زمان انتشار : ۲۶ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۴:۲۵ | کد خبر : 453809 |

سیاسی‌ترین صفحه اول‌ها با کمترین تحلیل

شفقنا رسانه- گمانه‌زنی‌ها روز گذشته با ثبت‌نام حسن روحانی و ابراهیم رئیسی برای انتخابات شکل واقعی‌تری به خود گرفت و روزنامه‌ها امروز این دو نفر را بیش از دیگران به صفحه اول آوردند. اگر چه افراد دیگری هم دیروز ثبت نام کردند اما به جز روزنامه‌های وابسته به خودشان در صفحه‌های دیگر چندان دیده نشدند. امروز شاید بتوان گفت سیاسی‌ترین صفحه‌ها بسته شده و کمتر خبری به غیر از انتخابات به صفحه اول آمد. تیترهای اجتماعی و فرهنگی بسیار کم بود و تیترهای بین‌الملل به وضعیت آمریکا و کره‌ شمالی مربوط می شد.

روزنامه شرق در روزهای گذشته به خاطر انتخاب عکس و تیتر یک از رئیسی در صفحه اول نقد شده بود که فرد غیرمشهوری را تبلیغ کرده است، هر چند این تبلیغ ناخواسته باشد. امروز اما بین این دو نفر انتخاب کرد و عکس از حسن روحانی گذاشت با تیتر «رئیس جمهوری آمد». روتیتر با توجه به تیتر و زیرتیتر حشو است و به راحتی می‌شد آن را حذف کرد. زیرتیترها اما وضعیت بهتری دارد؛ از روحانی و رئیسی نقل قول آورده است و نام چهار نفر دیگری که ثبت نام کرده‌اند.

روزنامه‌های اعتماد، آفتاب یزد و ایران تیترهای تقریبا مشابهی را انتخاب کردند و مثل چند روزنامه‌ی دیگر صفحه‌هایی پوستری بستند. عکس روحانی، نقل قول او برآمده از صحبت‌هایش پس از ثبت نام و چینش کلی صفحه این بعد تبلیغاتی را تقویت می‌کند. آفتاب یزد در مطلبی با یکی از تحلیلگران سیاسی مصاحبه و ثبت نام افراد غیرسیاسی را برای انتخابات ریاست جمهوری با کشورهای دیگر مقایسه کرده است. در ابتدای متن، گزارش روز به روزی از ثبت‌نام این افراد نوشته است که بهتر بود این اطلاعات را در یک جدول کوچک خلاصه می‌کرد تا مخاطب سریع بتواند اطلاعات آن را دریافت کند و مصاحبه به صورت مجزا منتشر می‌شد. اعتماد در خبرهای فرعی از وضعیت دیگر ثبت‌نام‌ها و چهره‌های ثبت‌نام‌ نکرده هم نوشته است؛ این که سعید جلیلی رقیب روحانی در دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری کنار کشید تا نقل قولی از دادستان کل کشور و این پرسش روزنامه که آیا دادستان علیه دولت سابق اعلام جرم می‌کند؟

 

روزنامه ایران وابسته به دولت شاید پوستری‌ترین صفحه را بست. تیتر طوری نوشته شده که گویا روحانی انتخاب شده است. با ثبت نام رئیس جمهور -حتی اگر روزنامه باور داشته باشد پایه‌ رأی خوبی دارد- او تا پایان فرایند انتخابات و آوردن رأی لازم رئیس دولت بعدی تلقی نمی‌شود و روزنامه می‌توانست تیتر بهتری انتخاب کند.

آنچه در روزنامه‌ها کمتر دیده می‌شود و بهتر است در روزهای آینده بیشتر به چشم بیاید، تیترهای تحلیلی در صفحه اول است. تیتر خبری برای روزنامه‌ای که بیش از ۱۲ ساعت بعد از یک خبر ثبت نام در برابر مخاطب قرار می‌گیرد، خوب نیست. مخاطب در صفحه اول باید مهمترین‌ تحلیل‌ها درباره‌ی انتخابات را ببیند و عکس و گرافیک روزنامه هم باید در همین راستا باشد. روزنامه خراسان هم اگرچه تیتر تحلیلی نداشت، اما نسبت به تیترهای دیگر روزنامه‌ها تیتر بهتری نوشت؛ کوتاه و بیان کننده‌ی حضور چهره‌ها برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری. چینش عکس‌ها به ترتیب اهمیت چهره‌ها در آخرین گمانه‌زنی‌های انتخاباتی خوب بود اما روزنامه می‌توانست از طرح استفاده کند و شاید لازم نبود، چهره‌های کمتر مهم به صفحه اول بیاید.

روزنامه قدس وابسته به آستان قدس رضوی هم تیتری نسبتا خنثی نوشت: « رقابت جدی شد» و عکس روحانی و رئیسی را با زمینه‌ی شلوغ زمان ثبت نام در کنار هم کار کرد. عکس‌های انتخاب شده، عکس‌های خوبی نبودند اما از این منظر که روزنامه به عنوان روزنامه وابسته به یک نهاد عمومی در تیتر و عکس یک رویکرد تبلیغاتی به رئیسی نداشت، عملکرد خوبی است.

روزنامه وطن امروز که درباره‌ی ثبت نام مدیر مسئول آن اخبار ضدونقیض منتشر شده است، در تیترهای ستون سمت راست از وضعیت دیگر ثبت‌نام‌ها نوشت اما عکس یک را به روحانی اختصاص داد و به نقل از او نوشت: «رکورد زدیم!» و در روتیتری طولانی به بخشی از صحبت‌های روحانی درباره‌ی وضعیت اقتصادی اشاره کرد. نکته‌ی مهم این که هیچ کس از حرف خود تعجب نمی‌کند. روزنامه نباید علامت تعجب تحلیل خود را در پایان نقل قول فرد دیگری قرار دهد.

روزنامه رسالت اما از هیچ ثبت‌نامی در صفحه اول نام نبرد و تیتر یک را به نقل قولی از مرضیه وحید دستجردی درباره‌ی نامزدهای جمنا اختصاص داد و عکس را از جلسه همین تشکل سیاسی انتخاب کرد. با این حال تیترهای فرعی پایین همین مطلب دو نقل قول است یکی درباره‌ی عملکرد اقتصادی دولت روحانی به نقل از احمد خاتمی و دیگری درباره‌ی ویژگی‌های یک رئیس جمهور به نقل از صدیقی که گفته: «کسی که دروغ می‌گوید در تراز ریاست جمهوری نیست» و شاید روزنامه با این تیتر به صورت غیرمستقیم نظر خود را درباره ی برخی ثبت‌نام‌ها اعلام کرده است.

رئیسی اگر چه در روزنامه‌های شاخص اصولگرا نتوانست صفحه اول را به طور کامل به خود اختصاص دهد اما در روزنامه‌هایی مثل عصر ایرانیان به مدیرمسئولی بیژن نوباوه وطن و روزنامه افکار که مشی سیاسی خود را به تازگی تغییر داده است، به صفحه اول آمد. تیترها هم تبلیغاتی است: «رئیسی با شعار کار و کرامت آمد» و «رئیس‌ السادات آمد»

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here