زمان انتشار : ۳ اردیبهشت ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۳:۰۹ | کد خبر : 453747 |

استقبال روزنامه‌ها از پخش زنده مناظره‌ها

شفقنا رسانه- انتخابات فرانسه هم به روزنامه‌ها راه پیدا کرد و در کنار تیترهای انتخاباتی ایران قرار گرفت. مهم‌ترین موضوع دیروز، تصمیم برای پخش زنده مناظره‌ها و‌ دفاع نعمت‌زاده از عملکرد خود بود.

در میان تیترهایی که درباره اظهارنظرهای نعمت‌زاده وزیر صنعت در روزنامه‌ها منتشر شد، تیتر روزنامه قانون خلاقانه‌تر بود و موضع حمایتی خود از دولت را هم نشان داد:«عفونت امید، از زخم مهرورزی». تیتر، اشاره‌ای است به سخنان نعمت‌زاده که علت و آغاز فرآیند تعطیلی کارخانه‌ها را مربوط به دولت احمدی نژاد می‌داند. روزنامه‌ مصاحبه‌ای هم با احمد توکلی نماینده مجلس نهم دارد که گفته: «آزادی مطبوعات فساد را پرهزینه می‌کند»

تصمیم‌گیری برای پخش زنده مناظره‌ها باتوجه به حاشیه‌هایی که در دو روز گذشته بر سر آن ایجاد شده بود، طبیعتا یکی از خبرهای اصلی‌ شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها بود. با این حال، بسیاری از روزنامه‌های امروز، بی‌آنکه بتوانند تحلیلی به این موضوع اضافه کنند، تنها تیترهای اصلی خود را با خبر خام آن پر کردند. آرمان امروز و شرق، از جملهٔ این روزنامه‌ها بودند که با فونتی بزرگ نوشتند:«مناظره‌ها زنده شد». بهتر بود چنین خبری که قابلیت تحلیل بیش از این هم ندارد، در یک تیتر فرعی جای می‌گرفت تا موضوعات متنوع‌تری در تیترهای اصلی قرار گیرند. آرمان امروز در تیتر دیگرش هم اگرچه بحث تازه‌ای مطرح کرد و از «تثبیت پیروزی جهانگیری در ۱۴۰۰» نوشت اما در متن بسیار کوتاه و ناکامل گزارش، هیچ ارجاعی به محتوای تیتر نداد و ادعای خود مبنی بر کاندیداتوری جهانگیری در انتخابات ۱۴۰۰ را در تیتر رها کرد.

وطن امروز هم پای برادر رئیس‌جمهور را به میان کشید و عدم تمایل وزیر کشور به برگزاری انتخابات زنده را «منطق فریدونی» نامید اما این روزنامه‌ هم اشاره‌ای به پخش زنده مناظره‌ها نکرد که کار درستی نیست.

در کنار انتخابات ایران،‌ یکی از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی، انتخابات فرانسه است که در آن خطر روی کار آمدن نامزد دست راستی رادیکال، همسو با دونالد ترامپ، این بار در فرانسه، وجود دارد. دنیای اقتصاد و ‌شهروند از جمله روزنامه‌هایی بودند که این موضوع را به درستی مهم دیدند و عکس یک خود را به آن اختصاص دادند. شهروند هم در انتخاب عکس و هم تیتر و اطلاعاتی که در زیرتیتر آورد، بهتر از دنیای اقتصاد عمل کرد چراکه از «وحشت از ظهور پوپولیسم» نوشت که در خود تحلیل دارد و همچنین نتایج نظرسنجی‌ها و رقابت تنگاتنگ میان لوپن و ماکرون با یک درصد تفاوت را با عدد نشان داده است اما دنیای اقتصاد تنها از «رقابت نفسگیر…» نوشت همراه با عکس‌های کاندیداها بدون این که برتری دو تن از این نامزدها در نظرسنجی‌ها را نشان دهد.

یکی از ضعیف‌ترین عکس‌های امروز، در روزنامه وقایع اتفاقیه کار شد که نه تنها درون کادر آن چند عنصر اضافی از جمله آب معدنی و بنر قرار دارد و ژست زنگنه هم برای عکس صفحهٔ یک استاندارد نیست بلکه تیتر و روتیتر روی عکس هم با فونتی سفید کار شده که بخشی از واژه‌ها را ناخوانا کرده است.

با توجه به اولویت‌گذاری روزنامه‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری، روزنامه هفت صبح از معدود روزنامه‌هایی است که به شورای شهر توجه ویژه‌تری دارد. روزنامه با عکسی از دو عضو شورای شهر فعلی که برای انتخابات بعدی رد صلاحیت شده‌اند، تیتر نوشت: «رانده‌شدگان از بهشت» که با توجه به موضوع تیتر خوبی است و عکس‌ هم با تیتر هماهنگ است. البته روزنامه توجه به شورای شهر را به همین بخش محدود نکرده و در بالای صفحه از آمادگی روزنامه برای تبلیغات و اطلاع‌رسانی ویژه انتخابات شورای شهر خبر داده است.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here