زمان انتشار : ۲۱ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۶:۴۸ | کد خبر : 453824 |

رئیسی، سوژه صفحه سیاسی روزنامه‌ها

شفقنا رسانه بعد از انتشار نخستین بیانیه انتخاباتی رئیسی، حالا دیگر تکلیف جناح اصلاح‌طلب‌ها مشخص‌تر شده است. هر کدام از روزنامه‌ها امروز با تیترهای متفاوت به این موضوع پرداختند. همچنین استقلال رئیسی از جمنا دیگر موضوعی بود که برای بعضی از روزنامه‌ها به عنوان یک سوژه سیاسی مطرح شد و از زوایای گوناگون به تحلیل آن پرداختند. تحلیل صفحه‌ی سیاسی تعدادی از روزنامه‌های وابسته به جناح‌های مختلف تا زمان انتخابات، یکی از مطالب شفقنا رسانه خواهد بود که بازتاب اخبار و تحلیل‌های روز تا جهت‌گیری‌های رسانه‌ای این صفحات درباره‌ی کاندیداهای احتمالی یکی از مهم‌ترین‌ مباحث این مطلب است.

کاندیداتوری رسمی و مستقل رئیسی

این روزها هیئت دولت سعی می‌کند بیش از گذشته از عملکرد و دستاوردهای خود بگوید و به مهم‌ترین رویداد سال یعنی انتخابات ریاست جمهوری هم اشاره کند. روزنامه‌های اعتماد، ایران، شرق، جوان و آفتاب یزد در صفحه سیاسی خود گزارشی از صحبت‌های روحانی را به مناسبت یازدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای کار کرده‌اند. در این گزارش به دستاوردهای صنعت هسته ایی اشار شده و در ادامه روحانی حضور کاندیداهای مختلف را زیبا دانسته و گفته «نباید رو در روی هم بایستیم. هدف واحد همه ما تبلور مردم سالاری دینی است». در این میان برخی از روزنامه‌های وابسته به جناح اصولگرا چون روزنامه قدس، وطن امروز و صبح نو فقط به انتشار صحبت‌هایی روحانی در خصوص برجام پرداخته‌اند و آن بخش از سخنان‌اش که درباره‌ی چگونگی برگزاریی انتخابات و اخلاق انتخاباتی است، حذف شده و به آن هیچ اشاره‌ای هم نشده است.

پس از حدس و گمان‌های فراوان بر سر کاندیداتوری رئیسی، بالاخره دو روز قبل از ثبت نام نهایی نامزدهای ریاست جمهوری، تولیت آستان قدس رضوی بیانیه انتخاباتی خود را منتشر کرد. اعتماد، در صفحه احزاب این بیانیه را با تیتر «اعلام حضور رقیب روحانی» کار کرده است. جوان، وطن امروز، قدس هم به انتشار این بیانیه پرداخته اند. در این بیانه رئیسی شعار انتخاباتی خودد  را «نجات کشور از بحران» و «بازگرداندن آرامش به مردم» ذکر کرده است.

روزنامه ایران هم با انتشار این بیانیه، گزارشی را از قول نامه نیوز کار کرده که به صحبت‌های احمد بخشایش اردستانی، نماینده سابق مجلس اشاره دارد. در این خبر اردستانی اصولگراها را عاشق قدرت خوانده و تحلیل کرده «جمنا به دنبال کسی بودند که هم وزن روحانی باشد، بنابراین از روز اول به رئیسی می‌اندیشیدند». همچنین این فعال سیاسی ادعا کرده که جمنا از طرف برخی نهادها تقویت می‌شود.

بعد از اعلام رسمی کاندیداتوری رئیسی که در تحلیل‌ها به عنوان رقیب جدی روحانی، روزنامه‌های اصلاح طلب تلاش می‌کنند تأثیر این حضور را بر رأی روحانی بیشتر بسنجند. در همین راستا روزنامه شرق مصاحبه‌ای با علیرضا علوی‌تبار از فعالان اصلاح‌طلب انجام داده است. سؤالها اما می‌توانست بهتر مطرح شود و وجه تحلیلی آن از بعد جناحی آن بیشتر برجسته شود. علوی تبار حضور رئیسی را برای گرم کردن تنور انتخابات روحانی مفید می‌داند اما برای خودش نه.

این روزنامه نزدیک به جناح اصلاح‌طلب، همچنین یادداشتی از ابراهیم بای اسلامی را هم در این زمینه کارکرده است. این جامعه‌شناس، روحانی را پیروز میدان رقابت دانسته و توانمندی رئیسی را در برابر او کمتر ارزیابی می‌کند.

روزنامه آفتاب یزد هم در تحلیل اولین بیانیه رئیسی برای ریاست جمهوری، به تحلیل چرایی مستقل بودن او از جمنا پرداخته است. در این گزارش طی مصاحبه‌ای با چند فعال سیاسی در ارتباط با استقلال رئیسی گرفته‌شده، جوادی حصار تحلیل کرده «رئیسی می‌خواهد خود را از برخی آفات اصول‌گرایی نجات دهد» حق‌شناس هم تأکید کرده دلیل حضور پیدا نکردن رئیسی در جمنا، تلاش برای پوشش آرای مردمی است که خیلی با این جریان رابطه‌ای ندارند.

ارزیابی وعده‌های دولت

گزارش و خبر با تیترهایی انتقادی نسبت به کارنامه دولت احتمالا در روزهای آتی در روزنامه‌های اصول‌گرا بیشتر می‌شود. روزنامه جوان در صفحه جامعه گزارشی نوشت از آنچه تکاپوها و وعده‌های دولت دانسته است. نویسنده با نگاهی انتقادآمیز به رفتارهای دولت، آرزو کرده ‌ای کاش همه‌ سال ایام انتخابات بود. روزنامه، توزیع سبد کالا در اردیبهشت‌ماه، پرداخت سود سهام عدالت، و افزایش ۵۰ درصدی حقوق‌های کارمندان و مدیران را وعده‌های دولت در یک‌ماهه اخیر ذکر کرده و ادعا کرده این وعده‌ها نشانه‌ی نیاز مبرم دولت برای بقا در قدرت است.

محقق نشدن وعده‌های روحانی سوژه‌ی دیگری برای زیر سؤال بردن کارنامه او است. روزنامه صبح نو با گزارشی از صحبت‌های روحانی در یازدهمین سالروز فناوری هسته‌ای در یادداشتی ادعا کرده نه تنها شغلی برای جوان‌ها ایجاد نشده بلکه نرخ بیکاری در بعضی از استان‌ها دو رقمی شده است. نگارنده تعطیل شدن بسیاری از کارخانه را بی‌تدبیری دولت خوانده است، که به خاطر وعده هر روز یک افتتاح، شاهد هر روز یک تعطیل شدن هستیم.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here