زمان انتشار : ۱۷ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۰۸ | کد خبر : 453855 |

از حمایت شما خوانندگان ممنونیم

شفقنا رسانه– روزنامه شرق نوشت:

کاترین واینر. سردبیر گاردین: من بسیار خرسندم به اطلاع شما برسانم که این روزها ما به نقطه عطف مهمی در تلاش خود برای متعادل‌کردن مدل تجاری روزنامه گاردین در مسیر جبران کاهش شدید آگهی‌ها رسیده‌ایم: گاردین اکنون از حمایت مالی بیش از ٢٠٠‌ هزار عضو باشگاه هواداران بهره‌مند است. علاوه بر این، ما ١٨۵‌ هزار مشترک و کسانی را داریم که روزنامه را از کیوسک‌ها منظم‌تر از آنچه انتظار داشتیم، می‌خرند. بعد از اینکه به بازخوردهای زیادی از سوی خوانندگان پاسخ دادیم که عنوان می‌کردند خوشحال خواهند شد برای حمایت از روزنامه‌نگاری گاردین پول اهدا کنند، ما اکنون بیش از ١۶٠‌ هزار کمک مالی موردی را نیز از سراسر جهان دریافت کرده‌ایم.
ما بسیار قدردان نقشی هستیم که همه شما در گاردین بازی می‌کنید. از شما متشکریم. چه با عضوشدن در باشگاه هواداران، چه با اشتراک نسخه چاپی یا دیجیتال، چه با خرید روزنامه یا کمک موردی، شما در حال حمایت مالی اساسی برای روزنامه‌نگاری مستقل خود هستید و نشان می‌دهید که چقدر برای گزارشگری منصفانه و مبتنی بر واقعیت گاردین و آگاه‌شدن به وسیله ارزش‌های مترقی و آزادی‌خواهانه ما، ارزش قائل هستید. این نوع روزنامه‌نگاری اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم‌تر حس می‌شود.
مدت‌هاست مدل تجاری روزنامه‌نگاری در بحران قرار دارد و به‌همین‌ترتیب هم ارزش‌هایی که گاردین آنها را رعایت می‌کند در بحران هستند: ایستادگی، برابری و اعتقاد به توانایی مردم برای تغییر جهان به سمت وضعیتی بهتر. برای پابرجاماندن‌مان پشت این ایده‌ها، خوانندگان‌مان برای ما معنی بسیار بیشتری از پول صرف دارند.
من به‌عنوان نشانه‌ای از تأثیر شما می‌خواهم برخی از فعالیت‌های روزنامه‌نگاری را به شما یادآوری کنم که حمایت‌تان به ما کمک کرده آنها را در چند ماه گذشته به انجام برسانیم.
سیاست جدید نگران‌کننده و اعصاب‌خردکن در ایالات متحده موجب شماری گزارشگری‌های خبری فشرده شده، اما مهم است که عقب‌تر برویم و به تصویر بزرگ‌تر نگاه کنیم، مثل گزارش خبرنگار ما، اد پیلکینگتون، از میشیگان که در آن کشف کرد رأی‌دهندگانی که به‌ندرت اخبار را می‌خوانند فکر می‌کردند ترامپ اولین هفته کاری‌اش را خیلی عالی شروع کرده بوده است. به طور مشابه، من گزارش توماس فرانک را به یاد می‌آورم که از ایالت میسوری که به ترامپ رأی دادند بازدید کرد تا گزارش‌هایی تازه و جذاب داشته باشد. ما به کار خود با یک سلسله‌گزارش‌های اساسی و جدید ادامه دادیم که با عنوان «سوگند» منتشر شدند و این سؤال تحریک‌آمیز را می‌پرسیدند: آیا ترامپ واقعا آمریکا را دوباره باعظمت خواهد کرد؟
انتخاب ترامپ لحظه پرمخاطره‌ای را برای محیط زیست نشان داد و در ژانویه همه تیم‌های ما در سراسر جهان با هم روی تولید یک وبلاگ زنده ٢۴ساعته کار کردند تا تأثیر تغییرات اقلیمی را برجسته کنند و نشان دهند گاردین چقدر جدی به این موضوع می‌پردازد. ما این کار را با سلسله‌ای از گزارش‌های قوی درباره آلودگی هوا در سراسر جهان پی گرفتیم. انتخاب ترامپ بسیاری از مفسران ما را ترغیب کرد تا در واکنش به آن، با قدرت تحلیل بنویسند؛ از جورج مونبایت که نوشته‌اش در آخر نوامبر با عنوان «از دونالد ترامپ ترسیده‌اید؟ نیمی از ماجرا را نمی‌دانید» بدون شک مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت، تا پانکاج میشرا که با مطلب بلند «استقبال از دوران عصبانیت» چشم‌انداز وسیع و عمیقی را نشان داده بود.
به شما نوشته شخصی سابرینا صدیقی را درباره اینکه «پوشش انتخابات به‌عنوان یک گزارشگر مسلمان چطور است» پیشنهاد می‌کنم. پوشش‌های خبری ما درباره مقاومت‌ها نیز قوی بوده است؛ از گروه «جمع‌آوری صداها» گزارش می‌دادند چرا افراد به جنبش زنان مارس می‌پیوندند گرفته تا نوشته تحریک‌آمیز میکا وایت درباره اینکه چطور اعضای این جنبش به مسیری از اعتراض تا رسیدن به قدرت نیاز دارند.
همان‌طور که شاید بدانید، روزنامه گاردین در میان سازمان‌های خبری‌ای بود که از حضورش در نشست‌های خبری کاخ‌سفید در ماه فوریه جلوگیری شد. این کار تنها باعث شد تلاش‌مان را برای وادارکردن رئیس‌جمهور ترامپ برای توضیح چرایی این کار دوچندان کنیم.
داستان عظیم دیگر برای گاردین در آن زمان، رأی تاریخی بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا بود. گروه جدید «برگزیت» ما که با خبرنگاران‌مان در سطح جهانی در پارلمان اروپا و سراسر این قاره کار می‌کند، با گزارش‌های اختصاصی خود که بسیاری از آنها هزینه‌های انسانی این تصمیم را برجسته می‌کنند، تأثیراتی فوری بر جای گذاشته است. «داشبورد برگزیت» ما که در آن هر ماه شاخص‌های کلیدی برای محاسبه پیامدهای اقتصادی همه‌پرسی در اختیار گذاشته می‌شود، تجربه مسحورکننده خواندن را فراهم می‌کند. مطلب استفان هاوکینگ بعد از برگزیت با عنوان «اکنون خطرناک‌ترین دوران برای سیاره ماست» قوی بود و همچنین خیلی عالی بود که نویسندگان اروپایی گفته‌های خود را در گاردین عنوان کنند. سلسله گزارش‌های جدید ما با عنوان «تازه‌واردان» زندگی پناه‌جویانی را که در سراسر اروپا ساکن شده‌اند، مستند می‌کند. این مجموعه یک پروژه ۵٠٠روزه است و هم‌اکنون در حال تولید گزارش‌هایی درباره جنبه‌های انسانی زندگی پناه‌جویان است. سلسله ویدئوهای جان هریس و جان دوموکوس با عنوان «هر جایی به جز وست‌مینستر» داستان بریتانیای بیگانه و قطبی‌شده را نقل می‌کند؛ فیلم آنها را درباره باشگاه «استوک» حتما ببینید.
ما به کار خود ادامه دادیم تا کار مخفیانه‌ای که جایزه روزنامه‌نگاری را بُرد و در آن، استخدام‌هایی وحشتناک را در شرکت خرده‌فروشی بریتانیایی «اسپورتز دایرکت» با سلسله مطالبی تحقیقی افشا کردیم که می‌گفت چطور کارگران در اقتصاد گیگی مورد استثمار واقع می‌شوند: در شرکت‌های «له گاوروچه»، «هرمس»، «دی‌پی‌دی» و «پارسل‌فورس». گزارش‌های ما باعث شد یک تحقیق و تفحص دولتی در این زمینه انجام شود.
و مطمئنم شما گزارش‌های پرزحمت و حساس دانیل تیلور را که سوءاستفاده جنسی از کودکان در فوتبال بریتانیا را افشا کرد، دنبال کردید. با مصاحبه کوبنده با اندی وودوارد، بازیکن سابق فوتبال، گسترش ابعاد این رسوایی که ما کشفش کردیم ادامه پیدا کرده است؛ بیش از ۵٠٠ قربانی بالقوه پیش‌رویند و ١٨۴ مظنون در یک عملیات که اکنون ٢٠ مأمور پلیس درگیر آن هستند، شناسایی شده‌اند. این کار، یک روزنامه‌نگاری قدرتمند و تغییردهنده جامعه در بهترین حالت خود بود.
در جایی دیگر، ما خبر داغ معرکه‌ای را در ارتباط با عربستان سعودی داشته‌ایم که ازجمله نشان می‌داد وزیران بریتانیا می‌دانسته‌اند بمب‌های خوشه‌ای بریتانیایی مورد استفاده عربستان در یمن قرار می‌گرفته است. ما به مسئولیت خود با گزارش‌دادن وضعیت زندان‌ها در استرالیا ادامه دادیم، با نوشته کالا والکیست درباره زن ٢٢ساله‌ای که در بازداشتگاه پلیس درگذشت. و یک مستند تولید کردیم که دیدن آن را به هرکسی توصیه می‌کنم: «نبرد موصل» ساخته غیث عبدالاحد.
ما امیدواریم تا آوریل ٢٠١٩ از حمایت یک‌ میلیون عضو باشگاه هواداران بهره‌مند شویم که آینده گاردین را در یک فضای تجاری دشوار ایمن می‌سازند. وضعیت آگهی‌ها به‌شدت نامطمئن باقی مانده است و امسال ارزش آگهی‌های گاردین – که کمک می‌کند به روزنامه‌نگاران دستمزد پرداخت کنیم – تا ١١‌ میلیون پوند کاهش یافته است. از هر یک‌دلاری که برای آگهی‌های جدید در ایالات متحده خرج می‌شود، ٩٩ سنت به فیس‌بوک و گوگل می‌رسد.  تعداد افرادی که گاردین را می‌خوانند از هر وقت دیگری بیشتر است – و این اتفاق به طرز بااهمیتی نشان می‌دهد روزنامه‌نگاری مستقل، تحقیقی و مطابق با منافع عمومی ما در گسترده‌ترین سطح ممکن خوانده می‌شود – اما افراد کمتری برای آن پول پرداخت می‌کنند. بنابراین ما از شما متشکریم که از کار روزنامه‌نگاری ما حمایت می‌کنید. لطفا این را به خانواده و دوستان خود بگویید.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here