زمان انتشار : ۳۱ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۴:۳۴ | کد خبر : 453770 |

«جشن قهرمانی» در حاشیه‌ی تیترهای سیاسی

شفقنا رسانه- جشن قهرمانی پرسپولیس تاحدی توانست جایی برای اخبار غیرسیاسی در صفحه‌ی یک روزنامه‌ها دست و پا کند. در کنار آن، سیاست خارجه، اقتصاد و انتخابات، همچنان از مهم‌ترین موضوعات بودند.

روزنامه قانون برای قهرمانی پرسپولیس تیتر متفاوتی کار کرد:«جانمی جام». اگرچه می‌توانست این تفاوت را به صفحه‌بندی مطلب هم بیاورد. دو عکس در صفحه که می‌تواند یکی به نفع دیگری حذف شود، فضای صفحه را شلوغ کرده است. روزنامه علاوه بر آن، گفت‌وگویی با اعظم طالقانی هم انجام داد تا بازتاب‌دهنده نظر او درباره واژه رجل سیاسی در قانون اساسی باشد. فرزند آیت الله طالقانی امسال هم به وزارت کشور رفت تا با ثبت نام در انتخابات، بر نظر خود درباره استحقاق زنان برای ریاست‌جمهوری پافشاری کند. تیتر روزنامه اما تکرار گفته‌های پیشین او است و نتوانسته حرف تازه‌ای از دل مصاحبه بیرون بکشد. ضمن این که جهت نگاه عکس این مصاحبه در صفحه‌بندی درست نیست.

یکی از روزنامه‌هایی که عکس بزرگ را به جشن قهرمانی پرسپولیس اختصاص داد، خراسان بود. عکس خوبی که در قطع خوبی هم در صفحه اول کار شد. تیتر مطلب اما اگر چه کوتاه است، خوب نیست و اندازه‌ی آن باعث شده تا سخت‌خوان هم باشد. روزنامه می‌توانست بدون روتیتر، تیتر را در سمت چپ عکس قرار دهد و تیتر دقیق‌تری بنویسد که معنا را سریع‌تر به ذهن متبادر کند.

روزنامه آفتاب یزد، مصاحبه‌ای با احمد نقیب زاده و تیتری صریح و کوتاه کار کرد: «اروپایی‌ها مطمئن‌تر از روس‌ها» و در زیرتیترها هم استدلال‌های مصاحبه‌شونده را قرار داده است. از نظر گرافیکی اما هم کادر کمی ناموزون است و هم نیازی نبود زیرتیترها یه پس‌زمینهٔ سفید رنگ‌هم داشته باشند که فضا را شلوغ‌تر کند. با این حال چون روزنامه تلاش کرده دیدگاه متفاوتی به سیاست خارجی مطرح کند، می‌تواند قابل تأمل باشد.

ابلاغیه احمد جنتی درباره ردصلاحیت کاندیداهای اقلیت‌های مذهبی، از سوی رئیس مجلس رد شد و روزنامه وقایع اتفاقیه تیتری بسیار ساده اما گویا برای آن انتخاب کرد:«وتوی لاریجانی». مانند دیگر دفعات، این بار هم وقایع اتفاقیه روتیتری طولانی را انتخاب کرد که تقریبا همان محتوای ‌زیرتیتر را در خود دارد و ‌می‌توانست به مراتب کوتاه‌تر انتخاب شود یا به موضوعی دیگر اشاره کند. روزنامه در تکمیل این گزارش، سرمقاله خود را هم به بررسی حقوقی حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر اختصاص داد که به قلم استاد حقوق دانشگاه شهیدبهشتی نوشته شده است.

این میان وطن امروز در اغلب تیترهایش، مانند روزهای پیش، رویه نقد اقتصادی دولت را پیش گرفته است و این را از فراوانی واژه‌های منفی‌ در صفحه که به نوعی با دولت مرتبط شده است، می‌توان دریافت؛«بدهی»، «ملت بیکار،‌ دولت بیمار»، «فلاکت» و «رکود». با این حال تناسب تیتر و عکس با توجه به سیاستگذاری روزنامه خوب است.

کیهان یکی از ضعیف‌ترین کارهای گرافیکی امروز را در صفحهٔ یک خود داشت؛ شبه مونتاژی از ترامپ و کیم جونگ اون، با پس‌زمینه‌ای از آتش و‌ جنگ که بخشی از آن حتی درست هم انجام نشده و ‌پس‌زمینه اصلی عکس در آن باقی مانده‌اند. علاوه بر آن، تیترها دو سؤال بود که در اولی روابط کره شمالی و آمریکا را «بحران کره» خوانده و در دیگری از «جنگ تازه» در شبه جزیره کره نوشته است. اگرچه سوتیترهای زیر عکس دقیق و حرفه‌ای است اما یکی از تیترها قابل حذف بود و البته ترکیب «جنگ تازه» درست نیست چون هنوز جنگی اتفاق نیفتاده است.

روزنامه شهروند تیتر، روتیتر و زیرتیترهایی بسیار طولانی و نه چندان جذاب، برای موضوعی جذاب و مهم انتخاب کرد. روزنامه، گزارش-گفت‌وگویی درباره عملکرد دانشگاه‌ها و به طورکلی وزارت علوم در دولت روحانی با تاکید بر وضعیت تشکل‌ها، انجمن‌ها و دانشجویان ستاره‌دار کار کرد اما تیتر را کمی مبهم انتخاب کرد:«شتاب برای علم، خداحافظی با حذف «ستاره»ها». منظور روزنامه از ستاره، دانشجویان مستعد اما با سابقه فعالیت سیاسی است درحالی که مخاطب ممکن است از واژه ستاره، ستاره‌دار شدن را برداشت کند که کاملا برعکس منظور روزنامه است.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here