زمان انتشار : ۱۹ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۲:۰۹ | کد خبر : 453854 |

«سوریه» و «انتخابات» تیتر یک روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- یکی از مهم‌ترین رویدادهای هفته اخیر را می‌توان حمله آمریکا به سوریه دانست که می‌تواند با شتاب بیشتری، معادلات را تغییر دهد. حضور قطعی تولیت آستان قدس رضوی در انتخابات هم موضوعی بود که آرایش سیاسی نیروها را روشن‌تر کرد.

روزنامه وقایع اتفاقیه امروز مصاحبه‌ای اختصاصی با مجید تخت روانچی، معاون وزیر خارجه کار کرد و در انتخاب تیتر، به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها پس از حمله آمریکا به سوریه پرداخت:«برخورد نظامی میان ایران و‌آمریکا دور از ذهن است». روزنامه تیتر دیگر خود را هم به گزارشی خبری-تحلیلی درباره این حمله نظامی اختصاص داد:«جنون آمریکایی» و در سرمقاله هم به همین موضوع پرداخت.

شرق و‌ اعتماد، تیترهای اصلی خود را میان حمله به سوریه و انتخابات ایران تقسیم کردند و هردو هم تیترهای صریح‌تری را درباره ابراهیم رئیسی، اصلی‌ترین نامزد اصولگرایان کار کردند. یکی او‌را «رقیب روحانی» نامید و‌ دیگری به نقل از کرباسچی نوشت:«اداره کشور با اداره آستان قدس فرق دارد». پرداخت شرق به حمله آمریکا اما محدود به یک‌تیتر خبری بدون موضع و یک نقشه شد. اعتماد هم اگرچه رویکردی تحلیلی‌تر داشت و گفتارهایی را همرا با گزارش خبری خود کار کرد،‌ اما در تیتر، تنها موضع این بود که این موشک‌پراکنی را نمایشی بداند. عکس هم انتخابی بسیار ساده بود و زاویه پایین به بالای آن با نمایشی بودن مورد نظر تیتر هماهنگ نیست.

در این میان، آفتاب یزد از معدود روزنامه‌هایی بود که به صراحت و در تیتر و عکس اصلی‌اش، به نقد روسیه پرداخت.‌ روزنامه پرتاب ۵۹ موشک به سوریه را در تیتری فرعی و با تکیه بر واکنش‌ها کار کرد اما از «چشمک خطرناک پوتین» نوشت و این خبر که او حتی پیش از آمریکا و اروپا، قدس غربی را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت.

انتشار گزارش پلاسکو باحضور رئیس‌جمهور هیئت وزیران در روز چهارشنبه و همچنین نشست مطبوعاتی امروز هیئت ویژه، در یکی از تیترهای فرعی همشهری، با عبارتی کنایه‌آمیز بازتاب پیدا کرد:«تقصیر بین همه تقسیم شد». روزنامه اما اعتنایی به نقش شهرداری در این حادثه نکرد و بیشتر به بازتاب انتقادهای اعضای شورای شهر از گزارش و مشخص نشدن مقصر اصلی این حادثه پرداخت. تیتر مربوط به حمله هوایی آمریکا هم لحنی بسیار خونسرد دارد و آن را «شلیک نمایشی» خوانده و در زیرتیتر، این اقدام را همسو با اهداف داعش و جبهه النصره دانسته که همزمان با آن، مسیر حمص-تدمر را مورد حمله قرار دادند. کیهان هم همین نگاه را داشت و از «کف و سوت تکفیری‌ها برای ترامپ» نوشت. دو تیتر کیهان اما هم معنا است و روزنامه می‌توانست یکی را انتخاب و دیگری را حذف کند. وقتی از دو تیتر استفاده می‌کنیم که بخواهیم دو موضوع متفاوت را به مخاطب منتقل کنیم در حالی که در اینجا یک موضوع به دو شیوه بیان شده است.

یکی از گزارش‌های اختصاصی امروز، در قانون کار شد که درباره‌ی وضعیت اقتصادی نابه‌سامان هنروران پیشکسوت در خیابان ارباب جمشید است و عکس خوبی هم با آن همراه شده است؛ تصویر، هنروران را در پس‌زمینه‌ای نشان می‌دهد که درجه‌ای از رنگ و نشاط را در عین فرسودگی، در خود نگاه داشته است. تیتر اما خوب نیست و بازی با کلمات «صدا، دوربین، حرکت» است که آخرین واژه، جای خود را به فقر داده است.

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here