زمان انتشار : ۱ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۶:۱۶ | کد خبر : 453757 |

تحلیل «کرده‌واری»؛ گزارش‌های تحلیلی برای حل مشکلات محلی اولویت باشد

شفقنا رسانه- نشریه «کرده واری» ماهنامه فرهنگی اجتماعی است که در استان کردستان منتشر می شود و به درخواست خبات ساعدی، مدیرمسئول و سردبیر، شماره اسفند ماه آن در شفقنا رسانه نقد و بررسی شد.

در نگاهی به صفحه اول این نشریه شاید آنچه بیشتر از همه به چشم می‌آید، تیتر یک بالای لوگو است. اگر چه این انتخاب رویه نیست اما اگر با اجزای دیگر صفحه همخوان باشد، مشکلی ندارد. تیتر یک اما طولانی است و بهتر است تیترها در یک نشریه کوتاه و جذاب باشد و از اجزای تیتر مثل روتیتر و زیرتیتر برای ارائه‌ی اطلاعات بیشتر به مخاطب کمک کرد. همچنین در انتخاب‌‌ تیترها باید به نکات محتوایی بسیار توجه کرد. نباید قضاوت‌های شخصی درباره‌ی یک نهاد را به عنوان یک واقعیت تیتر نوشت تا هم نگاه منصفانه روزنامه‌نگاری را حفظ کرد و هم مسئله‌ی حقوقی برای نشریه پیش نیاید. صفحه اول در کل صفحه منظمی است و صفحه شلوغی نیست و از این لحاظ خوب است. کارتون آن هم با تیتر مطلب هماهنگ است و از این نظر که تولیدی نشریه است، حرکت مثبتی است.

در صفحه دوم مقاله‌ای با محوریت استفاده از نیروهای بومی در استان نوشته شده است که می‌توانست ساده‌تر باشد و نظریه‌ها را به شیوه‌ی روان‌تری به مخاطب ارائه کند. مقدمه‌های طولانی بر جذابیت مطلب تأثیر منفی دارد. موضوع اما بسیار مهم و یکی از انتقادهایی است که در استان‌های دیگر هم مطرح می‌شود و مطبوعات می‌توانند با طرح دقیق آن و حتی ارائه‌ی راهکار با استفاده از نظر کارشناسان بومی به حل آن کمک کنند.

در همین صفحه مطلبی با تیتر «طلاق عاطفی» وجود دارد. با توجه به آن که در نگاه اول نام نویسنده با عنوان کارشناس روان‌شناسی به چشم می‌خورد، انتظار می‌رود تحلیلی درباره‌ی این موضوع دیده شود اما وقتی به متن مراجعه می‌شود یک داستان با موضوع طلاق عاطفی است. این که یک ماهنامه‌ی محلی تصمیم بگیرد داستان از نویسندگان محلی منتشر کند، می‌تواند جزو مباحث سیاستگذاری محتوایی باشد اما در محل قرارگیری، تیتر و عنوان کارشناس باید تجدیدنظر شود.

یکی از کارهایی که ماهنامه‌های محلی می‌توانند در دستور کار خود قرار دهند، نوشتن گزارش‌های دقیق درباره‌ی مشکلات استان است. هرچه اخبار کمتر باشد و نشریه به سمت کارهای تحلیلی و تحقیقی برود، هم در جذب مخاطب بهتر عمل می‌کند و هم بهتر می‌تواند در حل مشکلات منطقه مؤثر باشد. در این ماهنامه گزارشی دیده نمی‌شود که بهتر است نشریه در ادامه بر این بخش تمرکز بیشتری داشته باشد.

گفت‌وگو با یکی از فعالان رسانه‌ای که حدود ۲۵ سال در این استان فعالیت کرده است، جزو مطالب تولیدی این نشریه است که اگر چند نکته را رعایت می‌کرد، مطلب جذابیت بیشتری پیدا می‌کرد. یک، این که تیتر بسیار طولانی است و کلمات مشابه در کنار هم در تیتر قرار گرفته است. با همین مضمون می‌شد تیتر کوتاه‌تر و جذاب‌تری انتخاب کرد و البته در اجزای تیتر، نام مصاحبه شونده را آورد. با توجه به محتوای مطلب، شاید بهترین قالب برای ارائه‌ی آن، گزارشی تنظیم کردن مصاحبه باشد تا هم حال و هوای مصاحبه و ویژگی‌های شخصیتی مصاحبه‌شونده را بهتر بتوان منتقل کرد و هم با توجه به گفت‌وگوی دوستانه، متن صمیمی‌تر و روان‌‌تری به مخاطب ارائه شود. مصاحبه‌ای در قالب سؤال و جواب و به همراه لید باید منتشر شود که سؤال‌های بیشتری داشته باشد تا رفت و برگشت اطلاعات در آن دیده شود. همچنین باید توجه کرد چه قدر وجود سؤال‌ها در تنظیم مطلب لازم و ضروری است.

 

در یادداشت های نشریه هم موضوع منسجمی وجود ندارد. بهتر است مطالب هر شماره یک مضمون مشترک داشته باشند که از نظر چینش در صفحات هم ترجیحا در کنار یکدیگر قرار بگیرند، و به صورت تحلیلی به موضوعات نگاه شود. مطالب کردی هم بهتر است در کنار هم باشد تا بین مطالب دیگر.

در این نشریه در صفحه‌های ۶ و ۷ هم مطالبی با محتوای گزارش آگهی دیده می‌شود، که حتما باید عنوان «گزارش آگهی» بر بالای صفحه یا مطلب مورد نظر درج شود تا مخاطب صفحه تبلیغاتی را از غیر آن بتواند به راحتی تفکیک کند. همچنین با توجه به این که نشریه توانسته آگهی و گزارش آگهی جذب کند، می‌تواند تعداد صفحات نشریه را بیشتر کند تا فضا برای مطالب تحلیلی‌تر فراهم‌تر شود. سازماندهی درست منابع و امکانات یک مجموعه چه کوچک چه بزرگ از میزان بودجه آن اهمیت بیشتری دارد.

پی‌دی‌اف نشریه را اینجا ببینید.

 

+نقد و بررسی‌ سایر رسانه‌ها:

– سماع قلم

– ئآوات

– هاواری کردستان

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here