زمان انتشار : ۲۷ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۳:۱۶ | کد خبر : 453802 |

«سیل» و آخرین «نام»های انتخاباتی در تیترها/ نقد دوربین‌به‌دستان در دو روزنامه

شفقنا رسانه سیل در چند شهر و روستای استان آذربایجان شرقی و چند استان دیگر و ثبت نام آخر وقت چند چهره شناخته شده از هر دو جناح، موضوعات اصلی روزنامه‌های امروز بودند.

هفت صبح مثل اغلب اوقات که از مجرای شبکه‌های اجتماعی، رویدادها را می‌بیند و بازتاب می‌دهد، این بار هم در پوشش خبر سیل آذربایجان، تیتر و توضیحات خود را با محوریت ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی کار کرد. تیتر هماهنگی برای آن انتخاب شد:«شوکه‌کننده مستقیم از آذربایجان» و تصاویری تکان‌دهنده و مستند، هرچند باکیفیت پایین را کار کرد که مخاطب را بی‌واسطه‌تر در جریان خبر قرار می‌دهد. در چنین موقعیت‌هایی انتخاب میان تصاویری با کیفیت پایین اما دقیق از یک حادثه، و تصاویر پس از حادثه اما با کیفیت دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای، یکی از دوراهی‌های رسانه‌ها است.


در این میان، صبح نو یکی از بهترین عکس‌ها از نظر فنی اما عکسی متوسط از نظر بازتاب وضعیت دردناک ساکنان عجب‌شیر و ‌آذرشهر را انتخاب کرد. کودکی به تماشای آب خروشان ایستاده است اما هم هیچ نشانی از آن سیل و آثارش بر زندگی مردم دیده نمی‌شود. با وجود کیفیت، کادر و ‌سوژه متفاوت، روزنامه تقریبا روی عکس را با تیترها و زیرتیترها پوشاند درحالی که می‌توانست تیتر و ‌لید را در کنار عکس قرار دهد تا تصویر هم این گونه کارکرد خود را از دست ندهد.

همشهری، اما تیتری دو بخشی انتخاب کرد که براساس لید، تا حدی کنایه هم در خود داشت:«سیل آمد، تماشاگران را برد». جدا از این که ابراز تأسفی در واژه‌های این تیتر دیده نمی‌شود، در لید توضیح داده شده که سیل، علاوه بر ساکنان شهرها و روستاها، مردمی که برای تماشای سیل در کنار رودخانه ایستاده بودند را هم با خود برد. این نکته البته موضوع مهمی است اما می‌توانست در مطلبی دیگر به جز مطلب اصلی سیل مطرح شود تا به جای وجه کنایی،‌ وجه روشنگرانه پیدا کند.

شهروند هم انتخابی مشابه همشهری داشت اگر چه تیتر کوتاه‌تری انتخاب کرد. اما این پرسش مطرح است که آیا یک روز پس از حادثه و تیتر مطلب اصلی باید این گونه باشد؟ یا روزنامه می‌توانست در مطلب دیگری در همان صفحه اول، گزارش یا گفت‌وگوی ویژه‌ای در این زمینه داشته باشد و مطلب اصلی درباره‌ی آخرین اطلاعات و تحلیل چرایی آسیب‌های دیگر این سیل بنویسد.


در نقطه مقابل، روزنامه‌های ایران و‌ وطن امروز بودند که عکس‌هایی مشابه از سوگواری مردم در آذربایجان را کار کردند. تیتر روزنامه ایران، چندان تناسبی با فضای عکس نداشت و‌ بسیار رسمی‌ و‌ خبری، از «بسیج امکانات برای امدادرسانی به سیل زدگان آذربایجان» نوشت. بهتر بود تیتر اصلی، ادبیاتی همدلانه داشت و اطلاع‌رسانی درباره عملیات امدادرسانی، با اطلاعاتی جزئی‌تر، در زیرتیتر قرار می‌گرفت. در حالی که زیرتیتر اول و تیتر هم تقریبا همپوشانی دارند و یکی می‌توانست به نفع دیگری حذف شود. همچنین رنگ زیرتیترها در شلوغی عکس مانع از خواندن راحت کلمات می‌شود. زیرتیتر وطن امروز هم به همین دلیل سخت خوانده می‌شود.

کاندیداهای دقیقه ۹۰ هم از اصولگرایان و هم اصلاح‌طلبان، روز گذشته در وزارت کشور حاضر شدند و امروز، به صفحه یک روزنامه‌ها آمدند. روزنامه جوان، مانند روزهای گذشته، اگرچه به نقد روحانی پرداخته اما به خاطر منع روزنامه‌های وابسته به نهادها یا بودجه‌های عمومی نمی‌تواند از هیچ گزینه‌ای حمایت کند. امروز هم مثل روز گذشته دو چهره از اصلاح‌طلبان و دو چهره از اصولگرایان را کار کرد و تیترهایی بدون موضع را برای هرکدام انتخاب کرد؛ قالیباف، حاجی بابایی، هاشمی و جهانگیری.

وقایع اتفاقیه در یکی از تیترهای فرعی‌اش به مناسبت سالروز تولد چارلی چاپلین و درباره بررسی تاثیرات او بر سینما، انتخاب بسیار ضعیفی داشت:«عقاید یک دلقک». استفاده از نام یک کتاب در تیتر، کاری نسبتا معمول است اما به کارگیری لفظ دلقک برای چارلی چاپلین، هم به لحاظ تحت اللفظی و هم به لحاظ استعاری، نادرست است. پیش از این هم چنین تعبیری در یک ترانه ایرانی به کار رفته بود که در آن زمان انتقادهای بسیاری برانگیخت.


یکی از ضعیف‌ترین عکس‌ها هم در روزنامه سیاست روز کار شد. اگرچه عکس مربوط به گفت‌وگوی اختصاصی روزنامه با سیدرضا اکرمی است و می‌بایست حرفه‌ای‌تر و دقیق‌تر انتخاب شود اما عکسی کار شد پر از عناصر اضافه از جمله پارچ آب، تلفن و‌ چند جعبه و‌ کتاب بی‌ربط. باوجود پس‌زمینه مناسبی از پنجره و چند گلدان کوچک، روزنامه می‌توانست عکس پرتره قابل قبولی از مصاحبه‌شونده کار کند.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here