زمان انتشار : ۲۹ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۶:۲۱ | کد خبر : 453781 |

تحلیل شعارهای انتخاباتی محور صفحه‌های سیاسی

شفقنا رسانه- احمد توکلی در نامه‌ای به شورای نگهبان به بیان دلایلی برای رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد پرداخته است. این نامه و دلایل مطرح‌شده در آن از مطالب مشترک روزنامه‌ها بود. همچنین آمار زیاد ثبت‌نام‌های نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری و بحث درباره لزوم اصلاح قانون ثبت‌نام این روزها موضوع بحث خیلی از فعالان و تحلیلگران سیاسی در روزنامه‌ها است.

علی دارابی از مؤسسان جمعیت ایثارگران با انتشار یادداشتی در کانال تلگرام خود با اشاره به تعداد زیاد کاندیداها، در کنار پیشنهاد اصلاح قانون انتخابات، حرکت به سوی نظام پارلمانی و دو مجلسی را راهبردی‌تر دانسته بود. ابراهیم بهشتی در روزنامه ایران با اشاره به سخنان دارابی، آن را «بهانه‌جویی اصولگرایان برای احیای دوره نخست‌وزیری» دانسته است. نگارنده پیشنهاد اول را عملیاتی‌تر دانسته اما درباره پیشنهاد دوم ادعا کرده است این ایده به دلیل ناکامی اصولگرایان در انتخابات دوره‌های قبل بوده که می‌تواند راهبردی اساسی برای از بین بردن ناکامی‌های مستمرشان باشد. در ادامه روزنامه نظر فعالان و تحلیل‌گران سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب را در این زمینه جویا شده است.

محمدباقر قالیباف یکی از کسانی است که داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده است و شعارهای تبلیغاتی‌اش در روزهای گذشته با واکنش‌هایی همراه شد. روزنامه ایران گفت‌وگویی با نمایندگان مجلس داشته که این وعده‌ها را نجومی و بی‌سرانجام خوانده‌اند. با توجه به این که روزنامه با جناح اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا و نیز اصولگرایان طرفدار جمنا صحبت کرده، در جای خود گزارشی خوب و خواندنی محسوب می‌شود. روزنامه شرق هم در مطلبی به بازار داغ شعارهای تبلیغاتی کاندیداهای ریاست جمهوری پرداخته است.

موضوع گمانه‌زنی درباره‌ی «رد صلاحیت» یا «کناره‌گیری» روحانی بحث‌های مطرح در رسانه‌های اصولگرا بود. به همین دلیل روزنامه شرق در گزارشی با عنوان «رمزگشایی نقشه اصولگرایان» با اشاره به نوشته‌های این رسانه‌ها معتقد است اصولگرایان با چیدن پازل‌هایی در پی تک دوره‌ای کردن دولت روحانی هستند. تحلیل امیر محبیان درباره انتخابات ریاست جمهوری از مطالب این روزنامه بود. محبیان در این مصاحبه گفته: «چندقطبی‌سازی برای اصولگرایان زمانی ارزشمند است که اقطاب متکثر از میان اصلاح‌طلبان و دولتی‌ها باشد نه از میان خودشان. البته مشکل اصولگرایان در مقدمات است؛ یعنی رسیدن به وحدت در انتخابات؛ از این‌رو اگر به دور دوم برسند، احتمال پیروزی آن‌ها زیادتر می‌شود.»

روزنامه جوان هم در مطلبی به چرایی انتخاب جهانگیری به عنوان نامزد پوششی اصلاح‌طلبان پرداخته است. البته روزنامه از او به عنوان نامزد «ضربه‌گیر» یادکرده و ادعا کرده «آمدن جهانگیری برای بالا بردن توان گفتاری در مناظرات در غیاب کارنامه» است. به عقیده نگارنده «با توجه به این که جهانگیری ۴۴ ماه معاون اول رئیس‌جمهور بود از کم‌کاری‌های دولت آگاه و می‌تواند مانع از ورود رقبا به آن حوزه‌ها شود و برای آن توجیهات پوپولیستی بیاورد. از سوی دیگر درجایی که رئیس‌جمهور نتواند آمار و ارقام اقتصادی را مطرح کند، معاون اول وی به خوبی می‌تواند در این حوزه مانور دهد».

روزنامه قدس، هم در گزارشی با اشاره به کاندیداهای اصلاح‌طلب به عنوان کاندیدای مستقل، ادعا می‌کند «اردوگاه اصلاح‌طلبان آشفته است». این روزنامه حضور جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور را دلیلی بر انحصارطلبی روحانی می‌داند و می‌گوید:« رئیس دولت حتی حاضر نشد احزاب و جریان دیگری در انتخابات کنار او قرار گیرند» در ادامه تصمیم شــورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخاب جهانگیری را «نذر روغن ریخته برای امامزاده» می‌داند چون معتقد است اصلاح‌طلبان عملاً چهره‌ای برای معرفی در این عرصه نداشتند. در ادامه‌ی همین مطلب امیرحسین قاضی‌زاده، نماینده‌ی مجلس ادعا می‌کند انتخاب جهانگیری و هاشمی برای این بوده تا اصلاح‌طلبان وادار شوند به روحانی رأی دهند. چون اگر چهره‌ای مثل پزشــکیان یا مطهری نامزد می‌شد، اصلاح‌طلبان قطعاً رأیشان روحانی نبود.

غلامعلی دهقان، عضوشورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه در گفت‌وگو با صبح نو به بیان رویکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات پرداخته است. به عقیده این فعال سیاسی، آرایش سیاسی اصولگرایان باعث شد تا جهانگیری وارد کارزار انتخابات شود. او با اشاره به انتخابات سال ۹۲ و کناره‌گیری عارف به نفع روحانی معتقد است کاندیداهای اصلاح‌طلب هم اگر بدانند با انصراف آن‌ها روحانی در مرحله اول رأی می‌آورد، انصراف می‌دهند.

روزنامه صبح نو که گفته می‌شود نزدیک به قالیباف است، در گزارشی به وعده‌های دولت روحانی انتقاد کرد و آن‌ها را «وعده‌های بر زمین نشسته» دانست. این روزنامه همچنین در یادداشتی به وعده رایگان شدن قبض برق بهمن‌ماه خوزستانی‌ها از جانب دولت پرداخته و ادعا کرده: « دولتِ وعده‌ها تاکنون این موضوع را به برق خوزستان ابلاغ نکرده و ظاهراً باید قبض برق بهمن‌ماه را هم در کنار بسیاری از وعده‌های عملی نشده آقای روحانی، به سینه دیوار کوبید یا شاید هم مانند وعده صدروزه، این دفعه هم همه چیز را از خاطر برده‌اند». روزنامه کیهان هم در مطلبی به بازتاب بخشی از سخنان ابراهیم رئیسی پرداخته و نوشته است:«رقیب فرد خاصی در انتخابات نیســت و رقیب وی بیکاری، ناکارآمــدی، فقر و حجم بالای کارهای انجام‌نشده در کشور است».

سیاست‌نامه اعتماد گفت‌وگویی با احمد نقیب زاده درباره‌ی درک سیاسی داشته که در بخشی از آن پرسیده آیا توفیق یک جریان سیاسی می‌تواند نشان بدهد درک این جریان از سیاست به معنای واقعی آن، نزدیک‌تر است؟ و نقیب زاده پاسخ داده است: « اصلا این‌طور نیست. به خصوص در جامعه ما به هیچ‌وجه این‌طور نیست؛ زیرا اتفاقات در آن نقش زیادی دارند، عوام‌فریبی خیلی موثر است، روحیات افراد و گروه‌های خاص خیلی نقش دارد و ما اصلا در مسیر طبیعی حرکت نمی‌کنیم. به عبارت دیگر در جامعه‌ای که مردم آگاه باشند و بدانند چه می‌خواهند و سیاستمدار نیز بر اساس نیازهای جامعه برنامه‌ریزی کرده و بعد مقبول بیفتد و پیروز شود، می‌توان چنین نتیجه گرفت که فرد پیروز یا سیاستمدار موفق به واقعیات جامعه نزدیک‌تر است. اما دیدیم در دوره‌ای کسانی روی کار آمدند که درک درستی از سیاست و نیازهای جامعه نداشتند و در نتیجه چه دشواری‌هایی به بار آوردند، در حالی که در یک برهه مورد حمایت مردم نیز بودند.»

اخبار شوراها اگرچه کمتر موردتوجه روزنامه‌ها قرار می‌گیرد، با این حال روزنامه اعتماد، شرق و صبح نو در مطالبی به آن پرداخته‌اند. این سؤال که اصلاح‌طلبان در آماده شدن لیست خود چه تدبیری را به کار می‌گیرند، موضوع گفت‌وگوی روزنامه اعتماد با عبدالکریم حسین‌زاده، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود. او گفته است:«جدولی از شاخص‌های مختلف را تهیه‌کرده‌ایم. همین‌طور تجارب کاری مرتبط با رشته تحصیلی، امور مدیریت شهری و شورای شهر و… . در کنار این‌ها افرادی که باید گرایش اصلاح‌طلبی داشته باشند را مشخص کردیم و برای هر کدام ضریب اهمیت خاصی را در نظر گرفته‌ایم. این شاخص‌ها الآن مشخص‌شده‌اند اما غربالگری افراد بعد از اعلام نتیجه نهایی احراز صلاحیت‌ها انجام خواهد شد». شرق هم در مطلبی به گفت‌وگو با علیرضا رحیمی درباره سازوکار هیئت‌های نظارت بر انتخابات شورای شهر پرداخته است. مهم‌ترین محورهای این گفت‌وگو درباره‌ی ملاک‌های تشخیص هیئت نظارت، نقش محکومیت‌های سیاسی و حوادث ۸۸ در احراز صلاحیت‌ها بود.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here