زمان انتشار : ۲۴ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۷:۲۵ | کد خبر : 453811 |

احمدی‌نژاد در ترازوی صفحه‌های سیاسی

شفقنا رسانه– با آغاز ثبت‌نام دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، مهمترین اتفاق سیاسی ایران شکل جدی‌تری به خود گرفت. این ثبت‌نام‌ها طبق روال‌ سال‌های گذشته همچنان با حاشیه‌های زیادی همراه بود اما در دومین روز با ورود محمود احمدی نژاد در کارزار انتخابات فضای رقابت ها جنجالی تر شد. چرا که تا پیش از این رقابت رئیسی و روحانی محور اصلی بحث‌های روزنامه‌ها بود.

محمود احمدی‌نژاد برخلاف آنچه گفته بود که در انتخابات شرکت نمی‌کند، روز گذشته به همراه حمید بقایی ثبت‌نام کرد. روزنامه‌های ایران، اعتماد، قدس، شرق، جوان و وطن امروز گزارشی از حال و هوای ثبت نام کاندیداها در وزارت کشور از جمله محمود احمدی‌نژاد، حمید بقایی، مسعود زریبافان و محمدعلی پورمختار از اعضای «جمنا» دارند که هر کدام بر اساس رویکرد خود به آن پرداختند. «شوک روز دوم»، «ثبت نام نامزدهای جنجالی»، «شوک بهاری» از تیترهای امروز این روزنامه ها است. اگرچه ورود احمدی‌نژاد در کارزار انتخابات یکی از خبرهای داغ روز گذشته بود بااین‌حال روزنامه های وطن امروز و جوان سعی کردند تا از کنار آن بگذرند و تنها به آوردن چند جمله کوتاه در گزارش خود اکتفا کنند.

روزنامه ایران همچنین در گزارشی با عنوان «از اعلام برائت اصولگرایان تا پیش‌بینی اصلاح‌طلبان» با یادآوری توصیه‌های رهبری انقلاب اسلامی به احمدی‌نژاد درباره‌ی انتخابات و نیز واکنش اصولگرایان و اصلاح‌طلبان به ثبت‌نام او پرداخت. البته روزنامه‌های جوان، شرق و اعتماد هم در گزارشی به واکنش چهره‌های سیاسی به ثبت‌نام احمدی‌نژاد برای انتخابات پرداختند ولی جوان تنها به آوردن سخنان آن‌ها اکتفا کرد که بهتر بود در کنارش تحلیلی هم آورده می‌شد.

یادداشت ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا یکی دیگر از مطالب روزنامه ایران است. ایمانی ثبت‌نام احمدی‌نژاد در انتخابات را کاملاً خلاف نظر مقام معظم رهبری می‌داند و معتقد است این اقدام احمدی‌نژاد برای تحت‌فشار قرار دادن شورای نگهبان است تا برایش رد صلاحیت کردن بقایی و حامی‌اش احمدی‌نژاد دشوار باشد. این فعال سیاسی البته پیش‌بینی کرد که هر دو رد صلاحیت می‌شوند. احمد شیرزاد، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم ثبت‌نام احمدی‌نژاد و عدم توجه به توصیه رهبری را اشتباهی از جانب او می‌داند و می‌گوید: «مردم خواهان کسی هستند که بدون تنش و برهم زدن آرامش کشور تغییرات جدی ایجاد کند.»

در این میان حسن بیادی، فعال سیاسی اصولگرا هم در یادداشت خود با عنوان «منع قانونی ندارد» معتقد است نامزدی احمدی‌نژاد از طرفی مانع دوقطبی شدن انتخابات و از طرف دیگر به افزایش مشارکت عمومی مردم کمک می‌کند.

روزنامه اعتماد هم به حضور احمدی‌نژاد در رقابت‌های انتخابات می‌پردازد. اگرچه این روزنامه تیتری با عنوان «۶ سناریوی کاندیداتوری احمدی‌نژاد» انتخاب کرده است با این ‌حال در مطلب تنها به بیان چهار سناریو ازجمله: گرفتن صلاحیت بقایی، برهم زدن جبهه اصولگرایی، آمده‌ایم، پس هستیم، سکوت یا حمایت از نامزد سایه می‌پردازد. خبر بعدی اعتماد درباره بیانیه مشترک عباس عبدی و احمد توکلی است که از رسانه‌ای‌ها خواسته‌اند آثار خود در ۵ سال گذشته و در زمینه‌ی مبارزه با فساد اقتصادی را به آدرس مؤسسه دیدبان شفافیت و عدالت ارسال‌کنند تا از میان آن‌ها پنج روزنامه‌نگار و پنج رسانه انتخاب شوند.

حسین کاشفی در گفت‌وگو با اعتماد با اشاره به تلاش تشکل‌ها اصلاح‌طلب برای ارتباط‌گیری با مردم در ایام انتخابات و نیز دستاوردهای دولت روحانی معتقد است رأی روحانی بیشتر از دوره قبل خواهد بود. امیر سیدین هم در یادداشتی با عنوان «در نکوهش ایده آلیسم» به بیان دلایل رأی دادن به روحانی می‌پردازد.

مطلب بعدی اعتماد درباره دعوت حزب اتحاد از روحانی برای کاندیداتوری است. یدالله طاهرنژاد، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با اشاره به ارتباط سازمان‌یافته اصلاح‌طلبان با جامعه و شکل‌گیری شورای اصلاح‌طلبان در استان‌های کشور در روزنامه اعتماد می‌نویسد: «ثبت‌نام‌ها نشان می‌دهد که دست جبهه اصولگرا خیلی خالی است. از نظر عده و عُده نیز نتوانسته یک شخصیت برجسته ملی را به افکار عمومی عرضه کند و همچنین نتوانسته از تعدد کاندیداهای انتخاباتی جلوگیری کند. با این حساب آقای روحانی همچنان در انتخابات آتی یکه تاز است. با توجه به شرایط کنونی بعید است که انتخابات دو قطبی شود. برای اینکه بدانیم چند قطب در انتخابات شکل می‌گیرد، باید نظر دقیق‌تر را بعد از بررسی صلاحیت‌ها بدهیم. » علی تاجر نیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در یادداشتی با اشاره به دستاوردهای دولت روحانی معتقد است در شرایط موجود بهترین گزینه‌ای که بتواند رویکرد اصلاح‌طلبانه را دنبال کند، شخص روحانی است و علت حمایت اصلاح‌طلبان هم همین مسئله است.

در این میان اخبار شورای شهر هم مسئله مهمی است که روزنامه‌ها در مقایسه با انتخابات ریاست جمهوری کمتر به آن می‌پردازند. روزنامه شرق در مطلبی به شروع بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها توسط هیئت‌های نظارت می‌پردازد. احمد شیرزاد، فعال سیاسی هم در یادداشتی به «غروب زودرس احمدی‌نژاد »اشاره می‌کند و معتقد است «مردم علاوه بر علاقه‌مندی به ثبات سیاسی و اقتصادی ایجاد‌شده در دولت روحانی، از فردی که هرروز به رنگی درمی‌آید، استقبال نخواهند کرد.»

مطلب بعدی شرق درباره انتقادهای تندی است که این روزها به دولت روحانی می‌شود و معتقد است تداوم دولت روحانی بهترین گزینه است و اگر انتقادها را به بعد از انتخاب مجدد او موکول کنیم، یک نشانه درخشان در تاریخ بلوغ سیاسی مردم ایران و دموکراسی خواهی مستمر رقم خواهد خورد. هیرش سعیدیان هم در یادداشت خود به ضرورت وجود یک نامزد پوششی برای حمایت از روحانی در مناظره‌های سخت و پرفشار تلویزیونی و کمک به قوای آرای عمومی اشاره می‌کند.

مقداد رحمان‌زاده هم در یادداشتی به‌عنوان «آلزایمر سیاسی» به انتقادهای احمدی‌نژاد و تیم او پرداخته و گفته: «به‌جای پاسخ‌گویی به عملکرد ضعیف خود در حوزه‌های مختلف در مقام مدعی و طلبکار ظاهرشده و غیرمنصفانه به تخریب دولت یازدهم و دستاوردهای اقتصادی و سیاسی آن مبادرت می‌ورزند ». حمیدرضا جلائی پور در گفت‌وگو با شرق به خاطره‌ای از دیدار با ناطق نوری و صحبت با او درباره‌ی ویژپی‌های شخصیتی احمدی‌نژاد اشاره و بیان کرده است: «به حاج آقا گفتم از ۶۸ تا ۸۲ هم کارهایی کرد تا دیده بشود. مثل این که با کمک انصار حزب‌الله در دادگاه روزنامه سلام و محاکمه جناب موسوی‌خوئینی‌ها چفیه بست و در صف جلو نشست یا با کمک جناب الهام، دفاتر استانی شورای نگهبان را برای نظارت بیشتر تقویت کردند. ولی باز زیاد دیده نشد.بعد گفتم حاج‌آقا این پست شهرداری تهران برای احمدی‌نژاد پست نگران‌کننده‌ای است، این‌قدر امکانات حکومت را پشت این فرد خودشیفته قرار ندهید؛ چون برای دیده‌شدن کارهای عجیب‌وغریبی از او سر می‌زند.»

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی ادعا کرده «اگر در انتخابات ریاست جمهوری ایران فردی اقدام به ترور حسن روحانی کند من تعجب نمی‌کنم. با آشنایى زیاد و عمیقى که از ایران دارم، مطمئن هستم که ترور کننده از میان صفوف خود نظام خواهد بود». روزنامه قدس در گزارشی با اشاره به سخنان او، آن را طرحی برای ایجاد فتنه در انتخابات می‌داند و می‌نویسد: «تحلیلگران بر این عقیده هستند که صحبت کردن از احتمال ترور حســن روحانى در انتخابات، به‌احتمال‌زیاد نشان از دسیسه رژیم صهیونیستى براى اقدام تروریستى در داخل کشــورمان دارد. توطئه‌ای که البته سال‌هاست بی‌نتیجه مانده است». قدس همچنین در تحلیلی با عنوان «اصلاح‌طلبان با ضربه‌گیر می‌آیند یا سایه» وضعیت‌ دو جناح‌ اصولگرا و اصلاح‌طلب برای حضور در انتخابات را حرکت خاموش دانسته و گفته هر کدام منتظر جناح رقیب است تا حرکت بعدی را مشخص کند.

مهدی محمدی، عضو شورای مرکزی جمنا هم در روزنامه جوان خبر داده که «نامزد نهایی جبهه مردمی اردیبهشت معرفی می‌شود» این روزنامه در یادداشت صفحه آخر خود به مصاحبه صداوسیما با افراد غیرسیاسی و ناشناس که برای ثبت نام در وزارت کشور حاضر شده‌اند، انتقاد کرده و این مصاحبه‌ها را معادل «جایزه‌» برای آنها دانسته است: «این رفتار ناشیانه رسانه ملی که داعیه‌ حرفه‌ای‌گری و پیشرو بودن در بحث اطلاع‌رسانی را دارد در هر دوره از انتخابات به ویژه انتخابات ریاست جمهوری تکرار می‌شود. مصاحبه با افراد و چهره‌های ناشناس که به هیچ وجه مصداق «رجل سیاسی» نیستند تنها باعث می‌شود فرد متقاضی ثبت‌نام که با روحیه کاذب و توهم اینکه حتماً شخص اصلح به ساختمان وزارت کشور آمده است، انرژی مضاعفی برای بیان افکار و ایده‌هایش که اغلب مضحک و خنده‌دار است، بگیرد. از سوی دیگر افرادی که از طریق تلویزیون این صحنه خنده‌دار را تماشا می‌کنند نیز به این فکر می‌افتند که می‌شود برای دیده شدن در بخش‌های مهم خبری تلویزیون یا دیگر برنامه‌های سیما که مرتبط با انتخابات است، شناسنامه و کارت ملی را در دست گرفت و به خیابان فاطمی محل ثبت‌نام نامزد‌های ریاست جمهوری رفت.»

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here