زمان انتشار : ۳۰ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۲:۰۲ | کد خبر : 453777 |

«سروش نوجوان» به کیوسک مطبوعات بازمی‌گردد

شفقنا رسانه- مدیرعامل مؤسسه انتشارات سروش گفت: مجله سروش نوجوان بعد از چند سال توقف، همزمان با سالروز میلاد قیصر امین‌پور، انتشار خود را از سر می گیرد.

به گزارش مهر، مجید بلالی مدیرعامل مؤسسه انتشارات سروش در زادروز قیصر امین‌پور، بنیانگذار نشریه سروش نوجوان از انتشار دوباره این نشریه پس از وقفه‌ ۱۰ ساله خبر داد.

او افزود: مهمترین دلیل این اقدام خلأ و شکاف بزرگ در کشور در برنامه‌ریزی و سیاستگذاری فرهنگی برای این گروه سنی است و یکی از پرتلاطم‌ترین و حساس‌ترین برهه‌های زندگی است که شخصیت و مسیر آینده افراد جامعه در آن شکل می‌گیرد.

مدیرعامل موسسه انتشاراتی سروش گفت: دلیل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی امروز ناتوانی یا ضعف نهادهای اصلی جامعه چون خانواده، مدرسه و رسانه در هدایت فکری نوجوانان است. کودکان دیروز که امروز به بلوغ جسمی رسیده‌اند، تاحدی استقلال اقتصادی و اجتماعی دارند، به‌صورت کامل زیر چتر خانوده نیستند و در مدرسه و جامعه هم مسیرهای ناهموار فراوان آنها را سردرگم می‌کند. درچنین شرایطی احتمال انحراف بیشتر می‌شود و ابزارهای ارتباطاتی چون موبایل و ماهواره امکان تربیت و پرورش در نهادهای رسمی و مطمئن جامعه را سخت‌تر کرده است و این شکاف برای آبنده نوجوان بسیار خطرناک است. برهمین اساس سیاستگذاران فرهنگی در سازمان صدا و سیما اقدام به تأسیس شبکه امید و مجله سروش نوجوان گرفته‌اند.

بلالی ادامه داد: سروش نوجوان، ماهنامه ادبی هنری بود که در فروردین ماه ۱۳۶۷ با سردبیری قیصر امین‌پور، منتشر شد و توانست نسلی جدید از نویسندگان و شاعران را در بین خوانندگان نوجوان پرورش دهد. این نشریه به‌دلیل برخی مشکلات در اسفند ۸۵ از انتشار بازماندو طی ۱۸ سال فعالیت یکی از تأثیرگذارترین نشریه‌های کشور بود و توانست نه تنها بر میلیون‌ها نوجوان کشور تأثیرگذارد بلکه چندین نسل از شاعران و نویسندگان و روزنامه‌نگاران با الهام از آن و در تعامل با وی به جامعه فرهنگی کشور معرفی شده و خوش درخشیدند. مهمترین دلیل موفقیت سروش نوجوان توجه جدی به نوجوانان اهل قلم بود.

او در پایان گفت: مراسم جشن تولد قیصر امین پور و فعالیت دوباره سروش نوجوان روز شنبه ۲ اردیبهشت از ساعت ۱۰ صبح، با حضور نویسندگان و همکاران این شاعر فقید و علاقه‌مندان به ایشان در ساختمان انتشارات سروش برگزار می شود.

قیصر امین‌پور عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، روز ۲ اردیبهشت سال ۱۳۳۸ در گتوند دزفول به دنیا آمد و ۸ آبان سال ۱۳۸۶ پس از ۸ سال بیماری ناشی از یک تصادف شدید، درگذشت.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here