زمان انتشار : ۲۱ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۴:۴۱ | کد خبر : 453827 |

سفر روزنامه‌ها به دیگر استان‌ها

شفقنا رسانه- بررسی دستاوردهای دولت، در کنار گزارش‌های اختصاصی از دیگر استان‌ها، موضوعات اصلی روزنامه‌های امروز بودند.

ایران برای پوشش همایش یازدهمین سالگرد فناوری هسته‌ای عکسی رسمی و سازمانی را کار کرد. و با وجود انتخاب تیتر، روتیتر، زیرتیتر و‌ یک تیتر فرعی، در هیچ کدام هیچ اشاره‌ای به چیستی این دستاورد، کاربردش و اطلاعاتی عمومی دربارهٔ آن نشده است. وقایع اتفاقیه اما تصویری متفاوت و خلاق را از میان عکس‌های مراسم پیدا کرد، هرچند در انتخاب روتیتر بسیار طولانی و کمی سخت‌خوان، و تیتر نقل قولی ساده، خلاقیت چندانی به کار نگرفت. همچنین روزنامه باید نام عکاس و منبع عکس را بنویسد.

بهار مطلبی برای روز پدر تهیه کرد با تیتری بسیار ساده و کلی:«سلامت پدران در خطر» که زیرتیتر یا تیتر فرعی‌ همراه خود ندارد تا وعده‌ی گزارش یا گفت‌وگویی جذاب را به مخاطب دهد. عکس هم کیفیت و ویژگی‌های لازم برای صفحهٔ اصلی روزنامه‌ای سراسری را ندارد. با این حال روزنامه بهار در یکی از تیترهای فرعی خود، خبر از گزارش اختصاصی مهمی از آتش سوزی در یکی از بازارهای کرمانشاه، تاریکه‌بازار می‌دهد که به دلیل فرسودگی بافت و ممانعت سازمان میراث فرهنگی برای تعمیرات در بازار رخ داد. رویدادهای شهرها و استان‌های دیگر، کمتر به صفحه یک می‌آیند و پرداختن به این موضوع در گزارشی اختصاصی، انتخاب درستی بود.

آرمان امروز تیتر، روتیتر و عکسی را برای اظهارنظر اکبر ترکان انتخاب کرد که کمی کنایه‌آمیز به نظر می‌رسد. عبارتی بسیار عامیانه به جای تیتر نشسته:«فیل اصولگرایان موش زایید» در حالی که روزنامه در روتیتر آن را «تحلیل انتخاباتی» نامیده و همزمان عکسی را از گوینده انتخاب کرده که به دلیل زاویه دوربین، ژستی پرمدعا به او داده است. آرمان، به احتمال زیاد قصد همراهی با این اظهارنظر را داشته اما شاید انتخاب نمادها را به درستی انجام نداده است چراکه به سادگی می‌تواند برداشت دیگری را برای مخاطب ایجاد کند.

با وجود حساسیت انتخابات شوراهای شهر امسال برای هر دو جناح اما انتخابات ریاست‌جمهوری، توانسته است شوراها را کمی در سایه نگاه دارد. در این میان، روزنامه شهروند در صفحات داخلی‌اش به بررسی سه صنف پرداخته که نام‌شان برای حضور در شوراهای شهر مطرح شده است و اینکه آیا میان آن‌ها و وظایف شوراها نسبتی وجود دارد؟ صنف اول، وکلا هستند که روزنامه به بازتاب موافقان و‌مخالفان حضورشان پرداخته، صنف دوم ورزشکاران و صنف سوم، داوران که البته با مخالفت فدراسیون رو به رو شدند و‌ روزنامه آن را «خبر خوب» دانست. در چنین پرداخت‌هایی روزنامه برای بررسی درستی و نادرستی حضور این اصناف بهتر است به سراغ صاحب‌نظران علوم سیاسی، مدیریت شهری و جامعه‌شناسی شهری برود و در نظرخواهی‌ها بر شاخص‌ها تأکید بیشتری کند. رسانه‌ها می‌توانند با ارائه‌ی شاخص‌های درست به ارزیابی و تصمیم‌گیری بهتر مردم کمک کنند.

دو روزنامه همشهری و صبح نو که هر دو به شهردار تهران نزدیک هستند، در بازتاب اظهارنظر صریح او در نقد دولت روحانی، متفاوت عمل کردند. صبح نو که روزنامه‌ای سیاسی است نقل قول مستقیم را انتخاب کرد و نوشت:«سونامی بیماری دولت را با خود می‌برد». همشهری اما نقل قولی غیرمستقیم را انتخاب کرد و بی‌آنکه مخاطبی برای آن مشخص کند، نوشت:«سونامی بیکاری در کمین».

در میان گزارش‌های اختصاصی و میدانی، روزنامه قانون، هم موضوعی خواندنی و امیددهنده را انتخاب کرد و هم عکس و تیتر استانداردی را با آن همراه کرد. «اینجا چراغی روشن است»، روایتی از کوچک‌ترین و تنها کتابخانه دهکهان، روستایی در کهنوج کرمان است که معلم روستا به کمک خواهرش و اهالی روستا، توانسته‌اند آن را برپا کنند. کتابخانه توسط یکی از روزنامه‌نگاران محلی کشف شد و بعدتر در فضای مجازی معرفی شد و توانست صدها کتاب از اهدا کنندگان دریافت کند.گزارش ادبیاتی ساده و روان دارد و کاملا توصیفی است.

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here