زمان انتشار : ۲۰ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۸:۲۰ | کد خبر : 453830 |

تحلیل رقبای انتخاباتی در صفحه سیاسی روزنامه‌ها

شفقنا رسانه پس از برگزاری دومین مجمع عمومی «جمنا» و معرفی نامزدهای منتخب، مطبوعات به صورت جدی‌تری وارد فضای انتخاباتی شدند. با این حال هنوز اصلاح‌طلبان درباره داشتن نامزد پوششی به اتفاق نظر نرسیده‌اند. شفقنا رسانه تلاش می‌کند صفحه‌ی سیاسی تعدادی از روزنامه‌های وابسته به جناح‌های مختلف را تا زمان انتخابات بررسی کند. بازتاب اخبار و تحلیل‌های روز تا جهت‌گیری‌های رسانه‌ای این صفحات درباره‌ی کاندیداهای احتمالی یکی از مهم‌ترین‌ مباحث این مطلب است.

با افتتاح بعضی از طرح‌های دولت در روزهای اخیر جریان منتقد دولت مدعی شد این کار، «انتخاباتی» است. یکی از موضوعات مشترک روزنامه اعتماد و ایران پاسخ جهانگیری به این انتقادات است: «دولت در حال اجرای کارهای جاری و اجرایی خود است و فعالیت‌های خود را متوقف نخواهد کرد.» او همچنین در پاسخ ادعای منتقدان مبنی بر پیر بودن دولت، می‌گوید: پیری دولت را باید با عملکرد آن بررسی کرد. روزنامه وطن امروز هم ‌سخنان جهانگیری را پوشش داد و با توجه به سیاست‌های خود در زیرتیتر نوشت: «نگویید دولت پیر و خسته!»

پخش نشدن سخنرانی رئیس‌جمهور در صداوسیما هم از مطالب مشترک روزنامه‌های ایران، اعتماد و شرق است. ایران گزارش کاملی از این موضوع منتشر کرده و ادعا کرده صداوسیما در روزهای گذشته هم، از پخش سخنرانی رئیس‌جمهوری خودداری کرده است. در بخشی از آن هم از علی جنتی نقل قول کرده است: «صداوسیما متأسفانه عملکرد نامناسبی دارد که از این دست اشتباه‌ها درگذشته هم داشته است». اعتماد هم در مطلب کوتاهی با اشاره به انتقاد روز پنجشنبه روحانی به صداوسیما درباره سکوت سال‌های قبلش نسبت به تورم، به این موضوع می‌پردازد و می‌نویسد:« صداوسیما گوش شنوایی برای انتقادها ندارد». روزنامه شرق هم با اشاره به این موضوع پخش نماز ابراهیم رئیسی، کاندیدای اصولگرایان و خودداری از پخش سخنان روحانی را برخوردی دوگانه می‌داند.

داشتن نامزد پوششی موضوع مشترک روزنامه ایران و اعتماد است. گفته‌شده دو نظر در این زمینه در میان اصلاح‌طلبان وجود دارد. دسته‌ای معتقد هستند روحانی تنها ثبت‌نام کند و دسته دیگر وجود یک یا دو نامزد پوششی را لازم می‌دانند.

اصلاح‌طلبان و تحلیل رقیب انتخاباتی

روزنامه ایران گزارش کاملی از همایش ملی «اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی» دارد. گزارش از تحولات آب‌رسانی، برق‌رسانی، گازرسانی، امکانات بهداشتی و… در روستاها در دولت یازدهم از محورهای این همایش است. روزنامه اعتماد هم ‌سخنان روحانی را در این همایش پوشش داد. البته محور گزارش درباره جنگ سوریه و نیز انتخابات و تخریب‌هایی بود که این روزها علیه دولت صورت می‌گیرد.

اختلاف بر سر انتخاب رئیسی در جمنا مطلب دیگری از روزنامه ایران است. روزنامه معتقد است «اگرچه هنوز ۴۸ ساعت از اعلام کاندیداتوری سید ابراهیم رئیسی، برای انتخابات ریاست جمهوری نگذشته است ولی برخی منابع خبری از تردید او برای نام‌نویسی، و اختلاف بر سر انتخاب او در جمنا خبر می‌دهند». البته از آنجا که رئیسی امروز بیانیه‌ای رسمی برای اعلام کاندیداتوری منتشر کرد، این مطلب در وجه تردید او برای نام‌نویسی دیگر مهم نیست.

اعتماد با حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری درباره انتخابات شورای شهر و روستا و سازوکار هیئت نظارت بر انتخابات به گفت‌وگو می‌نشیند. این روزنامه همچنین خبر از معذوریت آیت‌الله نوری‌همدانی از پذیرش ملاقات‌های انتخاباتی می‌دهد. گزارش بعدی اعتمادی درباره انتقادات علی مطهری نماینده مجلس است. بنا به این گزارش، او جلوگیری از نقض قانون اساسی به ویژه فصل سوم را بیش از هر نهادی منحصر به مجلس می‌داند و معتقد است خانه ملت در این مورد دارای ضعف بوده است. این نماینده به ممنوع التصویری رئیس‌ دولت اصلاحات اشاره می‌کند و معتقد است ممنوع‌التصویری او خلاف قانون اساسی است.

علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در سرمقاله شرق به توضیح آرای ایجابی و سلبی در دوره‌های مختلف می‌پردازد و معتقد است در این دوره مردم رأی ایجابی به روحانی می‌دهند چراکه آرای سلبی مردم عمدتاً زمانی اتفاق می‌افتد که وعده گذر از فضای بسته به فضای باز داده شود. شرق همچنین گفت‌وگویی با حسین مرعشی درباره انتخابات پیش رو و آمدن رئیسی دارد. مرعشی در این گفتگو معتقد است «آمدن رئیسی به نفع روحانی است و رقیب خوبی برای آقای روحانی است ». روزنامه همچنین گزارشی با عنوان «جمنا پایان جامعتین» دارد و توضیح داده: تا قبل از تشکیل «جمنا» ، به روال گذشته گفته‌شده بود که جامعتین محور انتخابات خواهد بود و حتی کمیته انتخاباتی خودش را تشکیل داده بود که با آمدن جمنا گویی به پایان رسیده است.

محمدرضا بادامچی، رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای شهر تهران هم در شرق با اشاره به شایعات در فضای مجازی می‌گوید: «زمان اعلام صلاحیت‌ها نرسیده است». عباس توتونچی هم در یادداشتی مفصلی با عنوان «دستاوردهای مدنی دولت یازدهم» به تغییر رفتار اصولگرایان در دوره روحانی نسبت به دوره‌های بعد می‌پردازد و معتقد است «اصلاح‌طلبان باید این تغییرات رفتاری اصولگرایان را حتی اگر تاکتیکی و موقت باشد، به فال نیک بگیرند.»

اصولگرایان و عملکرد روحانی

روزنامه جوان در یادداشتی با عنوان «حداقل به حرف‌های روحانی گوش دهید» به بیان توضیحی از تیترهای صفحات اول روزنامه‌های اصلاح‌طلب می‌پردازد و با این ادعا که طرفداران روحانی فعالیت‌های انتخاباتی خود را از مسیر تخریب و دروغ پیش برده‌اند، معتقد است این افراد حتی به توصیه‌های روحانی هم گوش نمی‌دهند. این روزنامه همچنین در یادداشتی با تحلیل هدف‌های آمریکا در تعویق تحریم‌ها می‌نویسد «تشدید تحریم‌ها با استمرار شرایط کنونی در دستگاه‌های اجرایی کشور، غرب را به مهار فعالیت‌های موشکی ایران یا توقف حمایت از نیروهای مقاومت موفق می‌سازد. در این شرایط تغییر در ایران می‌تواند ظرفیت‌های ملی را با اتکا به نیروهای انقلابی برای مقابله با تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی بسیج کند.» این روزنامه گزارش مفصلی درباره آنچه «دستاوردسازی برجام» می‌داند و نقش آن در انتخابات منتشر کرده است. جوان معتقد است سؤال درباره دستاوردهای برجام یکی از چالش‌های دولت در مناظرات میان کاندیداها خواهد بود.

نامه قدردانی مهرداد بذرپاش، مدیرمسئول وطن امروز و نفر هشتم لیست ۱۴ نفره جمنا از این تشکل سیاسی اصولگرا یکی از مطالب وطن امروز است. همچنین تأکید اعضای جمنا بر تمکین به آرای مجمع ملی و حفظ وحدت جریان انقلابی برای تغییر وضع موجود یکی از مطالب این روزنامه اصولگرا بود. اگرچه پرویز فتاح پس از آن که نامش در لیست جمنا منتشر شد، از حضور در انتخابات انصراف داد اما عضو شورای مرکزی این جبهه می‌گوید برای فتاح جایگزین داریم.

روزنامه صبح نو نزدیک به قالیباف هم در گزارشی با تیتر «هراس از مناظره» به موضوع کاندیداتوری روحانی می‌پردازد. صبح نو ادعا کرده «نظرسنجی‌های فعلی گمانه‌زنی‌ها برای امکان تک دوره‌ای شدن دولت مستقر را افزایش‌ داده است». روزنامه، پیروزی روحانی در دوره قبل را مرهون آنچه «حملات پرخاشگرانه» به رقیبانش ‌خوانده، دانسته و توضیح داده است: در این دوره نماینده وضع موجود نیست تا وعده ۱۰۰ روزه برای بهبود دهد بلکه باید در مقابل افکار عمومی پاسخی صریح درباره کارنامه دولتش دهد. به همین دلیل روزنامه ادعا کرده است روحانی از مناظره هراس دارد. صبح نو همچنین در مطلبی با عنوان «فرجام سیاست و قابلیت هسته‌ای ایران» با انتقاد از عملکرد دولت به بررسی چهار سال فراز و فرودهای صنعت هسته‌ای در دولت یازدهم پرداخته و آن را «پس‌رفت هسته‌‌ای» خوانده است.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here