زمان انتشار : ۲۷ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۷:۰۹ | کد خبر : 453797 |

دفاع و حمله انتخاباتی، محور صفحه‌های سیاسی ‌

شفقنا رسانه- دیروز آخرین مهلت ثبت‌نام ریاست جمهوری بود. روزنامه‌ها امروز در صفحات سیاسی خود به سخنان  نامزدهای انتخاباتی، و اسامی ثبت‌نام کنندگان پرداختند.

روزنامه‌های قدس، شرق، وطن امروز و جوان در گزارشی به سخنان دیروز محمد هاشمی رفسنجانی، اسحاق جهانگیری، محمدباقر قالیباف، حمیدرضا حاجی‌بابایی و مهرداد بذرپاش اشاره کردند. اگرچه محمد هاشمی رفسنجانی در سخنان خود گفته بود مستقل است و کاندیدای پوششی نیست، با این حال روزنامه قدس در گزارش خود حضور او را «پوشش نامحسوس» می‌خواند. موضوع بعدی ثبت‌نام نکردن مهرداد بذرپاش است. بعضی رسانه‌ها ادعا کرده‌اند، او به دلیل دیر رسیدن نتوانست در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کند ولی با این حال روزنامه وطن‌امروز معتقد است او به نفع نیروهای انقلابی انصراف داده است.

ثبت‌نام اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در دقایق پایانی و پاسخ او به سؤالات خبرنگاران از مطالب روزنامه‌های ایران و اعتماد بود. جهانگیری هدف خود از ثبت‌نام در انتخابات را دفاع از کارنامه دولت روحانی و پیروزی او می‌داند و می‌گوید: «می‌خواهم برای مردم باز کنم که اوضاع کشور چه بود و چه شد».

روزنامه ایران در ستون «تلنگر» تیتروار بخش‌هایی از قطعنامه‌های علیه ایران را در دولت نهم و دهم آورده و بعد واکنش‌های رئیس دولت را هم به همان صورت آورده است. مطلب بعدی درباره درخواست حزب پایداری از محمود احمدی‌نژاد برای انصراف از کاندیداتوری است که اگرچه پیش از این حامی سرسخت او تلقی می‌شدند اما حال نامزدی او را سیاسی کاری، التهاب‌آفرین و تفرقه‌افکن دانسته‌اند. گزارش «صف طولانی اصولگرایان برای ورود به پاستور » با محور آنچه  عدم هماهنگی و تشتت داخلی «جمنا» خوانده شده، به اظهارات دیروز قالیباف و پایگاه رأی رئیسی پرداخته است. همچنین سید حسین موسویان در گفت‌وگو با روزنامه درباره دولت روحانی و دستاورد برجام گفته «برجام مانع سقوط آزاد اقتصاد ایران شد».

حسین مرعشی در گفت‌وگو با اعتماد درباره‌ی دلایل کاندیدا شدن جهانگیری و جزئیات جلسه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با حسن روحانی مهم‌ترین دلیل انتخاب کاندیدای پوششی را «استفاده از فرصت انتخابات برای معرفی ظرفیت‌های اصلاح‌طلبان و شخصیت‌هایی می‌داند که می‌توانند در طراز اول ریاست جمهوری ایران باشند». روزنامه در صفحه احزاب هم گفت‌وگویی با غلامحسین کرباسچی در این زمینه دارد. در صفحه سیاست‌نامه هم در بخشی از مطلب «دوئل رانت و سیاست» درباره‌ی تغییرات فکری اصلاح‌طلبان در رقابت‌های انتخاباتی نوشته: « …نشستن اصلاح‌طلبان بر کنار گود سیاست و نظاره‌گری رقابت کم‌رمق اصولگرایان با اصولگرایان در انتخابات‌های مجالس هفتم، هشتم و نهم آنها را به درکی از سیاست نایل کرده که نه بلندپروازی‌های سال‌های اول اصلاحات را در سر دارند و نه تجربه انتخابات سال ٨٨ را چندان قرین به توفیق می‌بینند. آنها نه تحریم انتخابات را راه‌حل مسائل خود می‌دانند و نه لحظه‌ای دریغ کردن حمایت خود از دولت روحانی را به مصلحت اصلاحات می‌دانند. زندگی سیاسی در شرایط سخت اصلاح‌طلبان را به تیمی چابک و فرز بدل کرده که از هر روزنه‌ای می‌تواند اهداف و برنامه‌های خود را پیگیری کند و برای هر محدودیت جدید و قدیمی با اتکا به ذهن خلاق خود راه‌حلی پیدا می‌کند تا صحنه را ترک و بازی را واگذار نکند…»

شرق هم یادداشتی از عبدالله ناصری، فعال سیاسی با عنوان «پازل انتخابات ۹۶» دارد. این فعال سیاسی ماهیت انتخابات را دوقطبی می‌داند و معتقد است ثبت‌نام گسترده نامزدها نباید این تصور را به وجود بیاورد که فضا از حالت دوقطبی خارج‌شده است. چون به‌طور سنتی بر روی پیشانی هر کدام از نامزدها نوشته‌شده متعلق به اردوگاه جریان چپ یا راست بعد از انقلاب هستند. این روزنامه در گزارشی به معرفی اسحاق جهانگیری، جزئیاتی از اقدامات، گذشته او و نیز دلایل ثبت‌نامش برای ریاست جمهوری می‌پردازد. اخبار شوراها هم در این ایام مسئله مهمی است و علی شکوری‌راد، دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی درباره فهرست شوراهای شهر و روستا و لزوم ممانعت اصلاح‌طلبان از تعدد فهرست‌های انتخاباتی سخن می‌گوید. فرزانه نیکوبرش، مشاور سابق سازمان تبلیغات اسلامی در امور زنان هم با ضرورت توجه به داشتن نگاه تخصصی، معتقد است زنانی که قصد کاندیداتوری در انتخابات شورای شهر و روستا دارند، باید برنامه داشته باشند و نیازها و مشکلات منطقه را بشناسند.

گزارشی از لیست کاندیداهای اصولگرا از دیگر مطالب این روزنامه است که تحلیل کرده این افراد قرار نیست با هم مناظره کنند، بلکه می‌خواهند با هم علیه روحانی سخن بگویند. نویسنده ادعا می‌کند علاوه بر این استراتژی، عدم توانایی اصولگرایان در رسیدن به یک نامزد واحد، یکی دیگر از دلایل حضور کاندیداهای متعدد این جناح است.

روزنامه جوان هم در مطلبی با تیتر «پایان تاریخ‌مصرف شعارهای ۹۲» تبلیغات و شعارهای انتخاباتی حسن روحانی در سال ۹۲ را دسته‌بندی کرده و ادعا کرده: «حسن روحانی همان وعده‌های چهار سال پیش را هم دارد تکذیب می‌کند و می‌گوید من نگفتم! آیا ضمانتی هست که چهار سال دیگر هم باز وقتی از حرف‌های امروزش سؤال شد، نگوید که من نگفتم؟»  روزنامه همچنین در یادداشتی در تحلیل پیام‌های حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور درباره‌ی «آزادی»، «امنیت»، «آرامش» و «پیشرفت» به عنوان چهار ستون گفتمان روحانی در انتخابات ۹۶ مدعی شده است: «دال‌های این گفتمان هیچ‌گونه تناسبی با صحنه واقعیت‌های کشور ندارد». انتقاد از افتتاح طرح‌های دولت یکی دیگر از مطالب روزنامه جوان است که آن را تبلیغ زودهنگام انتخاباتی خوانده است.

صبح نو، روزنامه‌ نزدیک به محمدباقر قالیباف در گزارشی با انتقاد از دولت روحانی، اقدامات اخیر او در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان، افزایش یارانه نقدی گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه و … را جزو رفتارهای پوپولیستی و حرکتی انتخاباتی می‌داند. یادداشت محسن ردادی، استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در صبح نو با عنوان «سر آشتی روحانی با مردم محروم در روزهای آخر» از مطالبی است که به انتقاد از دولت روحانی می‌پردازد و اقدام‌های اخیر او در توجه به طبقه مستضعف جامعه را تحت تأثیر توصیه‌های اطرافیان و مشاوران در زمینه‌ی جلب رضایت مردم می‌داند.

«بفرمایید تبلیغات رایگان!» گزارش دیگری از صبح نو است که با اشاره به انتقادات روحانی از عملکرد صداوسیما، این رسانه را تریبون روحانی و وزیرانش دانسته است. این روزنامه همچنین با اشاره به تیتر دیروز روزنامه ایران و نیز مطالب سالنامه آن ادعا می‌کند تبلیغات انتخاباتی دولت یازدهم چند ماه زودتر از موعد مقرر کلید خورده است. یادداشت مهدی فضائلی با تیتر «از دوقطبی نمایی تا دوقطبی سازی» و مطلب دیگری درباره انصراف سعید جلیلی از دیگر تحلیل‌های این روزنامه است که تحلیل شده اگرچه جلیلی در انتخابات حضور پیدا نکرده است ولی با این حال باید «نخ تسبیح نیروهای انقلابی باشد».

محمدباقر ذوالقدر، رئیس ستاد جمنا در روزنامه وطن امروز با انتقاد از دولت ادعا کرده حل نشدن مشکلات کشور، تهدیدی علیه نظام است. عبدالمطهر محمدخانی، کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتش در روزنامه قدس با انتقاد از عملکرد دولت روحانی دلیل حضور گسترده مردم در ثبت‌نام‌ها را اعتراض به عملکرد دولت می‌داند.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here