زمان انتشار : ۲۳ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۸:۳۸ | کد خبر : 453815 |

نامزدهای غیرسیاسی و چندلایه در صفحه سیاسی روزنامه‌ها

شفقنا رسانه با آغاز ثبت‌نام دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، مهمترین اتفاق سیاسی ایران شکل جدی‌تری به خود گرفت. این ثبت‌نام‌ها طبق روال‌ سال‌های گذشته همچنان با حاشیه‌های زیادی همراه بود.

روزنامه ایران، اعتماد، شرق، جوان، وطن امروز، آفتاب یزد و قدس در گزارشی به تعداد ثبت‌نام‌کنندگان و توضیح روال انتخاباتی پرداختند. حاضر شدن بازیگر نقش «آ تقی» یا جوان بیست و پنج ساله‌ای که برای حل مشکلات دهه شصتی‌ها آمده بود، از جمله سوژه‌های گزارش‌های روزنامه‌ها در صفحات سیاسی بود. ثبت‌نام نامزدهای غیرسیاسی و ناشناس برای مردم در هر دوره از انتخابات تکرار می‌شود ولی روزنامه‌ها و سایر رسانه‌ها همچنان روایت‌گر اشتیاق این افراد برای رسیدن به ریاست جمهوری هستند، و گاهی ادبیات تیترها به تمسخر و تحقیر نزدیک می‌شود. رسانه‌ها باید وضعیت را تحلیل و برای آن به مسئولان و مدیران اجرایی راه حل بدهند.

پرونده چندلایه‌ی بقایی

یکی از موضوعات چالشی زمان انتخابات مسائل اقتصادی و چگونگی وضعیت معیشت مردم است. به همین خاطر روحانی در نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و بین‌المللی، صحبت‌های خود را با اقدامات دولت یازدهم در این حوزه آغاز کرد. روزنامه ایران علاوه بر گزارش این نشست، متنی را در خصوص رد ادعای بعضی از رسانه‌ها مبنی بر «وعده انتخاباتی روحانی برای حل مشکلات کشور در ۱۰۰روز» از قول پایگاه اطلاع‌رسانی دولت کارکرد.

روزنامه اعتماد و شرق هم این نشست را پوشش دادند و هر دو با توجه به سیاستگذاری خود تیتر نوشتند. «معنا ندارد کسی به خاطر حمایت از یک حزب به زندان برود» و «مدیران بازداشتی کانال‌های تلگرامی مجرم نیستند» تیترهای انتخابی این روزنامه‌ها بودند.

هرچند پوشش این گزارش‌ها می‌تواند خوراک خبری بسیاری از روزنامه‌ها را برای روز بعدشان آماده کند اما گزارش کامل این نشست بعد از یک روز تعطیلی و پوشش همزمان در اینستاگرام و شبکه خبر و رد و بدل شدن تمام نقل قول‌ها در شبکه‌های اجتماعی چه جذابیتی برای خواننده می‌تواند داشته باشد. روزنامه‌ها می‌توانند از زاویه‌ای دیگر به پوشش این خبرها بپردازند و تحلیل‌های مهمترین نکته‌های این نشست را به روزنامه بیاورند. صفحه سیاسی آفتاب یزد از این نظر که علاوه بر گزارش، با علی تاجر نیا، رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و آذر منصوری فعال سیاسی، گفت‌وگو و حرف‌های روحانی را تحلیل کرده؛ کار بهتری انجام داده است. تاجرنیا این نشست را پاسخ به هجمه‌های چهار سال اخیر دانسته و گفته «نشست آقای روحانی پاسخی بود به جریان‌سازی‌های جناح مخالف دولت». منصوری هم معتقد است آخرین نشست روحانی نسبت به سایر نشست‌ها صراحت بیشتری داشت، آمار آن دقیق‌تر بود و توضیح می‌دهد این نشست چون بیانگر نوعی حس هم‌دلی و امید با مردم به هنگام مواجهه با مشکلات‌شان است، بهترین نشست خبری بود. البته این روزنامه هم مثل سایرین عکس و تیتر یک را از این نشست انتخاب کرد درحالی که می‌توانست تحلیل‌ها را بیشتر در صفحه اول برجسته کند و نشست را در تیترهای فرعی پوشش دهد.

پیش‌بینی فضای رقابتی انتخابات، و چندقطبی شدن آن همچنان سوژه‌ی بسیاری از روزنامه‌هاست. سید حسن رسولی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مصاحبه با صفحه احزاب روزنامه اعتماد بر این مطلب تأکید کرده و گفته«ورود آقای رئیسی به انتخابات، صف‌بندی‌های انتخاباتی نسبت به قبل جدی‌تر شکل خواهد گرفت و دوقطبی ایشان با آقای روحانی آرایش اصلی انتخابات را تشکیل خواهد داد». همچنین رسولی از روحانی خواسته تا در مناظره‌های خود به‌ صورت صریح و بی‌پرده با مردم صحبت کند.

در فضای انتخاباتی، رفتار و برنامه‌ها و صحبت‌های کاندیداهای اصلی با حساسیت بیشتری زیر ذره‌بین رسانه‌ها قرار می‌گیرد. شرق در گزارشی از نخستین سخنرانی رئیسی پس از اعلام کاندیداتوری به تراکت‌های پخش شده با نوشته «خدا رو شکر؛ رئیسی آمد» اشاره کرده و آن را برنامه زودهنگام تبلیغاتی او دانسته است. هر چند رئیسی در این سخنرانی حرفی از برنامه‌ها و انتخابات نزد و فقط درباره‌ی منش و کرامات امام علی سخن گفت اما روزنامه با اشاره به حضور برخی افراد در این سخنرانی مثل ضرغامی و رامین تأکید می‌کند چندان فضا غیرسیاسی نبوده است. محمدعلی رامین هم در گفت‌وگویش با روزنامه درباره‌ی حضور در سخنرانی رئیسی و نظرش درباره‌ی او گفته است. روزنامه هم گزارشی درباره‌ی حکم دیوان محاسبات بر پرونده بقایی دارد که قاسم میرزایی نیکو، عضو کمیسیون اصل نود مجلس دهم در آن تصریح کرده است «پرونده بقایی به همان مورد و آن سال‌ها ختم نمی‌شود و پرونده‌ای چندلایه است»

تکثر کاندیداهای اصولگرا

اما روزنامه‌های منتقد دولت نشست خبری روحانی را چگونه پوشش دادند؟جوان، وطن امروز و صبح نو هر سه این گزارش را با «نگفتم» از صحبت‌های روحانی آغاز کردند. ولی وطن امروز و صبح نو هیچ اشاره‌ای به دیگر بخش‌های صحبت‌های روحانی نکردند و فقط این وعده ۱۰۰ روزه را به‌عنوان محور اصلی سخنان روحانی در نظر گرفتند.

به اجماع نرسیدن جمنا و معرفی یک نامزد نهایی، باعث شده تا بسیاری از رسانه‌ها دلایل چنین وضعیتی را تحلیل کنند. روزنامه صبح نو نزدیک به محمدباقر قالیباف در گفت‌وگو با کارشناسان آثار تعدد نامزدهای اصول‌گرا را بررسی کرده است. در این گفت‌وگو تحلیل گران سیاسی بر وحدت رسیدن به یک نامزد تأکید کرده‌اند. جلیل محبی دراین‌باره گفته«تعدد کاندیداها به ضرر جریان اصول‌گرایی است. اما وحدت سبب می‌شود آرای مردم در یک سبد ریخته شود.» احمد سالک هم با تأکید بر این که باید در انتخابات تمرکز اصول‌گرایان روی یک فرد باشد گفته «تکثر کاندیداها موجب خرد شدن آرا می‌شود که این نگران‌کننده است.»

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here