زمان انتشار : ۱۹ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۷:۴۴ | کد خبر : 453846 |

سیاست در روزنامه‌ها/ «تلاش کاندیداهای منتظر» تا تحلیل جناحی «دوقطبی سازی»

شفقنا رسانه- پس از برگزاری دومین مجمع عمومی «جمنا» و معرفی نامزدهای منتخب، مطبوعات به صورت جدی‌تری وارد فضای انتخاباتی شدند. تحلیل و یادداشت‌های کارشناسان درباره‌ی دولت فعلی تا پیش‌بینی پیروز انتخابات از جمله محورهای صفحات سیاسی روزنامه‌ها است. شفقنا رسانه تلاش می‌کند تا روز انتخابات صفحه‌ی سیاسی تعدادی از روزنامه‌های وابسته به جناح‌های مختلف را بررسی کند. بازتاب اخبار و تحیل‌های روز تا جهت‌گیری‌های رسانه‌ای این صفحات درباره‌ی رقبای انتخاباتی یکی از مهمترین‌ مباحث این مطلب است.

«صداوسیما موقع تورم ۵۱ درصدی خوابش برده بود؟» تیتری از سخنان روحانی در سفر استانی به سمنان بود که در اعتماد، ایران، شرق و آفتاب یزد منعکس شد. در این گزارش‌ها بیشتر به گلایه‌های روحانی از صداوسیما پرداخته شده است که دستاوردهای دولت یازدهم به‌واقع دیده نمی‌شود و صداوسیما بیشتر سعی در نشان دادن رکود و افزایش تورم دارد.

مناظره‌ی توییتری حسام‌الدین آشنا با الیاس نادران و عزت‌الله ضرغامی، در سه روزنامه‌ی اعتماد، شرق و قدس بازتاب پیدا کرد. در این مناظره نادران با جملاتی کنایه‌آمیز سفرهای اخیر روحانی را زیر سؤال برده است. آشنا هم با جملاتی انتقادی، این کنایه‌ها را این گونه پاسخ داده «دولت تعهد کرده تمام تلاش خود را به کار ببندد تا ابتدا بسیاری از طرح‌هایی که۸۰% پیشرفت داشت را تکمیل کند».

تحلیل روزنامه‌های اصلاح طلب از فضای انتخاباتی

روزنامه اعتماد در صفحه سیاسی خود مصاحبه‌ای با اسفندیار رحیم مشایی را منتشر کرده که در حاشیه‌ی نشست خبری هفته‌ی قبل انجام شده است. یکی از محورهای اصلی این گفت‌وگو، دانستن دلیل مشایی برای خطاب قرار دادن سیدمحمد خاتمی و نامه نوشتن به او است که مشایی هم جواب‌ درست و مشخصی نمی‌دهد.

با توجه به این که به ثبت‌نام کاندیداهای ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم، اعتماد در صفحه احزاب گزارش خوبی از آرایش سیاسی انتخابات ۹۶ کارکرده است. این گزارش تحلیل بسیار جامعی از جناح‌ها، شخصیت‌ها و وضعیت آن‌ها را نشان می‌دهد. گفتمان‌های سیاسی اصول‌گرا و اصلاح‌طلبان، کارنامه کاندیداها و رئیس‌جمهور فعلی محورهای اصلی این گزارش است. نویسنده در بخش‌های انتهایی مطلب تحلیل کرده است: « انتخابات ٩۶ بی‌تردید از سوی راستگرایان سیاسی ایران به قضاوت عمومی عملکرد روحانی در حوزه‌های مختلف از جمله برجام و مسائل اقتصادی تبدیل خواهد شد. شاید مأموریت نقد فنی و تبلیغات روانی ضد روحانی در مناظره‌های انتخاباتی به دو کاندیدای کمکی واگذار شود تا همزمان این دو کاندیدا بتوانند تمرکز روحانی را برهم زنند و موج ریزش رای او را بسازند و همزمان ماموریت ایجابی به نمایش گذاشتن چهره‌ای محترم و مردم دوست را کاندیدای اصلی ایفا خواهد کرد.»

صبح پنج‌شنبه دومین مجمع عمومی جمنا برگزار و فهرست نهایی نامزدها اعلام شد. بعضی از رسانه‌ها فقط اسامی را منتشر و بعضی تحلیل و حاشیه‌های آن را هم ارائه کردند. روزنامه ایران در صفحه سیاسی خود گزارشی از حاشیه‌های این مجمع را کارکرده است و به نظر می‌رسد این نوع گزارش‌ها که صرفا بازتاب‌دهنده‌ی فضای رسمی نیست، می‌تواند خواندنی‌تر باشد و دید بهتری از شرایط به مخاطب ارائه کند.

کمک به شناخت مخاطب از پیشینه و زندگی کاندیداهای احتمالی یکی از وظایف رسانه‌ها برای اطلاع‌رسانی به مخاطبان است. شرق در یکی از صفحات سیاسی خود نگاهی به فرازوفرودهای زندگی ۵۷ ساله ابراهیم رئیسی داشته و شناسنامه، کارنامه و مهمترین مواضع او را بررسی کرده است.

رسانه‌ها این روزها درباره‌ی دوقطبی شدن فضای انتخابات بسیار صحبت می‌کنند و این که آیا این فضا می‌تواند به روحانی برای کسب آرای بیشتر کمک کند یا نه. غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با شرق گفته «این که دو قطبی شکل بگیرد مهم نیست. تأکید من این است که باید یک ‌قطب باشد و آن قطب هم خدمت به مردم باشد».

جمنا مدت کمی است فعالیت خود را آغاز کرده است و هنوز برای مخاطبان عام چندان شناخته شده نیست. اعضای این جبهه در حال حاضر چه کسانی هستند و با چه اهدافی وارد این مجمع شده‌اند، از جمله پرسش‌هایی است که رسانه‌ها می‌توانند به آن پاسخ بدهند. روزنامه قانون اما به جای آن که گزارشی درباره‌ی این موضوع بنویسد، یادداشتی درباره‌ی آن نوشته است. نویسنده، نشست‌های این جبهه را نوعی «به رخ کشیدن قدرت» می‌داند که در میدان بدون رقیب خودنمایی می‌کند. روزنامه ادعا کرده است جمنا توانایی جذب جامعه مدنی و بدنه اجتماعی خاصی را به خود ندارند. اگر روزنامه گزارشی‌تر و مستند‌تر به این موضوع می‌پرداخت، بهتر می‌توانست مخاطب را جذب کند. یادداشت و تحلیل در یک روزنامه اگرچه خوب است اما روایت گزارشی جامع‌تر و منصفانه‌تر است.

«دوقطبی سازی» به روایت اصولگرایان

هر کدام از روزنامه‌ها با توجه به وابستگی‌های خود از «دوقطبی سازی» معنا و برداشت‌ متفاوتی دارند. روزنامه جوان با تحلیلی از مهدی پورصفا دوقطبی سازی را فرار از آنچه «کارنامه‌ی ضعیف دولت» خوانده است، می‌داند. این نویسنده ادعا می‌کند «زمانی که به دستاوردهای دولت در حوزه بیکاری و رشد تورم می‌نگریم، به‌خوبی متوجه ضرورت به‌کارگیری چنین تاکتیکی برای دولت می‌شویم».

وطن امروز در صفحه سیاسی خود اگرچه درباره‌ی پنج کاندیدای نهایی جمنا نوشت اما در این گزارش بیشتر انتقادهای حاضران به دولت فعلی را پوشش داده است. میان تیترهایی مثل «انتقاد بذرپاش از نظام بانکداری»، «با انتخاب روحانی ایران سودان می‌شود» و «دولت صد پیر کشور را بحرانی کرد» از جمله میان‌تیترهای این مطلب است. روزنامه البته در روتیتر نوشت «پنج کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری» در حالی که چنین ترکیبی بعد از تأیید صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان معنا دارد و نه برای نتیجه‌ی انتخابات درون جناحی. بهتر بود روزنامه از ترکیب «کاندیداهای پیشنهادی» استفاده می‌کرد و وابستگی این کاندیداها را به اصولگرایان مدنظر قرار می‌داد.

روزنامه صبح نو که گفته می‌شود به محمدباقر قالیباف نزدیک است، علاوه بر گزارش این مجمع با تیتر «طلوع وحدت از شهر آفتاب»،  گفت‌وگویی با ناصر ایمانی، تحلیل‌گر سیاسی اصول‌گرا انجام داده است. ایمانی تأکید کرده: «کنار کشیدن آقای قالیباف برای صحنه انتخابات اصلاً خوب نیست».

«سبد غرب‌گرایی» یکی از ترکیب‌هایی است که به نظر می‌رسد اصول‌گرایان سعی دارند در تقابل با جناح مخالف خود از آن بیشتر استفاده کنند. روزنامه در یادداشتی از اسماعیل معنوی از این واژه استفاده می‌کند و عملکرد قالیباف در شهر تهران را برای رأی آوردن تعیین‌کننده می‌داند و می‌گوید: «قالیباف بهترین فرصت و ظرفیت برای جلوگیری از ریزش رأی مردم تهران در سبد غرب‌گراهاست. زیرا مردم تهران طعم خوش‌خدمت را در عملکرد او چشیده‌اند». اگرچه به نظر می‌رسید بیانیه‌ی قالیباف پایان تلاش‌های او برای انتخابات ریاست جمهوری باشد اما تکذیبیه‌های انصراف او و چنین مطالبی نشان می‌دهد چندان قصد کناره‌گیری به نفع اصولگرایان وجود ندارد.

روزنامه قدس وابسته به آستان قدس رضوی که ابراهیم رئیسی تولیت آن یکی از نامزدهای اصلی جمنا است و روز پنج‌شنبه بنا به اخبار خبرگزاری‌ها به صورت رسمی کاندیداتوری خود را اعلام کرد، امروز عکس یک خود را به رئیسی اختصاص داد که تیتر و فضای عکس تبلیغاتی به نظر می‌رسد. مطلب این عکس مطلب کوتاهی از گفته‌های رئیسی است اما تیتر «ما همه مسئولیم» در کنار عکسی از او در کنار مردم مناطق زلزله‌زده همراه با زیرتیتر «حضور سرزده تولیت آستان قدس رضوی در مناطق زلزله زده» فضایی ساخته که مرکز توجه نه زلزله و ویرانی‌های ناشی از آن بلکه کاندیدای اول لیست جمنا است.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here