زمان انتشار : ۲۹ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۴:۳۰ | کد خبر : 453784 |

تیترهایی از «ماتم آذربایجان» تا «انتخابات شوراها»

شفقنا رسانه- ترکیه آرام آرام به یکی از موضوعات اصلی روزنامه‌ها تبدیل می‌شود و در کنار انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها قرار می‌گیرد.

در حالی که انتخابات ریاست جمهوری باعث شد انتخابات شورای شهر تا حدی در سایه قرارگیرد، امروز روزنامه‌های شهروند و اعتماد، از معدود روزنامه‌هایی است که به شورای شهر هم پرداختند. مصاحبه با حافظی، یکی از اعضای شورای شهر که با نقدهایش به شهرداری رسانه‌ای شد، با فونتی بزرگ به تیتر اصلی تبدیل شد. با این حال آخرین زیرتیتر و تیتر، هردو ادعای او را تنها با واژه‌های متفاوتی بیان می‌کنند؛ این که «مدیریت تهران در دست ثروتمندان نوکیسه» است. بنابراین بهتر بود زیرتیتر دیگری انتخاب می‌شد. شهروند یکی از بهترین عکس‌ها را نیز در پوشش مراسم سوگواری خانواده‌های عجب‌شیر و ‌آذرشهر کار کرد و با تیتری کوتاه هم آن را کامل کرد:«در ماتم سیل».

اعتماد هم در گزارش و گفت‌وگوی خود، به خیز اصلاح‌طلبان برای شوراها و فیلتر کاندیداهای لیست اصلاح‌طلبان بیش از پیش و برای اجتناب از تکرار مشکلات گذشته پرداخت. تیتر اگرچه از واژه‌های نامه اصلاح‌طلبان به محمدرضا عارف به کارگرفته شده، اما شاید بهتر بود تیتری استنباطی انتخاب می‌شد چراکه این واژه‌ها کمی شعاری به نظر می‌رسند:«پاک‌دستان در فهرست شورا» اما زیرتیتر به مخاطب وعده می‌دهد که می‌تواند در گفت‌وگو با یکی از اعضای شورای عالی اصلاح طلبان در متن گزارش، درباره میثاق‌نامه اخلاقی و شاخص‌های انتخاب افراد بخواند.

روزنامه‌های کمی به سوگواری مردم سیل‌زده آذربایجان پرداختند. عکس روزنامه ایران می‌توانست به سوژه‌ها نزدیک‌تر شود و فضای غیررسمی‌تری داشته باشد تا مخاطب با آن بهتر ارتباط برقرار کند. تیتر مطلب روی صورت صف اول قرار گرفته است که درست نیست. روزنامه بخشی از تمرکز صفحه اصلی را با رویکردی دفاعی به پاسخگویی دربرابر انتقادها اختصاص داده است. روزنامه در تیتر‌های فرعی این مطلب نوشته است تخریب‌ها، قبل از دولت به نظام ضربه می‌زند و در تیترهای فرعی هم با همین رویکرد، نقدها را «ضدملی» خواند. روزنامه می‌توانست یکی از موضوعات را انتخاب کند و در صفحه اول بیشتر توضیح دهد و به جای تیترهای انکاری، تیترهای توضیحی بنویسد تا دلایل خود را برای آنچه اشتباه می‌داند، بهتر تشریح کند.

بعضی پیش‌بینی‌ها از کنار نرفتن رئیسی و قالیباف به نفع یکدیگر می‌گویند و روزنامه بهار بر مبنای آن، تحلیل کرده است که هر دو کاندیدا، «آمده‌اند که بمانند». کولاژ عکس دو نفر با ژست‌هایی که می‌تواند روایتگر باشد، انتخاب بدی نبود اما در اجرا کمی نقد به آن وارد است. با وجود این که رئیسی عقب‌تر از قالیباف قرار دارد اما باز هم نسبت عکس قالیباف به رئیسی، کمی نامتناسب شده است و البته بخشی از آن، وارد عکس دیگری مربوط به تظاهرات در ترکیه شده، که چندان حرفه‌ای نیست. بهترین کار برای چنین مواردی استفاده از طرح و کارتون است که هم ایده‌ای را انتقال می‌دهد و هم چنین ضعف‌هایی را ندارد. موضوع دیگر، پرداخت دیرهنگام به رفراندوم ترکیه با تیتری بسیار کلی است:«مهم‌ترین تغییر در نظام سیاسی ترکیه». این خبر، مربوط به دور روز پیش از این است و روزنامه آن را با یک روز تاخیر، با تیتر و روتیتری خبری، و در صفحه اول خود کار کرده است.

صبح نو و وقایع اتفاقیه هم به این موضوع پرداختند اما نه به شکلی‌خبری. صبح نو در عکس و‌ گزارش اصلی خود به موضوع ترکیه پرداخت اما با تاکید بر ادامهٔ تظاهرات‌ و اعتراض‌های مخالفان نتیجه‌ی رفراندوم، و با نگاه رو به آینده. وقایع اتفاقیه بیش از دیگر روزنامه‌ها به آیندهٔ این تغییر مهم در نظام سیاسی ترکیه پرداخت و تحلیل دو تحلیلگر درباره آن را هم کار کرد اما تیتری جذاب و‌خوش‌خوان برای آن انتخاب نکرد:«تنش‌های فزاینده در سایه تمامیت‌خواهی اردوغانی».

در انتخاب تیتر و دروازه‌بانی خبر، روزنامه شرق نسبتا خوب کار کرد و دو تیتر جذاب، یکی از محبیان و دیگری مربوط به گزارش خبری خود را کار کرد. تیتر محبیان این بود که « کار به دور دوم بکشد اصولگرایان‌ “پیروزند”» و «رمزگشایی از نقشه اصولگرایان» هم تیتر گزارش روزنامه بود و هر دو، کنجکاوی‌برانگیز هستند و مخاطب را به خواندن صفحات داخلی ترغیب می‌کنند. مطلب بازنشری درباره‌ی نامه‌ی احمد توکلی اما جایگاه خوبی در صفحه ندارد. عکس خوب انتخاب نشده است و مطلبی است که اگر عکس هم نداشت، مشکلی در انتقال آن پیش نمی آمد.

در میان هیاهوی انتخابات، روزنامه قانون در یکی از تیترهای فرعی‌اش به موضوع مهم زیست‌محیطی پرداخت و از وضعیت بحرانی فرونشست زمین در مشهد نوشت که به دلیل استفاده نادرست و ‌بی‌رویه از آب‌های سطحی رخ داده و می‌تواند ناامنی‌های جدی اجتماعی ایجاد کند.‌ روزنامه علاوه بر این نکات، نقل قول‌هایی از صاحبان مسئولیت و متخصصان هم کار کرده اما به طور کلی، گزارش می‌توانست بلندتر، دقیق‌تر و‌ مفصل‌تر به این موضوع مهم بپردازد و از چند نقل قول و چند ارجاع به شبکه اجتماعی فراتر رود.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here