زمان انتشار : ۲۶ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۶:۴۳ | کد خبر : 453808 |

تب و تاب ثبت‌‌نام‌ها به صفحه‌های سیاسی آمد

شفقنا رسانه روز جمعه فضای ستاد ثبت نام انتخابات با حضور روحانی، رئیس جمهور و پیام «دوباره آمده‌ام» و رئیسی به‌عنوان رقیب جدی او در گمانه‌زنی‌های سیاسی با شعار «کار و کرامت» شلوغ و خبرساز شد. روزنامه‌ها در صفحات سیاسی خود به سخنان هر دو نامزد انتخاباتی، و اسامی ثبت‌نام کنندگان پرداختند.

هر چه به‌روزهای پایانی ثبت‌نام نامزدهای ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم، تجزیه‌وتحلیل صحبت‌های رئیس‌جمهور با نگاه انتخاباتی در رسانه‌ها بیشتر دیده می‌شود. روزنامه صبح نو، تحلیلی بر صحبت‌های روحانی در کنفرانس خبری خود بعد از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری داشت. در این تحلیل برجام و دستاوردهای آن نقد شد. نگارنده ادعا کرد دولت‌مردان در دولت روحانی تلاش می‌کنند جامعه را دوقطبی و از جنگ‌طلبی آمریکا نگرانی ایجاد کنند و روحانی با این اقدامات می‌خواهد خود را طرفدار صلح نشان دهد و با آرامش به پاستور راه یابد.

«کاندیدای پوششی» یکی از کلیدواژه‌های تحلیل‌های سیاسی این روزها بویژه برای روحانی است. صبح نو در مصاحبه‌ای با عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح‌طلب این موضوع را بررسی کرده و او گفته «اگر آقای روحانی تا آخر پای انتخابات باشد هیچ نیازی به نامزد پوششی نخواهد بود».

صبح نو، وطن امروز، جوان و قدس هم گزارشی از چهارمین روز ثبت‌نام طیف‌های مختلف سیاسی‌ کار کردند. گزارش صبح نو از این منظر که طیف‌های مختلف را دسته‌بندی کرده و اسامی جناح‌ها را در جدولی آورده، کار خوبی است. ولی اگر در این گزارش‌ها به سابقه فعالیت هر کدام از کاندیداهای اصلی، یا تحلیل ورود برخی از چهره‌های شاخص پرداخته شود، به آگاهی مخاطب کمک بیشتری خواهند کرد تا این که فقط اسامی را بازگو کنند. این روزنامه‌های اصولگرا، هم‌چنین به نامزد شدن رئیسی و بازتاب سخنانش در کنفرانس خبری با خبرنگاران پرداختند.

ثبت‌نام افراد غیرسیاسی و ناشناس برای انتخابات ریاست جمهوری یکی از مهم‌ترین مباحث روزهای گذشته است و رسانه‌ها می‌توانند با تحلیی و یادداشت و گزارش‌های مختلف به تبعات این کار بپردازند و به اصلاح این وضعیت کمک کنند. حسن رشوند در یادداشتی در روزنامه جوان به‌نقد این شرایط پرداخته و آن را «ثبت‌نام‌های وهن آلود» خوانده است. نویسنده در این یادداشت با انتقاد از وزارت کشور نوشته «پیش از آن که قانون‌گذار یا مراجع دیگر را در این ثبت‌نام‌های فله‌ای و بی‌ربط مقصر بدانیم باید وزارت کشور را مقصر دانست که می‌توانست با اعلام این شرایط نه به کارمند ثبت‌نام کننده نامزدهای مراجعه‌کننده، بلکه به نگهبان در ورودی وزارت کشور، مانع از ورود حتی به محوطه ساختمان وزارت کشور شوند.»

پس از ثبت‌نام روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، روزنامه‌های حامی او به پوشش کامل سخنان رئیس‌جمهور در اجلاس خبری پرداخته‌اند. «دوباره آمده‌ام برای ایران برای اسلام»، «نجات اقتصاد از تورم»، «احیای اخلاق با حقوق شهروندی» ،«امنیت کشور» محورهایی بودند که روحانی در صحبت‌های خود به آن‌ها اشاره کرد.

نامزد شدن احمدی‌نژاد علی‌رغم نهی رهبری یکی از موضوعات مورد توجه روزهای گذشته بود. روزنامه ایران در مطلبی به پوشش متفاوت خبر نامزد شدن در رسانه‌های اصول‌گرا پرداخت و آن‌ها را «حامیان دیروز و پشیمان شدگان امروز» خواند. نویسنده در تحلیل تیتر و عکس‌های این روزنامه‌ها برخورد رسانه‌های اصول‌گرا با ثبت‌نام احمدی‌نژاد را غیرحرفه‌ای دانسته و گفته «چهره‌های حامی وی امروز خود در صف نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایستاده‌اند، بی‌آنکه پاسخگوی نتایج مشکل‌آفرین آن حمایت‌های بی‌دریغ باشند».

ابراهیم رئیسی قرار بود جزو کاندیداهای جمنا معرفی شود، اما در بیانیه‌ی کاندیداتوری خود نوشت که مستقل از جریان‌ها می‌آید و برای همین تحلیل پایگاه سیاسی رأی دهندگان به او محل بحث است. روزنامه اعتماد ضمن بازتاب سخنان رئیسی پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری درباره‌ی دلیل مستقل وارد شدن پرسیده که او گفته«خودم را منحصر به مجموعه‌ای خاص، عنوانی خاص، و جریانی سیاسی خاص نمی‌بینم و بنده به‌عنوان یک طلبه از مردم، با مردم و در مردم خواهم بود».

پیش بینی میزان رأی روحانی در انتخابات و وضعیت رقبای او یکی از موضوعات مهم در روزنامه‌ها است. عبدالله ناصری مصاحبه‌ای هم با اعتماد دارد و چگونگی مواجهه روحانی با رقبا را در مناظرات انتخاباتی تحلیل کرده است. این فعال سیاسی با انتقاد از صداوسیما درباره‌ی بازتاب عملکرد دولت روحانی گفته «آقای روحانی در کارزار انتخاباتی باید صریح صحبت کند. گروه رسانه‌ای دولت در چهار سال گذشته دچار ناهماهنگی و ضعف بود و دستاوردهای دولتمردان به‌خوبی بیان‌نشده است». مصاحبه از این نظر که راه‌حل‌های پیشنهادی ارائه می‌دهد، خوب است.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here