زمان انتشار : ۲۴ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۶:۰۸ | کد خبر : 453812 |

۵ روزنامه‌نگار و ۵ رسانه برتر در عرصه شفافیت و مبارزه با فساد معرفی می‌شوند

شفقنا رسانه– ۵ روزنامه‌نگار و ۵ رسانه برتر در عرصه شفافیت و مبارزه با فساد به ابتکار احمد توکلی و عباس عبدی شناسایی و معرفی خواهند شد. این دو نفر روز گذشته در بحبوحه اخبار انتخاباتی و اعلام کاندیداتوری محمود احمدی‌نژاد بیانیه مشترکی صادر کردند تا ضمن اینکه از اهالی رسانه در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی دعوت کنند از آنها بخواهند تا آثار خود در ۵ سال گذشته را به آدرس موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت ارسال کنند تا از میان آنها ۵ روزنامه نگار و ۵ رسانه انتخاب شود. عبدی و توکلی هر دو چهره‌های رسانه‌ای هستند. یکی متعلق به جریان اصلاح‌طلب و دیگری از چهره‌های اصولگرا. حالا آنها در قالب موسسه مردم نهاد دیده بان شفافیت که احمد توکلی آن را برای مبارزه با فساد راه انداخته است، می‌خواهند رسانه‌ها را در زمینه مبارزه با فساد اقتصادی به تحرک وادارند.
به گزارش روزنامه اعتماد و به نقل از ایلنا، متن این بیانیه مشترک به شرح زیر است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
ملت شریف ایران
با سلام و عرض تبریک میلاد علی علیه‌السلام، اسوه صداقت و عدالت
از حدود سه دهه پیش در اثر عوامل مختلف نفسانی، اعتقادی، نهادی و ساختاری، فساد مالی و اقتصادی به تدریج در دیوانسالاری پدیدار شد و در اثر تضعیف نظارت عمومی و امر و نهی مردم نسبت به حاکمان و کارگزاران و روی‌آوری برخی از مسوولان به امتیاز طلبی، این فساد به مرور زمان گستره و عمق بیشتری یافت، به‌طوری که امروز با فساد سیستمی و شبکه‌ای روبه‌رو هستیم. در این مرحله دستگاه‌های ناظر و مسوول مبارزه با فساد، خود به درجاتی آلوده می‌شوند و مفسدان به شکل شبکه‌ای از یکدیگر حمایت می‌کنند و خود به بخشی از علت تداوم و تشدید فساد مبدل می‌شوند. کوشش مکرر رهبر معظم انقلاب برای واداشتن قوای رسمی نیز به تحرک لازم آنها منجر نشد.
خطر این مرحله از فساد به حدی است که با تکیه بر معارف دینی، علم اقتصاد سیاسی و تجربیات بشری، با اطمینان می‌توان مدعی شد که اگر با عوامل پیدایش و گسترش فساد مبارزه لازم صورت نگیرد، بقای نظام جمهوری اسلامی دیری نخواهد پایید. نظامی که خون پاک عزیزترین افراد ملت به‌پای آن ریخته شد.
مبارزه با فساد لوازم قطعی‌ای دارد که آزادی مشروع رسانه‌ها یکی از مهم‌ترین آنهاست. وجود نهادهای مدنی که وظیفه خطیر امربه‌معروف و نهی از منکر را به شکل سازمان‌یافته و قدرتمند بتوانند انجام دهند، دومین پایه لازم است. پایه سوم که استمرار و توفیق دو پایه مذکور را تکمیل می‌کند، عزم حکومت به مبارزه و ترویج شرح صدر و همراهی با آزادی مشروع رسانه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد است.
وجود رسانه‌های آزاد و متعهد به مبارزه با فساد و نهادهای مدنی فعال در این زمینه، می‌تواند به ایجاد شبکه‌ای از نیروهای سازمان‌یافته و مقاوم در برابر فساد منجر شود که با پشتیبانی آن بخش از حاکمیت که هنوز خوشبختانه وفادار به اسلام و مردمند و پاک و حامی مبارزه با فسادند، به جنگ با فساد سازمان‌یافته و شبکه‌ای برخیزند.
در این میان رسانه‌ها نقش اول را بازی می‌کنند چرا که نهادهای مدنی، حاکمان و کارگزاران سالم و مردمی، بدون آنها نمی‌توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند. جزو اصلی رسانه نیز روزنامه‌نگار است. در عرصه‌ای که نظام و مردم گرفتار آن هستند؛ روزنامه‌نگارانی که صادقانه و متعهدانه به شفافیت فضای عمومی کمک می‌کنند، هم مردم را به آگاهی لازم برای نظارت صحیح و امر به ‌معروف و نهی از منکر مجهز می‌سازند و هم زمینه‌های فساد را کاهش می‌دهند. شفافیت، راه پیشگیری و مقابله با فساد و رسیدن به عدالت است. شفاف‌سازی و آگاهی‌بخشی کار روزنامه‌نگاران متعهد و شجاعی است که در رسانه‌های مکتوب یا مجازی به مجاهدت مشغولند. اگر آزادی این نیروها به درستی تامین نشود و موانع از سر راه بزرگ‌ترین واجب الهی یعنی امر به ‌معروف و نهی از منکر نسبت به حاکمان برداشته نشود، باید منتظر عمیق‌تر شدن لایه‌های موجود فساد و بروز فسادهای آشکار و پنهان بزرگ‌تری باشیم که وقتی دمل چرکین آنها سر باز کند، دیگر نه از تاک نشان ماند و نه از تاک‌نشان. روزنامه‌نگاران متعهد به مبارزه با فساد، سردارانی هستند که با شجاعت، از خطرهای ناشی از جهل، تنگ‌نظری یا خباثت استقبال می‌کنند و سعی می‌کنند با نور تعهد و شجاعت خویش، تاریکخانه‌های فساد را روشن سازند و مسیر راهزنان اموال عمومی و بیت‌المال را ببندند. این مجاهدت که همواره باید در چارچوب قانون صورت گیرد، بهترین کمک برای خدمتگزاران واقعی در دستگاه‌های رسمی است.
برای بزرگداشت همت این گروه وطن‌دوست و مردم‌گرا، دیده‌بان شفافیت و عدالت پیش قدم شده است تا در حرکتی خداپسندانه، به مدیریت امضاکنندگان این بیانیه، ۵ روزنامه‌نگار و ۵ رسانه برتر در عرصه شفافیت و مبارزه با فساد را شناسایی کند. اعلام رسمی این برنامه مقارن با تولد امام علی (ع) اسوه عدالت و پایان آن در روز خبرنگار (١٧ مرداد ماه) خواهد بود که طی مراسمی از روزنامه‌نگاران برگزیده با تقدیم جوایزی تجلیل خواهد شد. برای تحقق این کار مقدس، دست نیاز به سوی همه هموطنان غیرتمند مسلمان و غیر مسلمان که پاکی ایران و پاک ماندن نسل‌های آینده را آرزو می‌کنند، دراز می‌کنیم و امیدواریم ما را یاری کنند. مبارزه با فساد سیستمی و شبکه‌ای، مبارزه دشواری است ولی فراموش نکنیم که خداوند قهار، در مبارزه پاک‌سرشتان با پلشتان فاسد، بی‌طرف نیست و جانب حق‌پرستان را می‌گیرد. پس پیروز این مبارزه پیشاپیش معلوم است.
از روزنامه‌نگاران و رسانه‌هایی که در این زمینه آثاری داشته‌اند یا عزیزانی که آثاری از روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها سراغ دارند، دعوت می‌شود این آثار را تا تاریخ ٢٠ اردیبهشت سال جاری از یکی از روش‌های ارتباطی، موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت ارسال فرمایند. خلق اثر باید در فاصله آغاز سال ١٣٩٠ تا پایان ١٣٩۵ باشد.

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here