زمان انتشار : ۳۱ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۶:۵۵ | کد خبر : 453769 |

اعتراض جناحی روزنامه‌ها به مطالب شبه‌تبلیغاتی

شفقنا رسانه-سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان و جمعی از نیروهای چهارگانه ارتش درباره برگزاری انتخابات از مهمترین‌ محورهای مشترک صفحه‌های سیاسی روزنامه‌ها بود.

بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی واکنش‌هایی را در روزهای اخیر از سوی مسئولان دولت و نمایندگان مجلس در پی داشت. روزنامه‌های امروز هر کدام بر اساس رویکردشان به صحبت‌های محسنی اژه‌ای پرداخته‌اند. معاون اول دستگاه قضا گفته «در موضوع کانال‌های تلگرامی ۶ نفر در بازداشت هستند؛ اما ظرف چند ساعت پس از بازداشت دوباره کانال‌ها فعال شدند، این نشان می‌دهد که صاحبان اصلی این کانال‌ها فعالیت‌ها را هدایت می‌کنند». اعتماد و ایران در ادامه این مطلب به بیان گفته‌های پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی پرداخته‌اند که با توصیه به اقدامات پیشگیرانه گفته «درست نیست که هشداری ندهیم و ناگهان ۱۲ کانال را ببندیم». روزنامه اصولگرای جوان هم در یادداشتی مبنای حقوقی دستگیری این مدیران را بررسی کرده است.

دیروز کانال تلگرامی حزب پایداری مطلبی مبنی بر حمایت از ابراهیم رئیسی منتشر کرد که فقط حدود یک ساعت بر روی کانال بود. بر همین اساس روزنامه ایران و شرق به سخنان دبیر کل پایداری پرداختند که گفته:«خبری که اخیراً منتشر شد، به‌صورت رسمی نبوده است و استنباطی است. پایداری به ائتلاف اصولگرایان موسوم به «جمنا» نپیوسته است».  روزنامه ایران همچنین نسبت به تیترهای خبرگزاری فارس واکنش نشان داده و گفته این رسانه «از نخستین ساعات ۲۸ فروردین‌ماه تا ساعت ۱۶ عصر روز گذشته، در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، در مجموع ۶۸ تیتر منفی و تخریبی علیه دولت منتشر کرد درحالی‌که انتظار می‌رود به دلیل ارتزاق از بیت‌المال، حدی از بی‌طرفی نسبت به نامزدها یا انصاف را نسبت به دولت رعایت کند».

این روزها هرکدام از روزنامه‌ها بر اساس رویکردی که دارند ادعا می‌کنند، کاندیدای جناح مقابل به تبلیغ زودهنگام پرداخته است. اعتماد در مطلبی به گفت‌وگوی محمدباقر قالیباف با خبرگزاری تسنیم در رابطه با برنامه‌اش برای مدیریت کشور و نیز حمله به دولت اشاره‌کرده و نوشته«طبق قانون هرگونه تبلیغات برای کاندیداها تا پیش از آغاز زمان رسمی ممنوع است». ابراهیم رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری هم ۲ روز پیش به حسن روحانی و صداوسیما نامه نوشته بود که در این میان واکنش رسانه ملی سوژه روزنامه‌ها شد. روزنامه شرق گفته رسانه ملی درحالی‌که جوابیه‌های مسئولان را کار نمی‌کند، بااین‌حال نامه انتقاد رئیسی را منتشر کرد و آن را «انتقاد از خود به نفع رئیسی» خواند. جوان هم در مطلبی به این نامه اشاره‌کرده و گفته با گرم‌تر شدن فضای انتخاباتی کشور و آغاز برنامه‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری در رسانه ملی، گروه‌های سیاسی با زیر ذره‌بین بردن این برنامه‌ها چند بار نسبت به رویکرد انتخاباتی رسانه ملی انتقاد کرده‌اند. این نشریه البته تنها به انتقاد جناح مقابل دولت از رسانه ملی پرداخت که بهتر بود انتقاد هر دو جریان را مطرح می‌کرد.

نامه شورای نگهبان مبنی بر رد صلاحیت اقلیت‌های دینی با واکنش‌هایی همراه بود و درنهایت علی لاریجانی گفته بود «ملاک، قانون کنونی است». روزنامه‌های ایران، شرق، ابتکار و اعتماد به این موضوع پرداختند. البته اعتماد سعی کرد از قالب خبر خارج شود و نظر مجلس را همراه با یادداشت‌های نمایندگان و مسئولان هیئت نظارت بر انتخابات بیان کند.

این روزها شایعاتی مبنی بر اسامی افراد رد صلاحیت شده در انتخابات شورای شهر به گوش می‌رسد. روزنامه شرق گفت‌وگوی مفصلی دراین‌باره با محمد محمودی‌شاه‌نشین، رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای شهر دارد. او گفته «احدالناسی از نتیجه رد صلاحیت‌ها خبر ندارد» با این‌حال او گفته بیشترین فراوانی در عامل رد صلاحیت‌ها مربوط به مدرک تحصیلی و عدم التزام بوده است.

این روزنامه گفت‌وگویی هم با هادی حق‌شناس، کارشناس مسائل اقتصادی دارد و به بررسی تأثیر انتخاب مردم در اردیبهشت‌ماه بر اقتصاد کشور پرداخته است. حق‌شناس گفته:«وجه مشترک مناظره‌های سال ۹۲ بین تمام نامزدهای ریاست جمهوری این بود که اقتصاد ایران در این سال به لبه پرتگاه رسیده بود. اما امروز اقتصاد ایران روی ریل اصلی خود قرار دارد. اگر دولت یازدهم در دوره بعد تداوم پیدا کند طبیعی است که با روشن شدن موتور آن در این مدت به راه خود با قدرت بیشتری ادامه پیدا کند». شرق همچنین در مطلبی به سخنان چند وقت پیش ابراهیم رئیسی اشاره‌کرده که ضمن انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت از افزایش ساخت مال‌ها و مراکز تجاری برای عرضه محصولات و برندهای خارجی هم انتقاد کرده که روزنامه آن را «تخریب روحانی با کارنامه شهرداری» خوانده و به سه پروژه بزرگ مال سازی وابسته به آستان قدس رضوی اشاره‌ کرده است.

روزنامه ابتکار هم در گزارشی به بررسی حضور زنان در انتخابات شورای شهر پرداخته و در گفت‌وگو با زنان فعال سیاسی مشکلات و موانع را بررسی کرده است. شهربانو امانی در بخشی از این مطلب استدلال کرده «نباید از حضور زن‌ها فقط در لیست‌های انتخاباتی استفاده شود» و گفته: «متأسفانه در تاریخ تهران تنها یک شهردار زن داشتیم در حالی که مردان و زنان می‌توانند در کنار هم مدیریت شهری را بر عهده بگیرند و بی‌شک اگر شهروندان که مهمترین عنصر شهری هستند، حالشان خوب باشد حال شهر هم خوب می‌شود.»

جوان چند روز پیش در یادداشتی با عنوان «اصلاحات با واکر!» ادعا کرده بود که اعظم طالقانی، داوطلب انتخابات ریاست جمهوری به دلیل نداشتن سابقه اجرایی، سیاسی و ناتوانی جسمی رد صلاحیت خواهد شد که شهیندخت مولاوردی نسبت به این سخنان واکنش نشان داده بود. این روزنامه با اشاره به واکنش مولاوردی به توضیح ادعایش پرداخته است که البته ادبیات تند این نوشته مناسب روزنامه نیست و روزنامه می‌توانست ملایم‌تر به پاسخ مولاوردی بپردازد.

روزنامه قدس هم در گزارشی به بررسی سناریوهای مختلف برای مناظره‌های تلویزیونی نامزدها پرداخته و این که در سال‌های مختلف کدام مدل بر اساس شرایط موجود بهتر بوده است. در این گزارش محسن کوهکن گفته:«ازآنجاکه نامزدهای دیگر اطلاعات دولتی را در اختیار ندارند، روحانی ترجیح می‌دهد مناظره ۲به۲ برگزار شود». بیژن مقدم هم گفته:«این مدل مناظره امکان ایجاد هیجان و فشار بر رقیب را بیشتر فراهم می‌کند».

روزنامه کیهان با اشاره به دریافتی مدیران دولتی که به‌عنوان حقوق‌های نجومی در سال۹۵ مطرح شد، ادعا کرده دولت به‌جای برخورد با این افراد آن‌ها را ذخیره نظام و دریافت این حقوق را جایز دانسته است. روزنامه در ادامه به گفت‌وگوی اختصاصی حسن روحانی در فروردین‌ماه سال ۶۲ با روزنامه کیهان درباره نظر اصیل اسلام در اقتصاد و مقایسه آن با نظر حامیان دولت یازدهم اشاره‌کرده و گفته«ما به دنبال صحت سنجی اظهارات حسن روحانی در مصاحبه با کیهان نیستیم و تنها تفاوت میان گفتار و عمل رئیس‌جمهور در این سال‌ها مراد است». روحانی در این مصاحبه گفته بود با لیبرالیسم اقتصادی تحت هر پوششی باید مبارزه کنیم. البته تغییر رویکرد بدون قضاوت خوب یا بد بودن آن تغییرات برای بیش از سی سال چندان عجیب نیست، همان طور که روزنامه کیهان هم همان روزنامه دهه‌ی ۶۰ نیست.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here