زمان انتشار : ۲۰ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۱:۵۸ | کد خبر : 453839 |

نگاه متفاوت روزنامه‌ها به کارنامه روحانی

شفقنا رسانه- همایش توسعه روستایی که تبدیل به موضوعی انتخاباتی شد، در کنار تیترهای سیاسی دیگر و گزارش‌های اختصاصی غیرسیاسی، امروز به صفحه یک روزنامه‌ها آمدند.

همایش اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی، موضوع مشترک روزنامه‌های ایران و ‌جوان شد. در حالی که ایران، به نقل از رئیس‌جمهور، آمار دستاوردها و اقدامات دولت در روستاها را در جدول و گزارش خود بازتاب داد و در تیتری شعاری نوشت:«حماسه سال ۹۲ از روستاها آغاز شد»، روزنامه جوان اما در تیتر و ‌روتیتر، آن را «رونمایی از کارنامه ضعیف دولت» خوانده، و وعده داده تا در متن «آمار» مورد نظر روحانی در سخنرانی را بررسی کند. اما در متن، نویسنده تنها به مقایسه آمارهای این چهارسال با دولت احمدی‌نژاد پرداخته است. برای مثال در جایی، بی‌آنکه به نقدهای کارشناسان به راه‌سازی‌های بی‌دلیل و بدون مبنا در دولت پیشین اشاره کند، صرف برتری حجم راه‌سازی در آن دولت را ابزار نقد روحانی درنظر گرفته است. اگر داده‌های گزارش، مستقل از دولت‌ها و بدون منظور مقایسه آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفت، می‌توانست گزارش انتقادی قابل تأملی باشد.


روزنامه هفت صبح تصمیم گرفت عکس رقبای سیاسی انتخابات پیش رو را، رو در روی یکدیگر قرار دهد اما برای عکس حسن روحانی انتخاب درستی نداشت. با وجود در دسترس بودن ده‌ها عکس مناسب و حرفه‌ای از رئیس‌جمهور ایران، روزنامه عکسی شلوغ همراه با حضور افراد دیگری در کادر را کار کرد که تأکید بر موضوع اصلی یعنی روحانی را تضعیف می‌کند.

در میان تیترهای انتقادی روزنامه‌های اصلاح‌طلب به یکی از کاندیداهای اصلی اصولگرایان، ابراهیم رئیسی، روزنامه آفتاب یزد در میان تیترهای فرعی مطلبی در این زمینه کار کرد که البته به دلیل اندازه و رنگ فونت، به سرعت در صفحه پیدا می‌شود:«ابراهیم رئیسی مثل فلاحیان است». تیتر مربوط به گفت‌وگوی روزنامه با کیانوش راد است و با توجه به این که ممکن است جامعه اطلاعات زیادی درباره‌ی این کاندیدای اصولگرا نداشته باشد؛ مصاحبه شونده با نام فردی که او را مشابه رئیسی خوانده است، تلاش کرده وضعیت کاندیداهای انتخاباتی را تحلیل کند.

یکی از شاخص‌های ارزیابی رسانه‌ها بیان نکته‌ی جدیدتر یا تحلیلی است که با اخبار رسانه‌های دیگر متفاوت باشد. البته هر چه در روزهای آتی صحت این نکات و تحلیل‌ها بیشتر می‌توان آن را مثبت تلقی کرد و رسانه باید در ارائه‌ی چنین مطالبی احتیاط لازم را داشته باشد. فارغ از درجه اهمیت و صحت موضوعات یا نوع پرداخت به آن‌ها، صرف این تازگی، وجه تمایز روزنامه محسوب می‌شود. این بار هم با مطرح شدن احتمال رد صلاحیت حمید بقایی، آفتاب یزد گزینه اصلی احمدی نژاد را شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد دولت دهم دانسته و گزارش و طرحی را بر مبنای آن کار کرده است.

از میان گزارش‌های غیر سیاسی، یکی گزارش سیاست روز درباره یکی از مهم‌ترین صنایع ملی ایران، صنعت نساجی است. تیتر خوبی برای گزارش انتخاب شده است:«تار ناکوک صنعت نساجی» و در متن هم استناد به اطلاعات منتشر شده در دیگر رسانه‌ها از جمله آمار گمرک ایران، گفته‌های رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک، و … است. اگرچه اینها باعث شده گزارش به لحاظ تنوع و سندیت نسبتا غنی باشد اما جای تحلیل اقتصادی و گفت‌وگو با یک اقتصاددان در آن خالی است. ضمن این که بهتر است به جای به کار بردن گروهی از فعالان نساجی با فرد یا گروه مشخصی در این زمینه صحبت کند تا مطلب مستندتر شود. این نوع دسته‌بندی زمانی خوب است که منبع مشخصی هم آن را تأیید کند.


روزنامه قانون هم گزارش مهمی درباره تاسیس کارخانه کمپوست در منطقه حفاظت‌شدن لیسار در تالش را، در تیتری فرعی قرار داد. گزارش تیتر ساده اما شفافی دارد:«محیط‌زیست علیه محیط زیست». گزارش با توضیحی درباره‌ی وضعیت پسماندها در گیلان آغاز شده و در متن به انتقاد فعالان محیط زیست به تاسیس کارخانه کمپوست در این منطقه پرداخته و پاسخ‌های مدیر کل محیط زیست استان گیلان که گفته به تاسیس مجوز نداده‌اند بلکه مجوز آن را به صورت سختگیرانه‌ای تمدید کرده‌اند. با این حال به نظر می‌رسد روزنامه چندان از این پاسخ‌ها قانع نشده است. این موضوع مهم است و نباید بعد از یک گزارش به فراموشی سپرده شود.


در آستانه سالروز شهادت مرتضی آوینی، روزنامه صبح نو گفتارها و نوشتارهایی را درباره او کار کرد اما مهم‌تر، انتخاب عکس متفاوت از او بود. غالب تصویرهایی که از شهید آوینی در طول این سال‌ها رسانه‌ای شده است، او را دوربین‌به‌دست یا در لباس خاکی رنگ جبهه نشان می‌دهد اما این بار روزنامه کوشیده است چهره‌ی نسبتا متفاوتی از او را به صفحه اول بیاورد؛ عکسی با کت و شلوار از او کار کرده است همراه با تیتری هنری:«آوینی فرمالیست بود؟»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here