوست.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here