زمان انتشار : ۲۸ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۷:۲۰ | کد خبر : 453789 |

تاکتیک‌های چهره‌های انتخاباتی محور صفحه‌های سیاسی

شفقنا رسانه روزنامه‌ها امروز در صفحات خود به تحلیل چگونگی فضای انتخاباتی پرداخته‌اند. هر کدام با توجه به  رویکرد خود از گزینه‌ها و افراد تأثیرگذار بر انتخابات نام برده‌اند. بعد از تمام شدن ثبت‌نام کاندیداها در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، خبرهای مربوط به تائید یا رد صلاحیت‌ها  مورد توجه قرار می‌گیرد. روزنامه‌های ایران، شرق، اعتماد، جوان و قدس در صفحات سیاسی خود نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه را کار کردند و باز بودن پرونده‌ی بقائی یکی از تیترهای مهم این مطلب بود. معاون اول دستگاه قضا درباره‌ی تأثیر پرونده قضایی افراد در تائید صلاحیت آن‌ها گفته «الزاما این‌گونه نیست که هر کس پرونده دارد، حتما رد صلاحیت می‌شود و هر کس پرونده نداشته باشد، تائید صلاحیت می‌شود.»

پیش‌بینی فضای انتخابات، چندقطبی شدن آن‌ها، و جای خالی شخصیت‌هایی چون هاشمی رفسنجانی این روزها سوژه بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب است. روزنامه ایران در گفت‌وگویی با فائزه هاشمی به ارزیابی  فضای انتخاباتی پرداخته است. هاشمی تعدد کاندیداهای اصلاح‌طلب را استراتژی خوب می‌داند و اعتقاد دارد همین تعدد به روحانی کمک بزرگی می‌کند. او درباره‌ی نامزد شدن دوباره احمدی‌نژاد گفته «کاش قدری به هشدارهای آقای هاشمی[توجه می‌کردند] که واقع‌بینانه بودن آن‌ها، روزبه‌روز خود را بیشتر نشان می‌دهد و به منافع ملی و حقوق مردم توجه می‌کردند و از منافع شخصی و گروهی خود یک مقدار کوتاه می‌آمدند.»

تحلیل اهداف چهره‌های انتخاباتی

بعد از ثبت‌نام احمدی‌نژاد «سه‌قطبی شدن» و «سه‌ضلعی شدن» فضای انتخاباتی به تحلیل‌های سیاسی کارشناسان افزوده ‌شده است. روزنامه اعتماد در گفت‌وگو با فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا به این موضوع  پرداخته که به فرض تائید صلاحیت احمدی‌نژاد، صحنه انتخابات چه شکلی خواهد بود و بازیگران اصلی انتخابات چه کسانی خواهند بود. جهانبخش خانجانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب روحانی را پیروز میدان می‌داند و درباره‌ی حضور احمدی‌نژاد گفته «او شانسی برای پیروزی ندارد چون بخش‌های زیادی از نظام به احمدی‌نژاد اعتماد نمی‌کنند» همچنین امیررضا واعظ آشتیانی فعال سیاسی اصول‌گرا رقابت اصلی انتخابات را بین روحانی و رئیسی می‌داند. این فعال سیاسی حضور احمدی‌نژاد را به ضرر رییسی ارزیابی کرده است:« اگر احمدی‌نژاد وارد عرصه شود رأی اصول‌گرایی شکسته می‌شود و به‌نوعی آمدن او کمک به روحانی است.» این گفت‌وگوها چون باعث شده تضارب آرا از سوی جناح‌های مختلف صورت بگیرد، خواندنی و خوب است. همچنین چون تعداد افراد مصاحبه‌شونده زیاد ولی پاسخ‌ها کوتاه و واضح است تحلیل خوبی به مخاطب از اوضاع سیاسی و چهره‌های ثبت‌نام شده‌ می‌دهد.

محمدرضا تاجیک در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق هم شرایط انتخابات را تحلیل کرده و توضیح داده «گروه روحانی باید از ظرفیت‌های اصلاح‌طلبی و نشاطی که در جریان اصلاح‌طلبی است، به‌صورت واقعی و حقیقی و نه ابزاری نهایت بهره را ببرد. به‌هرحال جریان اصلاح‌طلبی یک جریان بانشاط و خلاق جامعه ماست و عملا به صورت تجربی نشان داده که در آستانه انتخابات می‌تواند کاملا انشای نو بنویسد و می‌تواند دفتر جامعه را ورق بزند و دیگران را با شگفتی مواجه کند. این بستگی دارد به اینکه آقای روحانی و تیمش چقدر در این زمینه‌ها فعال می‌شوند که ما امیدواریم این زمینه‌ها عملیاتی شود. » تاجیک آمدن رئیسی و احمدی‌نژاد را برای انتخابات به فال نیک گرفته است: «تازه بازی انتخابات دارد قشنگ می‌شود؛ یعنی از سادگی درآمده و پیچیده می‌شود» و فرضیه‌هایی برای تحلیل عملکرد این افراد در انتخابات ارائه می‌دهد.

ثبت‌نام قالیباف در ساعات پایانی هم حاشیه‌های زیادی را در رسانه به همراه داشت؛ وعده‌های انتخاباتی و عملکرد او در شهرداری مورد انتقاد رسانه‌ها قرار گرفت. آفتاب یزد یادداشتی از محمد فاضلی منتشر کرد که در آن با استناد به اعداد و فرمول‌ها، وعده‌های شهردار تهران را مبنی بر دو برابر کردن درآمد کشور و ایجاد ۵ میلیون شغل را غیرممکن و غیرمعقول دانسته است.  این روزنامه در تحلیلی دیگر به سکوت روزنامه‌های اصول‌گرا نسبت به کاندیدا شدن رئیسی پرداخته است. نگارنده ادعا می‌کند اصولگرایان رئیسی را جدی نگرفته‌اند و به‌جای استقبال از کاندیدای خود به تضعیف دولت روحانی دست‌زده‌اند. در این ‌ارتباط محمد کیانوش‌راد، عضو حزب اتحاد ملت گفته«این رسانه‌های می‌خواهند نمایش رعایت قانون دهند و بگویند که ما تبلیغات زودتر از موعد نمی‌کنیم» احمد شیرزاد نماینده مجلس ششم هم گفته«رئیسی کاندیدای همه اصول‌گرایان نیست. ابراهیم رئیسی فرد خبرساز و جریان آفرین در صحنه سیاسی نبوده که بتواند شور و هیجانی ایجاد کند.»

تأکید بر اهمیت شفافیت مالی نامزدها

با تمام شدن ثبت‌نام نامزدهای ریاست جمهوری حاشیه‌هایی چون ورود افراد غیرسیاسی به این صحنه و وعده‌های آن‌ها همچنان موردتوجه برخی از روزنامه‌هاست. روزنامه جوان در گزارشی این سوژه را با سلامت روانی افراد شروع می‌کند و بدون هیچ استناد علمی، حضور صدها نفر در وزارت کشور را که فاقد صلاحیت قانونی هستند، با آمار ۲۴۴ درصدی اختلالات روانی در جامعه بی‌ارتباط نمی‌داند. اگرچه بهمن بهمنی، روان‌شناس در این گزارش این فرضیه را رد کرده:«نمی‌توان حضور انبوه برخی افراد را به سلامت روان جامعه مرتبط دانست.» اما تیتر گزارش به نوعی فرضیه‌ی گزارشگر را تأیید کرده است:«نامزدهای ریاست جمهوری باید آزمون روان‌کاوی شوند» این که حضور افراد عادی مورد توجه قرار بگیرد و هشداری باشد برای نهادهای مرتبط برای اصلاح قانون، خوب است  ولی این گزارش سلامت روانی افراد را هدف گرفته است که اشتباه است. نبایداجازه داد تحلیل‌های غیرعلمی در رسانه‌ای منتشر شود که می‌تواند برای جامعه مخاطب خود خوراک فکری بهتر و دقیق‌تری تولید کند. در پایان گزارش، اما در یک تناقض، حضور این تعداد را نوعی رشد در سواد سیاسی جامعه ارزیابی کرده که با تیتر و فرضیه‌های گزارش چندان همخوان نیست.

روزنامه جوان همچنین در مطلبی به شفافیت مالی نامزدها پرداخته که موضوع بسیار مهمی است. نگارنده به تلاش‌های وزیر کشور در تابستان ۱۳۹۴ اشاره کرده که برای برخورد با تخلفات مالی موسوم به «پول‌های کثیف» لایحه‌ای تقدیم مجلس شد اما رأی نیاورد. در این گزارش به ابلاغیه رهبری در خصوص سیاست‌های کلی انتخابات هم اشاره شده است که بر حدود و نوع هزینه‌ها و شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان تأکید کرده‌اند. نویسنده در پایان با مقایسه این وضعیت با کشورهای دیگر برای نظارت بر رفتارهای تبلیغاتی و نقش نهادهای نظارتی نوشته «کاندیداها خود هزینه انتخاباتی ستادها را به صورت شفاف اعلام کنند.»

تحلیل و گزارش‌های مختلف از اقدامات دولت و ارزیابی آن‌ها، می‌تواند موجبات شناخت و تصمیم‌گیری برای رأی دادن را بیشتر فراهم کند. روزنامه صبح نو گفت‌وگویی با محمدرضا راه چمنی، رئیس شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب انجام داده و او درباره‌ی جایگاه اجتماعی دولت گفته«دولت مثبت عمل کرده است با توجه به مشکلاتی که از دولت‌های گذشته به ارث رسیده، دولت آقای روحانی میراث‌دار بدهی‌های دولت گذشته است» با توجه به این که این روزها بیشتر از اختلاف و نرسیدن به یک اجماع، در جناح اصول‌گراها صحبت می‌شود، روزنامه صبح نو تأکید خاصی بر حضور و عدم حضور کاندیدای پوششی دارد. این روزنامه در گفت‌وگو با شهاب‌الدین طباطبایی به ارزیابی حضور جهانگیری می‌پردازد که این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفته«بهتر است نام این حرکت را کاندیدای حمایتی بگذاریم» او با تأکید بر رقابتی نبودن جهانگیری و روحانی گفته«طرح کاندیداتوری آقایان روحانی و جهانگیری محصول عقلانیت و تجربه است»

این نشریه نزدیک به قالیباف در یادداشتی از سید علی سیدی درباره‌ی بازتاب‌های ثبت‌نام قالیباف در ساعات پایانی نوشته و تحلیل کرده: «دستپاچگی جریان مقابل از ثبت‌نام محمدباقر قالیباف به‌خوبی در رسانه‌هایشان به چشم می‌آید»

روزنامه کیهان هم در گزارشی به تحلیل  نامزد پوششی  پرداخته است. در این گزارش، نویسنده با استناد به دیدگاه‌های اصلاح‌طلبانی مثل کواکبیان و منصوری درباره‌ی نامزد «پوششی» و «ضربه‌گیر» ادعا می‌کند «نهایت سیاست ورزی اصلاح‌طلبان در عرصه انتخابات ریاست جمهوری، معرفی کاندیدا برای ضربه‌گیری است».

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here