زمان انتشار : ۲۳ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۳:۵۵ | کد خبر : 453817 |

حاشیه‌های ثبت‌نام‌ انتخاباتی بدون تیترهای تحلیلی

شفقنا رسانه- ثبت نام متقاضیان در انتخابات همراه با حاشیه‌هایش، و البته نشست مطبوعاتی رئیس‌جمهور، از موضوعات اصلی امروز در روزنامه‌ها بود.

نشست خبر حسن روحانی، با استقبال چند روزنامه مواجه شد از جمله آفتاب یزد، هفت صبح و ‌اعتماد. هرسه روزنامه، رویکرد متفاوتی را در پوشش این نشست انتخاب کردند و به حمایت کامل از آن پرداختند. هفت صبح، گزارشی به قلم سردبیرش را کار کرد که ادبیات روحانی در این نشست را با استدلالهایی «ادبیات برنده» دانسته است. آفتاب یزد هم از «دستان پر روحانی» نوشت و در تائید تیترش، دو تیتر فرعی به نقل از آذر منصوری و علی تاجرنیا منتشر کرد که از آمادگی، صراحت و آمارهای دقیق رئیس‌جمهور گفتند.

اعتماد عکس خوبی با توجه به موضوع کار کرد، اگرچه صندلی خالی در کنار سخنران و چندلحظه پیش از نشست بر صندلی، بارها تکرارشده اما با این‌ حال، نسبت به عکس‌های پشت تریبون، انتخاب بهتری است. تاکید روزنامه و ‌زیرتیترها، تاکید بر نقدهای مربوط به صدروز نخست ریاست‌جمهوری و موضوع تورم و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی بود اما یکی از زیرتیترها، کمی بی‌ربط انتخاب شد:«می‌گویند آب خوردن در زندان مستحب است». اعتماد و وطن امروز، هر دو به موضوع تکذیب گزارهٔ «حل مشکلات اقتصادی در صد روز» پرداختند و وطن امروز، هم عکس خوبی با توجه به سیاست روزنامه‌ و همراه با تیتر «من نگفتم!» همراه کرد.

حاشیه‌ ثبت‌نام‌ها در انتخابات، به صفحه اول چند روزنامه آمد از جمله روزنامه‌های جوان و بهار. جوان با ادبیاتی تحقیری و تمسخرآمیز، دیروز را «خنده‌بازار سوژه‌های خاص» نامید و عکسی از عکاسان خبری را کار کرد. بهار اما تلاش کرد حاشیه را مهم ببیند و در گزارش و تیتر خود به تبیین حضور سوژه‌های خاص و معضل شبه تحزب در ایران بپردازد.اگرچه عکس جوان، عکس بهتری است و با تیتر همخوان‌تر است.

روزنامه قانون تیتر نقل قول مهم را از دل گفت‌وگویش با هاشم‌زاده هریسی، عضو مجلس خبرگان بیرون کشید:«احراز صلاحیت‌ها امری نظری و شخصی است». با این حال روزنامه از نظر فنی، در انتخاب جای تیتر و‌رنگ آن، حرفه‌ای نبود چراکه رنگ زرد روی عکسی با پس‌زمینه کتابخانه و پر از رنگ‌های مختلف، باعث می‌شود تیتر به سختی خوانده شود.

موضوع مهم دیگر که در چند روزنامه از جمله شهروند بازتاب داشت، درباره‌ی مالکیت کاخ سعدآباد و کاخ نیاوران است. شهروند، تیتری صریح و ساده انتخاب کرد:«بنیاد مستضعفان به دنبال کاخ‌ها» و در زیرتیتر نشان داد برای گفت‌وگو با رئیس بنیاد مستضعفان تلاش کرده و پاسخی که گرفته، وعدهٔ توضیح و پاسخگویی در آینده است. شهروند عکس یک را هم از حاشیه‌های ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری دیروز انتخاب کرد که اگر چه همسو با تیتر است اما مثل تعداد دیگری از روزنامه‌ها ادبیات تحلیلی نیست. یکی از مواردی که رسانه‌ها می‌توانند به کاهش چنین حاشیه‌هایی کمک کنند، تحلیل شرایط و پیشنهاد راه حل است. رسانه‌ها نباید صرفا در ایام انتخابات این حواشی را بررسی کنند. راه حل‌های سیاسی، اجتماعی و حقوقی کارشناسان چیست؟

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here