زمان انتشار : ۳۰ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۳:۵۸ | کد خبر : 453776 |

«ارتش» و «صنعت» تیتر یک روزنامه‌ها

شفقنا رسانه روزنامه‌های امروز‌ بیش از روزهای پیش به مسائل غیرانتخاباتی- هرچند با رویکرد انتخاباتی- پرداخته‌اند. با این حال خلاقیت و پرداخت متفاوت به موضوعات، کمتر در میان تیترها و‌ عکس‌های امروز دیده شد.

روزنامه ایران، امروز در‌ تعیین تیتر و عکس صفحه‌ی اول، دو نقطه ضعف داشت. اختصاص دادن دو تیتر از صفحه اصلی به یک نفر، حتی اگر او رئیس‌جمهور باشد، کاری حرفه‌ای نیست. روزنامه دو تیتر اصلی خود را از سخنرانی روحانی در مراسم گرامی‌داشت روز ارتش و سخنرانی او در جمع رؤسای دانشگاه‌ها انتخاب کرد. علاوه بر این، عکسی که برای مراسم روز ارتش انتخاب شد، بیش از آنکه حاضران و مقامات را نشان دهد، با گل‌های تزئینی و پرچم پوشانده شده بود. روزنامه به صورت کلی اگر تلاش کند عکس‌هایی غیررسمی‌تر انتخاب کند به صفحه جذابیت بیشتری می‌دهد.

روزنامه شهروند عکس بهتر و متفاوت‌تری از این مراسم کار کرد اگرچه با تیتر چندان همخوان نیست. روزهای گذشته، چند روزنامه منتقد دولت از جمله وطن امروز، صبح نو و کیهان، عکس و تیتر یک خود را به ادعای تعطیلی کارخانه‌های ایران اختصاص داده بودند و امروز روزنامه شهروند، در گزارشی واکنشی، از «بازی سیاسی با کارخانه‌های ایرانی» نوشت. گزارش روزنامه تمام تعطیلی‌ها را حاصل تحریم‌ها و عملکرد دولت قبلی دانسته است و این محور را در متن گزارشگر و چهار مصاحبه هم می‌توان دید. در کنار مصاحبه‌ با دو مقام دولتی و ‌نزدیک به دولت، یک عضو انجمن کارفرمایی ایران و یک عضو اتاق شیراز، روزنامه می‌توانست با مدیران کارخانه‌های تعطیل‌شده یا فعال، به عنوان یک سوی ماجرا مصاحبه کند یا در گزارش تحقیقی‌تر وضعیت کارخانه‌هایی که ادعا می‌شود تعطیل شده‌اند و دلایل آن را برای مخاطب بازگو کند. و البته برای این کار هنوز هم فرصت وجود دارد.

در بحبوحه انتخابات از روزنامه‌ها انتظار می‌رود هر روز گزارش یا گفت‌وگویی اختصاصی و‌ جذاب را درباره ابعاد متفاوت-و نه فقط سیاسی- انتخابات را منتشر کنند. برخی روزنامه‌ها از جمله شمارهٔ امروز روزنامه شرق، صفحهٔ یک خود را به گونه ای بستند که به نظر می رسد بیشتر تولیدی خبرگزاری‌ها است تا تولیدی‌ها و کارهای اختصاصی شان. در حالی که در صفحه‌های داخلی روزنامه دست پرتری دارد. روزنامه‌ها نباید خبرهای روز قبل را بدون تحلیل و نکته تازه به صفحه اول بیاورند و اگر تحلیل دارند، باید وجه تحلیلی را در صفحه اول پررنگ‌تر کنند.

قانون از معدود روزنامه‌هایی است که در میان تیترها و گزارش‌های خود به موضوعات محیط‌زیستی بیش از دیگران می‌پردازد و به درستی، تیتر آن را در صفحهٔ اصلی خود قرار می‌دهد. اگرچه در پرداخت مطالب ضعیف است و حتما باید گزارش‌ها را به سمت تحقیقی‌تر شدن و دقیق‌تر شدن پیش ببرد. امروز هم از یک کلیشه‌ رایج درباره رویدادهای ناگوار طبیعت از جمله سیل نوشته که در افکار عمومی، صرفا به عنوان بلایای طبیعی شناخته شده است. روزنامه بسیاری از آن‌ها را ازجمله سیل‌های اخیر در ایران را «بلای انسانی» نامیده که به دلیل استفاده نادرست از طبیعت، و‌ ایجاد فرسایش شدید خاک رخ داده‌اند.

روزنامه وقایع اتفاقیه گزارش تحلیلی در حوزه اقتصاد سیاسی ایران را در صفحه نخست خود کار کرد که به ندرت در روزنامه‌ها کار می‌شود، و در آن از ضرورت توجه کاندیداها به صنعت، برای جلوگیری از رواج بیش از پیش سرمایه‌داری پولی-وارداتی نوشت. با این حال تیتر، چندان جذاب انتخاب نشده و یک گزارش تکراری درباره حمایت از تولید داخلی را به ذهن متبادر می‌کند:«غربت تولید».

روزنامه صبح نو در یک اشتباه حرفه‌ای، در تیتر اصلی خود که با فونتی بزرگ هم نوشته شده و مربوط به مصاحبه اختصاصی این روزنامه است، واژه تروریسم را به جای واژه تروریست کار کرد:«عربستان؛ از خرید سیاسیون تا استخدام تروریسم». تفاوت این دو‌ واژه آشکار است و عجیب است که چنین اشتباهی در صفحه یک و با این فونت، مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

روزنامه رسالت امروز تیتر یک خود را به ابراهیم رئیسی اختصاص داد و از دو نامه روز گذشته او پنج زیرتیتر انتخاب کرد. در خبر روز ارتش هم عکس‌هایی هم اندازه کار کرد که انتخاب خوبی نیست و بهتر است عکس‌ها با اندازه‌های متفاوت اولویت‌بندی شود. روزنامه می‌توانست بین دو عکس سمت راست هم یکی را انتخاب کند چون از نظر محتوا فرق چندانی با هم ندارند. در زیرتیتر این مطلب هم فقط جمله‌ای کوتاه به نقل از رئیس‌جمهور آمده و نام روحانی به جز وقتی مورد خطاب رئیسی قرار گرفته است، در صفحه اول نیامده است.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here