زمان انتشار : ۲ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۶:۵۰ | کد خبر : 453755 |

صفحه‌های سیاسی وارد رقابت کاندیداها شدند

شفقنا رسانه تأیید صلاحیت‌ها به خط آخر رسید و رقابت‌ها شروع شد. روزنامه‌های ایران، اعتماد و شرق در گزارشی به  اعتراض کاندیداها به تصمیم کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر حذف پخش زنده مناظره‌ها پرداختند. احسان قاضی‌زاده، عضو این کمیسیون گفته این تصمیم در جلسه شنبه بررسی می‌شود. در این گزارش‌ها به رسانه‌های منتقد دولت هم اشاره‌ شده که ادعا می‌کنند دولت تصمیم‌گیرنده‌ی اصلی در این زمینه بوده است.

نهایی شدن کاندیداها یکی از تیترهای اصلی امروز روزنامه‌ها بود. اعتماد هم در گزارشی با معرفی این کاندیداها در جدولی به سوابق اجرایی هر ۶ نفر پرداخت. پس از اعلام تأیید صلاحیت‌ها، کار برای روزنامه‌هایی که می‌خواهند شانس هرکدام از کاندیدها را بسنجند، بهتر مشخص می‌شود. برای همین روزنامه اعتماد در گزارشی به‌ پیش‌بینی این موضوع بر اساس افراد واجد شرایط برای رأی دادن، فاصله رأی روحانی و قالیباف بر اساس انتخابات ۹۲ و  مقایسه عملکردهای دولت و شهرداری پرداخته است. نویسنده در پایان گفته«شرایط موجود به هر جهت به نفع روحانی است. رقبایی که یا کارنامه مدیریتی پروپیمانی ندارند یا پیش‌تر طعم شکست در برابر او را چشیده‌اند».

کارنامه کاندیداها تا تفسیر رجل سیاسی

محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با اعتماد شرایط کنونی انتخابات و جریان سیاسی حاکم بر کشور را توضیح داده است. میرلوحی درباره‌ی پیروزی روحانی گفته«۴ سال گذشته دوره آوار‌برداری بوده است و ۴ سال دوم دولت آقای روحانی اهمیتی بیش‌ازپیش دارد. باید مشارکت بالا برود و رأی‌های خاکستری را به صحنه آورد. نباید تصور کرد که رقابت آسان‌تر شده است.»

اعلام نامزدهای تأیید صلاحیت شده می‌تواند فرصت خوبی برای تحلیل و بررسی سوابق کاندیداها، چگونگی تأیید و رد صلاحیت‌ها و … باشد. روزنامه شرق در گزارشی ضمن اعلام این اسامی، به چگونگی بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان پرداخته است. همین مطلب خود می‌تواند بسیاری از ابهامات و سؤالات خوانندگان را روشن کند. با توجه به رقابت‌های ریاست جمهوری، موضوع شوراها در سایه قرار گرفته است ولی این روزنامه سعی کرده تا در این هیاهو به این موضوع مهم هم توجه کند. کامبیز نوروزی، کارشناس حقوق، در یادداشتی بر ابلاغیه شورای نگهبان مبنی بر ممنوعیت عضویت غیرمسلمانان در شوراهای شهر نقدی نوشته است. نوروزی با رد اظهارنظر جدید دبیر شورای نگهبان که گفته‌ پیروان سایر ادیان از این ‌پس نمی‌توانند به عضویت شوراهای شهر‌وروستاها درآیند، توضیح داده :«پذیرش این نظر که شورای نگهبان هر زمان و چند‌باره می‌تواند بعد از تأیید یک قانون از نظر موازین شرعی یا قانون اساسی، از نظر خود عدول کند، این تالی فاسد را پیش خواهد آورد که قانون کاملاً از ثبات و پایداری، که لازمه قطعی نظم حقوقی است، تهی می‌شود.»

شرق همچنین در مصاحبه‌ای با اعظم طالقانی به تفسیر واژه «رجل سیاسی» که در هر دوره انتخابات ریاست جمهوری محل مناقشه و بحث فعالان سیاسی می‌شود و ثبت‌نام چندباره‌‌ی او در انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است. او حرکت خود را در این انتخابات نمادین نمی‌داند و توضیح داده«من بیشتر آن را یک اقدام چالشی می‌دانم. هدفم به چالش کشیدن رویه اشتباهی است که از فردای پیروزی انقلاب ثبت شد و تا به امروز سروسامان نیافته است».

رئیسی در برابر رئیسی

احمدغلامی، سردبیر شرق در سرمقاله‌ی امروز یادداشتی درباره‌ی جایگاه رئیسی و توان مدیریتی‌اش برای ریاست جمهوری نوشته است. او تحلیل کرده «مردی که همواره در سمت‌های قضایی بوده و به کسی جز بالادستی‌اش پاسخ‌گو نبوده، این بار در صورت پیروزی در جایگاهی می‌نشیند که باید پاسخ‌گوی همگان باشد.» غلامی با پیش‌بینی نتیجه‌ی انتخابات می‌نویسد اگر رئیسی در انتخابات پیروز شود، شاهد نوعی ترویج اندیشه‌های سنتی خواهیم بود. نویسنده ارزیابی می‌کند رئیسی شاید در ایده به اصول‌گرایان  نزدیک باشد اما در قرائت آن، تئوری‌پذیر نیست و خود تئوریسین است.

پیروزی جناح اصول‌گرا یا جناح اصلاح‌طلب‌ به شکل مشخص‌تری وارد تحلیل کارشناسان شده است. آفتاب یزد در گزارشی نظر چند تحلیل‌گر درباره‌ی چیدمان نهایی کاندیداها پرداخته است. محمد کیانوش راد گفته«تیم دکتر روحانی به لحاظ علمی و تخصصی و تجربه مدیریتی نسبت به آقایان قالیباف و رئیسی و میرسلیم بسیار برتر به نظر می‌رسد و قاعدتاً در قضاوت مردم نیز برای سپردن اداره کشور به این تیم باتجربه مؤثر خواهد بود.» همچنین غلامرضا ظریفیان توضیح داده«با توجه به عملکرد دکتر روحانی در طول چهار سال گذشته، چیدمان انتخابات به نفع دکتر روحانی است و در جنگ کارنامه‌ها با توجه به این ترکیب، رئیس دولت یازدهم پیروز است.»

این نشریه در گزارشی دیگر پرسیده است: چه کسی از مناظره زنده می‌ترسد؟ نویسنده با انتقاد از رسانه‌های منتقد دولت می‌گوید حسن روحانی به ‌مثابه آش نخورده و دهن سوخته است چراکه او را مقصر اصلی برای برنامه‌های ضبط‌شده می‌دانند. نویسنده تحلیل کرده «انگار آن‌ها (محافظه‌کاران) یادشان رفته در سال‌های گذشته و در مناظرات انتخاباتی پیشین چه روی داد؟» و ادعای آن‌ها مبنی بر تصمیم روحانی برای پخش ضبط‌ شده را واهی خوانده است.

روزنامه ابتکار هم با واکنش به مناظره‌های ضبط‌شده مطلبی را در این خصوص کار کرده است و به تحلیل برنامه زنده و ضبط‌شده از نگاه مخاطبان پرداخته است. محمدعلی وکیلی، عضو هیئت ‌رئیسه مجلس هم با استناد به توانایی‌های رئیس‌جمهور، پخش زنده مناظره‌های تلویزیونی را به نفع روحانی و به ضرر رقبای او دانسته است.

روزهای سخت رقابت‌ها

روزنامه جوان در گزارشی به دستاوردهای برنامه ضبط‌شده و زنده مناظرها پرداخت. نویسنده ادعا می‌کند اگر جامعه شناخت و آگاهی امروز از فضای مناظره‌های انتخاباتی را داشت، مشکلاتی مثل بیکاری، رکود و تورم دامن‌گیر جامعه نمی‌شد. با این که این موضوع، سوژه خوبی برای نقد بر تصمیم کمیسیون تبلیغات است و رسانه‌ها می‌توانند با نوشتن چنین گزارش‌هایی تأثیرگذار باشند اما نباید انتقادات را متوجه یک‌طرف دانست. چراکه همین گزارش در پایان فقط به انتقادات برخی از کارشناسان و دو رقیب روحانی یعنی رئیسی و قالیباف پرداخته است.

روزنامه قدس، وابسته به آستان قدس رضوی هم در گزارشی به اسامی افراد تأییدشده و کارنامه فعالیت‌های آن‌ها پرداخته است. در این گزارش نویسنده با کنایه‌های زیادی نگران مناظره‌های زنده برای روحانی است و گفته«روزهای سخت روحانی برای مقابله با رقبا آغاز شده است» همچنین نویسنده ادعا می‌کند روحانی ناچار شده جهانگیری را به ‌عنوان مدافع خود به زمین‌ بازی اضافه کند. این نشریه هم کم‌کم وارد نقد به عملکردهای دولت شده است. قدس در گفت‌وگویی با چند کارشناس و نماینده مجلس به دلایل آنچه ناکامی دولت در وعده‌های اقتصادی دانسته، پرداخته است. حوزه اقتصادی جزء بخش‌هایی است که می‌تواند در این ایام بیشتر درباره‌ی آن اطلاعاتی به مردم داد تا با شفافیت به عملکرد دولت در این زمینه پی ببرند نه این که فقط به وعده‌های تحقق پیدا نکرده و ناکامی و ضعف دولت اشاره کرد. در این گزارش هم بدون استناد به آمار و مصداق‌ها تنها درباره‌ی بخشی از موضوع صحبت شده است.

ضرورت داشتن یا نداشتن «کاندیداهای پوششی» و ضربه‌گیر موضوعی است که روزنامه صبح نو در هفته‌های اخیر بارها آن را مورد تحلیل خود قرار داده است. صبح نو در یادداشتی دیگر به نگرانی‌های رئیس‌جمهور اشاره‌کرده و ثبت‌نام جهانگیری را بی‌مورد دانسته است. این نویسنده ادعا کرده با فوت آیت الله هاشمی، روحانی حامی خود را از دست ‌داده و ممکن است تنها بماند.

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با صبح نو به حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی پرداخته است.حق‌شناس توضیح داده«اصلاح‌طلبان از آغاز قصد عبور از روحانی را نداشته و ندارند. اصلاح‌طلبان عزم راسخ خود در حمایت از آقای روحانی را از انتخابات سال ۱۳۹۲ تاکنون در موارد بی‌شمار ثابت کرده‌اند» این نشریه نزدیک به قالیباف در مطلبی دیگر با به وضعیت اشتغال جوانان پرداخته است و گفته«کلیدی که قفل اشتغال را باز نکرد.» نویسنده ادعا کرده این بیکاری با آغاز به کار دولت یازدهم نه‌تنها کاهش نیافته بلکه تشدید هم شده است.

روزنامه کیهان هم در گزارشی به اعلام اسامی و نظر کارشناسان و کاندیداها به مناظره‌های ضبط‌شده پرداخته است. تنها موردی که در این گزارش تازگی دارد، توئیتی منسوب به حسین فریدون است که البته انتساب آن به او تکذیب شده است. با این حال نویسنده مدعی شده این توئیت حذف شده و حمایت او از پخش غیرزنده مناظره‌ها است: «مناظره زنده احتمال مشکلات امنیتی انتخابات را چند برابر می‌کند، تصمیم هیئت نظارت بر انتخابات بسیار خردمندانه است».

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here