زمان انتشار : ۲۴ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۴:۴۵ | کد خبر : 453813 |

بایکوت و شگفتی روزنامه‌ها از ثبت‌نام غیرمنتظره

شفقنا رسانه- ثبت نام محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری علی‌رغم نهی رهبری و تحلیل‌ها درباره‌ی این اتفاق توانست بر دیگر موضوعات سایه بیندازد، چنان که نه فقط تیتر یک بلکه عکس‌های بزرگ یا تمام‌صفحه را از آن خود کند.

آرمان امروز که در چهار سال اخیر، تقریبا فقط عکس‌های حسن روحانی و آیت الله هاشمی را به صورت تمام‌صفحه کار کرده بود، امروز ترکیب بقایی، مشایی و احمدی نژاد در وزارت کشور را به صفحه‌ی یک آورد. بخش گرافیک روزنامه به خوبی توانست پس‌زمینه‌ای یکدست و روشن را برای عکس ایجاد کند تا چیزی جز این سه چهره و تیتر «فتنه مرموز» به چشم نیاید. رویکرد روزنامه، بازتاب نظرات اصولگرایان علیه رئیس‌جمهور پیشین بود و به همین دلیل اظهارنظرهایی صریح و انتقادی از الیاس نادران، کوچک‌زاده و مدیرمسئول روزنامه جوان را با عکس، همراه کرد. روزنامه جوان اما مانند کیهان و وطن امروز، حتی در تیتری فرعی در صفحهٔ اول، به حضور احمدی نژاد در انتخابات نپرداختند. جوان، عکس، تیتر و گزارشی از روز دوم ثبت نام کاندیداها کار کرد اما بی‌آنکه مشخص باشد چرا، با ادبیاتی بسیار در لفافه و کنایه‌آمیز، بی‌آنکه نامی از احمدی نژاد بیاورد، از حضور« افراد خاص» و «منحرف شدن ماشین ثبت نام» نوشت. عکس خوب انتخاب شده است و با تیتر همخوان است.

اعتماد در انتخاب تیترهای مربوط به آمدن احمدی نژاد، بدون پیچیده کردن موضوع، همان عبارتی را در تیتر گذاشت که احتمالا مخاطب به دنبالش است، یعنی سناریوهایی که علت حضور احمدی نژاد را بررسی می‌کنند:«۶ سناریوی کاندیداتوری احمدی نژاد». عکس یک اما معمولی است و می‌توانست عکس بهتری انتخاب شود. ضمن این که تیتر سفید روی این زمینه‌ی شلوغ و روشن خوب خوانده نمی‌شود.


روزنامه ایران اما ترجیح داد نه عکسی از رئیس‌جمهور سابق کار کند و نه به خود خبر بپردازد بلکه تیتری ساده درباره «بازتاب» آن کار کرد. روزنامه، در گفت‌وگوهایی کوتاه با فعالان اصولگرا و اصلاح‌طلب، بازتاب‌ها را به سه دسته تقسیم کرد که به نقل از سه نفر بیان شده است. در روتیتر، از «فعالان سیاسی» نوشته اما فقط نام سه نفر در صفحه یک آورده شده است.


وقایع اتفاقیه تاکید خود را بر تضاد‌های این کاندیداتوری گذاشت و همین موضوع باعث شد روتیتر و هر دو نقل قول طولانی‌ زیر تیتر، نکته تازه‌ای در خود نداشته باشند و تکرار یکدیگر باشند. لحن روزنامه عصبانی است و در تیتر هم از «وقاحت سیاسی» نوشته است. تیتر مربوط به عکس یک هم تیتر خوبی نیست: «پوپولیسم دندان نشان می‌دهد». الهام گرفتن از ضرب‌المثل‌ها خوب است اما همیشه ترکیب مناسب و جذاب نیست. عکس و تیتر هم ارتباطی با هم ندارند.

شاید در میان روزنامه‌ها، شرق بیشترین تیتر صفحه یک خود را به کاندیداتوری احمدی نژاد اختصاص داد؛ ۷ تیتر. با این حال در محتوای تیترها این حضور را کم‌اهمیت و نه چندان قابل اعتنا تحلیل کرد. تیترهایی از عبدی و‌ حجاریان انتخاب شده که او را جدی نگرفته‌اند چنانکه موحب دوقطبی شدن انتخابات نخواهد شد و این کارش، به سیم آخر زدن است. سرمقاله هم از «غروب زودرس» او‌ و تیتری دیگر از «پایان طلسم احمدی‌نژاد» نوشته است. همچنین تصویر حمیدرضا جلایی‌پور که به صورت نمادین درحال اشاره به عکس احمدی نژاد و ‌بقایی است و او را «نامتعادل و خودشیفته» می‌نامد. تطبیق تیتر و عکس اما خوب است و می‌تواند چشم مخاطب را در صفحه به گردش درآورد.


وطن امروز که مدیرمسئول آن یکی از گزینه‌های انتخاباتی جمنا معرفی شده است، با رویکرد سلبی تأکید را بر «نه گفتن به روحانی» گذاشت و عکس خوب و هماهنگی را با تیتر و‌ گزارشی درباره موضوع ورشکستگی کارخانه‌ها در ایران کار کرد.

از میان تیترهای غیر انتخاباتی، قانون انتخاب ساده اما خلاقی داشت که از «کازینوی دهه هفتادی‌ها» نوشت و اشاره‌اش به افزایش تمایل به شرط‌بندی‌های اینترنتی در بازی‌های آنلاین بود.

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here