زمان انتشار : ۳۱ فروردین ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۴:۴۰ | کد خبر : 453760 |

مصوبه مناظره‌های غیرزنده، رقبا را کنار هم قرار داد

شفقنا رسانه- هنوز چند ساعتی از اعلام مصوبات کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و شاید مهمترین مصوبه آن یعنی پخش غیرزنده مناظره‌های انتخاباتی نگذشته است که موج واکنش‌های داوطلبان این انتخابات، مسئولان و کارشناسان حوزه‌های مختلف به آن نشان از نارضایتی مخاطبان این مصوبه دارد. علیرضا زاکانی یکی از داوطلبانی است که به این مصوبه اعتراض کرده و در نامه‌ای نوشته: «به نظر می‌رسد این اقدام به صورت روشن آسیب جدی به شفافیت در تببین برنامه نامزدهای انتخاباتی خواهد زد.» او همچنین ادعا کرده «متاسفانه با توجه به عملکرد دولت محرمانه در چهار سال گذشته در پنهانکاری و عدم شفافیت، این اقدام تبعیض دیگری به نفع نامزدهای اصلی و فرعی مورد نظر دولت رقم بزند.» حسن روحانی، رئیس جمهوری اما در دیدار با دانشجویان و نخبگان استان فارس با تأکید بر این که حامی آزادترین شیوه در مناظرات است، گفته: «اگر چه من به عنوان رییس جمهور مسئول اجرای انتخابات هستم، اما نمی‌خواهم در اموری که قانون به بخش‌هایی واگذار کرده، مداخله کنم و امیدوارم ستاد تبلیغات انتخابات کشور، تجربه ها را بار دیگر مرور و تصمیماتی که راجع به نحوه مناظره‌های انتخاباتی اتخاذ شده،بررسی کند

محمدباقر قالیباف از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نیز در حاشیه‌ی یک همایش به این مصوبه واکنش نشان داده و با اشاره به ظرفیت‌های منحصر به فرد مناظره‌های زنده و افزایش میزان مشارکت مردم برگزاری آنها را ضرورتی برای آگاه‌سازی عمومی از برنامه‌ها و دیدگاه‌های نامزدهای انتخاباتی دانسته است. او همچنین از کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات خواسته تا با درخواست عمومی برای برگزاری مناظره‌های آزاد و زنده موافقت و همراهی کند.

علاوه بر گروهی از ذی نفعان ابن انتخابات، مسئولان و کارشناسان هم به این خبر واکنش نشان داده‌اند. محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به عدم پخش زنده مناظرات انتخاباتی واکنش نشان داده و در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشته: «مناظرات نقش مهمی در آگاهی‌بخشی به مردم درباره نامزدها و برنامه‌های آنها دارد. زنده بودن مناظرات اعتماد مردم و جاذبه رقابت‌ها را افزایش می‌دهد. مناظرات جمعی برای شناخت موضوعات مفیدند و مناظرات تک به تک برای شناخت کاندیداها. باید زمان تبلیعات حداقل به شش ماه افزایش یابد تا فرصت بیشتری به مردم و نامزدها داده شود. ما در سیاست‌های کلی انتخابات، آسیب‌های انتخاباتی ایران را شناخته و با سیاست‌های کلی برطرف کرده‌ایم. نوبت دولت و مجلس است که بر اساس آن سیاست‌ها، قانون جامع انتخابات را تهیه و تصویب کند

همچنین کامبیز نوروزی، کارشناس حقوق رسانه در متنی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده، این تصمیم را غیرحرفه‌ای دانسته و در بخشی از آن تأکید کرده: « این تصمیم می تواند هم با حق گردش آزاد اطلاعات مغایر باشد و هم آرامش جریان انتخابات را در خطر انداخته و مناقشه‌های زیانبار فراوانی را به انتخابات تحمیل کند

حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور هم در واکنش به این خبر در صفحه توئیتر خود نوشته: «ستاد انتخابات – که دولت در آن دراقلیت است – تصمیم گرفته مناظره‌ها را زنده پخش نکند؛ دو سوال وجود دارد:١) معنای این امر چیست؟ آیا کسانی که رییس جمهور می‌شوند صلاحیت زنده روی آنتن رفتن ندارند؟ یا قصد دارند برخی مطالب را سانسور کنند؛ یعنی مردم محرم نیستند؟٢) مشارکت وسیع مردم پشتوانه نظام است؛ در این صورت چه کسی مسئول عدم مشارکت احتمالی خواهد بود؟ از نظر دولت، در هر تصمیم یا اقدامی باید: مردم محترم شمرده شده، اصل قرار گرفته، محرم بوده و انتخاب آنان آزاد باشد

اخبار دیگری هم بر روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفته است که نشان می‌دهد واکنش ‌های دیگری هم در راه است. واکنش‌هایی که احتمالا کمیسیون بررسی تبلیغات ریاست جمهوری را در مسیر اصلاح مصوبه خود قرار می‌دهد تا بتواند جذابیت رقابت‌های انتخاباتی را حفظ کند.

انتهای پیام

شفقنا رسانه- هنوز چند ساعتی از اعلام مصوبات کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و شاید مهمترین مصوبه آن یعنی پخش غیرزنده مناظره‌های انتخاباتی نگذشته است که موج واکنش‌های داوطلبان این انتخابات، مسئولان و کارشناسان حوزه‌های مختلف به آن نشان از نارضایتی مخاطبان این مصوبه دارد. علیرضا زاکانی یکی از داوطلبانی است که به این مصوبه اعتراض کرده و در نامه‌ای نوشته: «به نظر می‌رسد این اقدام به صورت روشن آسیب جدی به شفافیت در تببین برنامه نامزدهای انتخاباتی خواهد زد.» او همچنین ادعا کرده «متاسفانه با توجه به عملکرد دولت محرمانه در چهار سال گذشته در پنهانکاری و عدم شفافیت، این اقدام تبعیض دیگری به نفع نامزدهای اصلی و فرعی مورد نظر دولت رقم بزند.» حسن روحانی، رئیس جمهوری اما در دیدار با دانشجویان و نخبگان استان فارس با تأکید بر این که حامی آزادترین شیوه در مناظرات است، گفته: «اگر چه من به عنوان رییس جمهور مسئول اجرای انتخابات هستم، اما نمی‌خواهم در اموری که قانون به بخش‌هایی واگذار کرده، مداخله کنم و امیدوارم ستاد تبلیغات انتخابات کشور، تجربه ها را بار دیگر مرور و تصمیماتی که راجع به نحوه مناظره‌های انتخاباتی اتخاذ شده،بررسی کند.»

محمدباقر قالیباف از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نیز در حاشیه‌ی یک همایش به این مصوبه واکنش نشان داده و با اشاره به ظرفیت‌های منحصر به فرد مناظره‌های زنده و افزایش میزان مشارکت مردم برگزاری آنها را ضرورتی برای آگاه‌سازی عمومی از برنامه‌ها و دیدگاه‌های نامزدهای انتخاباتی دانسته است. او همچنین از کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات خواسته تا با درخواست عمومی برای برگزاری مناظره‌های آزاد و زنده موافقت و همراهی کند.

علاوه بر گروهی از ذی نفعان ابن انتخابات، مسئولان و کارشناسان هم به این خبر واکنش نشان داده‌اند. محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به عدم پخش زنده مناظرات انتخاباتی واکنش نشان داده و در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشته: «مناظرات نقش مهمی در آگاهی‌بخشی به مردم درباره نامزدها و برنامه‌های آنها دارد. زنده بودن مناظرات اعتماد مردم و جاذبه رقابت‌ها را افزایش می‌دهد. مناظرات جمعی برای شناخت موضوعات مفیدند و مناظرات تک به تک برای شناخت کاندیداها. باید زمان تبلیعات حداقل به شش ماه افزایش یابد تا فرصت بیشتری به مردم و نامزدها داده شود. ما در سیاست‌های کلی انتخابات، آسیب‌های انتخاباتی ایران را شناخته و با سیاست‌های کلی برطرف کرده‌ایم. نوبت دولت و مجلس است که بر اساس آن سیاست‌ها، قانون جامع انتخابات را تهیه و تصویب کند.»

همچنین کامبیز نوروزی، کارشناس حقوق رسانه در متنی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده، این تصمیم را غیرحرفه‌ای دانسته و در بخشی از آن تأکید کرده: « این تصمیم می تواند هم با حق گردش آزاد اطلاعات مغایر باشد و هم آرامش جریان انتخابات را در خطر انداخته و مناقشه‌های زیانبار فراوانی را به انتخابات تحمیل کند.»

حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور هم در واکنش به این خبر در صفحه توئیتر خود نوشته: «ستاد انتخابات – که دولت در آن دراقلیت است – تصمیم گرفته مناظره‌ها را زنده پخش نکند؛ دو سوال وجود دارد:١) معنای این امر چیست؟ آیا کسانی که رییس جمهور می‌شوند صلاحیت زنده روی آنتن رفتن ندارند؟ یا قصد دارند برخی مطالب را سانسور کنند؛ یعنی مردم محرم نیستند؟٢) مشارکت وسیع مردم پشتوانه نظام است؛ در این صورت چه کسی مسئول عدم مشارکت احتمالی خواهد بود؟ از نظر دولت، در هر تصمیم یا اقدامی باید: مردم محترم شمرده شده، اصل قرار گرفته، محرم بوده و انتخاب آنان آزاد باشد.»

اخبار دیگری هم بر روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفته است که نشان می‌دهد واکنش ‌های دیگری هم در راه است. واکنش‌هایی که احتمالا کمیسیون بررسی تبلیغات ریاست جمهوری را در مسیر اصلاح مصوبه خود قرار می‌دهد تا بتواند جذابیت رقابت‌های انتخاباتی را حفظ کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here