زمان انتشار : ۲ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۴:۲۲ | کد خبر : 453756 |

مقصریابی روزنامه‌ها برای پخش غیرزنده مناظره‌ها/ تیترهای عددی برای تحلیل رقبا

شفقنا رسانه- با مشخص شدن کاندیداهای نهایی، موضوع مناظره‌ها و زنده یا ضبط‌‌ شده بودن آن، یکی از تیترهای مشترک روزنامه‌های امروز بود که نتیجه نهایی آن، به امروز و جلسه کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری موکول شد. همچنین یکی از نکات جالب تیترهای امروز استفاده از اعداد برای نشان دادن تحلیل روزنامه از فضای رقابت‌های انتخاباتی بود.

از روزنامه جام جم گرفته تا وطن امروز و ایران، که هر دو جناح را در بر می‌گیرند، در تیترها می‌پرسند چه کسی از مناظره زنده می‌ترسد و بعد نتیجه می‌گیرند که جناح مقابل می‌ترسد. روزنامه ایران از «اعتراض فراجناحی» نوشت و وطن امروز با عکس خوبی که می‌خواهد حرف‌های پنهانی و درگوشی را مجسم کند، بازتاب روحانی در آینه را در حال گفت‌وگو با وزیر کشور و حسین فریدون نشان می‌دهد، می‌نویسد:«زنده یا مرده». ترکیب عکس و روتیتر به گونه‌ای است وزیر کشور را در این تصمیم‌گیری مهم می‌داند. این میان آفتاب یزد پاسخ سوال چه کسی از مناظره زنده می‌ترسد را به صورت تلویحی و از منظر خود داده است:«نزدیکان روحانی پیش از این گفته بودند مقرر شده رئیس‌جمهور در مناظره‌ها ناگفته‌هایی را مطرح کند». جام جم هم به عنوان روزنامه وابسته به صداوسیما، تنها در یادداشتی، پخش زنده مناظره‌ها را موجب افزایش قدرت انتخاب مردم دانسته است. آنچه مشخص است این که هیچ کدام از روزنامه‌ها، به صراحت پاسخی برای پرسش خود ندارند و تنها تحلیل خود را ارائه داده‌اند. جام جم علاوه بر این با تیتر «رقابت ۶ ضلعی» همه را در یک وزن قرار داد که انتخاب خوبی نیست چون درباره‌ی وضعیت رقابت‌ها به مخاطب دید نمی‌دهد.

روزنامه جوان به عنوان منتقد دولت، تیتر هوشمندانه‌ای را انتخاب کرد و کاندیداها را به موافقان وضع موجود و مخالفان وضع موجود تقسیم کرد؛ تقسیم‌بندی‌ وسوسه‌برانگیز برای مخاطبان مردد. زمینه‌ی زرد رنگ عکس‌ها اما خوب درنیامده است و اندازه‌ی عکس‌های برش‌خورده با هم هماهنگ نیست. روزنامه می‌توانست طرحی به صفحه اول بیاورد و از ظرفیت‌های گرافیکی روزنامه استفاده کند.

محمود احمدی‌نژاد به‌واسطه احتمال حضور خودش یا نماینده‌اش در انتخابات پیش رو، برای چند روزی مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفت اما پس از ردصلاحیت او، به جز روزنامه بهار شاید هیچ روزنامه‌ی دیگری عکس یک خود را به او اختصاص نداد. روزنامه هم تیتر نوشت:«سرانجام معجزه هزاره سوم». این موضوع می‌توانست در تیتری بدون عکس یا فرعی هم کار شود.

روزنامه اعتماد تیتر خوبی برای ردصلاحیت احمدی نژاد انتخاب کرد و موضوع را با گفتاری از عباس عبدی و‌ گزارشی تحلیلی همراه کرد:«تاریخ برای احمدی نژاد تکرار نشد». روزنامه امروز صفحه خوب و متفاوتی بست. با تحلیلی عددی از «کارزار ۱ با ۳» نوشت و به جای عکس از طرح استفاده کرد که در چنین موقعیت‌هایی بهتر است و انعطاف بیشتری به صفحه‌آرایی می‌دهد. البته چینش افراد باید در طرح عوض می‌شد تا با تیتر همخوان شود. عدد یک در طرف اصولگرایان قرار گرفته است در حالی که تحلیل روزنامه درباره‌ی روحانی است.

یکی از غیرتحلیلی‌ترین پوشش‌ها، از آن روزنامه اطلاعات بود که به انتشار اطلاعات خامی درباره اسامی کامل نامزدها، ساعت و روز آغاز و‌ پایان تبلیغات انتخاباتی و… پرداخت و نه چیزی بیش از آن.

از مهم‌ترین اختصاصی‌های امروز در تیتر فرعی روزنامه شرق که با فونتی قرمز کار شد، حضور نداشتن زرتشتی‌ها در شورای شهر یزد است. روزنامه خبر را خام رها نکرده و با یادداشتی از کامبیز نوروزی ابعاد حقوقی چنین محدودیتی را بررسی کرده است. انتخاب عکس روزنامه برای کاندیداهای ریاست جمهوری اگرچه ایرادات دیگران را ندارد، اما تفاوتی از نظر رویکرد هم با دیگران ندارد. تیتر «این ۶ نفر» هم خوب نیست و تحلیلی در خود ندارد.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here