زمان انتشار : ۲۸ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۲:۲۸ | کد خبر : 453790 |

نگاه متفاوت روزنامه‌ها به «پارس جنوبی»/ تیترهای حاشیه‌ای برای «ترکیه»

شفقنا رسانه یکی از برگ‌های آخر حسن روحانی برای انتخابات، افتتاح ۶ فاز جدید در پارس جنوبی بود که در  روزنامه‌های همراه و حتی ‌منتقد، بازتاب داشت. اما موضوع بسیار مهم دیگری که در همسایگی ایران رخ داد و تا سال‌ها، تاثیرش را بر ایران خواهد گذاشت، رای مثبت به رفراندوم اردوغان برای اصلاح قانون اساسی بود که متاسفانه در روزنامه‌های ایرانی چندان به آن پرداخته نشد.

روزنامه‌های اصولگرا، از جمله کیهان و‌ صبح نو، افتتاح ۶ فاز جدید پارس جنوبی را بایکوت نکردند بلکه تلاش کردند آن را متفاوت بازنمایی کنند؛ هر دو، با واژه‌هایی مشابه، از «عکس یادگاری با پروژه‌های دیگران» نوشتند. کیهان در زیرتیتر آورد که ۹۰ درصد پیشرفت این پروژه‌ها مربوط به پیش از سال ۹۲ است و صبح نو، در گزارش خود به این پرداخته که «سهم دولت یازدهم در اتمام طرح‌های پتروشیمی چقدر است».

در میان عکس‌های یک از مراسم افتتاح ۶ فاز پارس جنوبی در روزنامه‌ها تقریبا عکس متفاوت و خاصی کار نشد. عکس وقایع اتفاقیه تصویری رسمی از مراسم افتتاح است و عکس اعتماد، با محتوایی مشابه از فاصله‌ای نسبتا دور. روزنامه‌ها می‌توانستند به جای تأکید بر افراد بر اهمیت پروژه تأکید و عکسی را انتخاب کنند که نمایی از موضوع باشد تا مخاطب بهتر بتواند با تیتری مثل «روز افتخار ایرانیان» ارتباط برقرار کند. همچنین بهتر بود تیترها، روی عکس کار نشود و روزنامه‌ها برای نقل قول‌ها، جای خوبی تدارک ببینند. تیترها اما اغلب از واژه‌ها و مفاهیم یکسانی استفاده کرده ‌بودند؛ این که برداشت ایران از میدان مشترک بالاخره پس از بیست سال به قطر رسید و همین موضوع، این روز را تاریخی کرده است. تیتر وقایع اتفاقیه خوب نیست و «قطر را گرفتیم» کلماتی عامیانه دارد و برای تیتر نامفهوم و نامناسب است.

روزنامه ایران هم عکس خوبی انتخاب نکرد و تیتر «بزرگترین افتتاح تاریخ ایران» بعد تبلیغاتی پررنگی دارد. پروژه‌ای که جناح مقابل روزنامه نتوانسته است خبر آن را نادیده بگیرد، قطعا این ظرفیت را دارد که پرداخت بهتری داشته باشد. عکسی متمرکز بر موضوع و مجموعه‌ای از تیتر و روتیتر که بعد آگاهی رسانی آن غالب باشد.

یکی از خلاق‌ترین تیترهای امروز را روزنامه وطن امروز کار کرد که در یک عبارت ریاضی ساده، فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان را نشان داد و این که سهم تمام فرهنگیان کمتر از ۳۱ نفر است؛ افرادی که به نقل از اژه‌ای در روتیتر، ۸۳۰۰ میلیارد دلار از معوقات بانک سرمایه به آن‌ها مربوط می‌شود.

روزنامه آفتاب یزد، به سراغ رسانه‌های اصولگرا رفت تا میزان محبوبیت یا جدیت ابراهیم رئیسی برای آن‌ها را بسنجد. تیتر، بسیار صریح نتیجه گرفته اصولگرایان هم رئیسی را جدی نگرفته‌اند و ادعا کرده به جای آن، ترجیح داده‌اند همچنان رویه انتقاد به دولت را در پیش بگیرند. زیرتیترها هم نظر تحلیلگران درباره این فرضیه است؛ آنچه اختلافات درونی و کاندیدای اصلی نبودن رئیسی خوانده شده است.

آرمان امروز، با انتخاب دو تیتر، به خوبی توانست مفهوم موردنظر خود را منتقل کند. نقل قولی از محبیان، تحلیلگر نزدیک به اصولگرایان میانه‌رو که معتقد است همه در این انتخابات برای حمله به روحانی آمده‌اند، و سوی دیگر صفحه، نقل قول از حسین مرعشی که حضور کاندیدای پوششی را آخرین خواسته آیت الله هاشمی نامیده است. در حالی که برخی از طرفداران دولت، حضور جهانگیری و هاشمی را در انتخابات نقد کرده‌اند، روزنامه تلاش کرده است علت آن را به روشنی توضیح دهد. تیتر و عکس انتخابی روزنامه برای پروژه پارس جنوبی یکی از ضعیف‌ترین انتخاب‌ها است: «رستگاری در پارس جنوبی» روزنامه قصد داشته چه معنایی را به مخاطب منتقل کند؟

قانون و همشهری از معدود روزنامه‌هایی بودند که به رای‌آوری اصلاحات قانون اساسی ترکیه از جمله تغییر نظام پارلمانی به ریاستی و در نتیجه افزایش اختیارات ریاست‌جمهوری در این کشور پرداختند.قانون به درستی، عکس اصلی خود را به حضور هواداران و مخالفان اردوغان در خیابان اختصاص داد و به صراحت از «آری به دیکتاتوری» نوشت. همشهری اما تیتری واقع‌بینانه‌تر کار کرد و برد اردوغان را شکننده نامید و استنادش را هم در زیرتیتر آورد؛ در این رفراندوم، رأی موافقان ۵۱ درصد و مخالفان نزدیک به ۴۹ درصد بود.

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here